Zielona Szkoła w Zwierzyńcu (3 dni) - "Zacisze"
Zielona Szkoła w Zwierzyńcu (3 dni) – wiosna lub jesień
„Młodzi przyrodnicy na start…”
Termin: od maja do końca czerwca (wiosna) lub od września do końca października (jesień); od poniedziałku do środy lub od środy do piątku do uzgodnienia (jak najwcześniej przed imprezą ze względu na rezerwację noclegów oraz przewodnika i pracownika Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu).
Wiek uczestników: 10 - 13 lat ( uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej).
Miejsce: Zwierzyniec to miasto - ogród położone na Roztoczu Środkowym w odległości 30 km na płd. – zach. od Zamościa, otoczone lasami Roztoczańskiego Parku Narodowego. Liczy ok. 3500 mieszkańców. Miasto zachowało w dużej części zabytkowy układ przestrzenny z XVIII-XIX w. wraz z istniejącą zabudową, zadrzewieniem, wodami, ciągami komunikacyjnymi oraz ukształtowaniem krajobrazu terenu, który kompleksowo został wpisany do rejestru zabytków. Jest tu wiele zabytków, m.in.: kościół „na wodzie” p.w. św. Jana Nepomucena, budynki Zespołu Zarządu Ordynacji Zamojskiej, „Zwierzyńczyk”, dawny browar Zamoyskich, Willa Plenipotenta Ordynacji Zamojskiej. Są też liczne „ciekawostki” , np.: pomnik „szarańczy”(pamiątka plagi szarańczy z 1711 r.; jedyny taki na świecie). W części Zwierzyńca nazywanej Borek, wybudowanej na przełomie lat 20. i 30. XX wieku do dziś przetrwało 71 starych drewnianych domów. W Zwierzyńcu mieści się siedziba dyrekcji i Ośrodek Edukacyjno – Muzealny RPN. Miasto jest węzłem licznych szlaków pieszych i rowerowych, dobrze oznakowanych i wyposażonych w infrastrukturę turystyczną. Najbardziej znana i uczęszczana przez turystów pieszych jest ścieżka przyrodnicza w rezerwacie przyrody „Bukowa Góra” na terenie RPN, dająca możliwość zobaczenia wspaniałych drzewostanów sosnowych, jodłowych i bukowych. Z kolei turyści na rowerach najchętniej korzystają z malowniczo przebiegającej w całości przez teren RPN ścieżki rowerowej do Florianki. We Floriance należy koniecznie odwiedzić: Izbę Leśną (mini-skansen, muzeum), dąb „Florian” oraz Ośrodek Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego.
Program w pigułce: uczestnicy zwiedzą miasto z lokalnym przewodnikiem, odbędą zajęcia terenowe na ścieżkach przyrodniczo - edukacyjnych i spacerowych wokół Zwierzyńca („ Z mapą i kompasem” - „Ścieżka na Piaseczną Górę” oraz obserwacja przyrody - Ścieżka po wydmie do stawów „Echo"), odbędą terenowe zajęcia edukacyjne (3 godz.) pt.: „Spotkanie z pierwotną puszczą” (wersja wiosenna lub jesienna) na obszarze ochrony ścisłej „Bukowa Góra” prowadzone przez pracownika OE-M RPN; zwiedzą wystawę przyrodniczą „W krainie jodły, buka i tarpana” w OE-M RPN, pojadą na rowerach przez teren RPN do Florianki ( zwiedzą muzeum – Izbę Leśną i zobaczą z bliska koniki polskie w Ośrodku Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego we Floriance).
Cele ogólne zakładane do osiągnięcia: uczestnicy rozbudzą w sobie zaciekawienie światem przyrody, będą stawiali hipotezy na temat zjawisk i procesów zachodzących w przyrodzie i je weryfikowali, będą przeprowadzali obserwacje i doświadczenia według instrukcji, rejestrowali ich wyniki w różnej formie oraz je objaśniali, używając prawidłowej terminologii, będą szanowali przyrodę dzięki bezpośredniemu z nią kontaktowi i poznaniu jej piękna, nauczą się wykonywać obserwacje, pomiary i doświadczenia, korzystając z różnych źródeł informacji (własnych obserwacji, doświadczeń, tekstów, map, przewodników), będą wykonywali pomiary i korzystali z instrukcji (słownej, tekstowej i graficznej), będą dokumentowali i prezentowali wyniki obserwacji i doświadczeń (np. zielnik), będą stosowali technologie informacyjno-komunikacyjne (w celu opracowania zebranych materiałów po powrocie do szkoły), nauczą się pracować w zespole i odpowiedzialności za powierzone im zadania.
Środki dydaktyczne:
Organizator zapewnia uczniom i nauczycielom następujące środki dydaktyczne:
- książki, przewodniki turystyczne, mapy, plany i inne publikacje dotyczące Roztocza i Zamościa,
- mapy ( topograficzne i turystyczne) i plany wykorzystywane w czasie zajęć w terenie, obserwacji i badań oraz wyjazdów edukacyjno- krajoznawczych ( 1 szt./ 5 uczniów),
- lupa ( 1 szt./ 5 uczniów),
- lornetka ( 1 szt./ 10 uczniów),
- kompas ( 1 szt./ 5 uczniów),
- taśma miernicza ( 1 szt./ grupę),
- teczka papierowa ( 5 szt./ 1 ucznia) - w cenie,
- woreczki foliowe na minerały i skały lub inne okazy ( 10 szt./ 1 ucznia) - w cenie,
- koszulki foliowe ( 10 szt./ 1 ucznia) - w cenie,
- papier ksero ( 20 szt./ 1 ucznia) - w cenie,
- notatnik ( 1 szt./ 1 ucznia) – w cenie,
- przybory do pisania (długopis, ołówek, gumka) - 1 komplet/ 1 ucznia w cenie.
Realizatorzy zajęć: głównymi realizatorami zajęć będą nauczyciele – opiekunowie. Zalecane jest, żeby to byli nauczyciele przyrody. W realizacji części zajęć będzie uczestniczył miejscowy przewodnik. Dodatkowo zajęcia praktyczne z uczniami będą prowadzili pracownicy OE-M RPN.
Zakwaterowanie: Ośrodek Wypoczynkowo Szkoleniowy Zajazd "Zacisze", ul. Rudka 5b, 22-470 Zwierzyniec;
nowy budynek usytuowany na obrzeżach miasta wśród pól i lasów, ok. 0,5 km od zalewu w Rudce; pokoje 2-4 osobowe i typu studio (3 +3), wyposażone w pełny węzeł sanitarny, Internet bezprzewodowy i TV; na miejscu restauracja, świetlica; do dyspozycji uczestników: obszerna działka ( 2 altanki, ze specjalnie przygotowanym miejscem na rozpalenie ogniska oraz grilla, plac zabawy dla dzieci, z huśtawkami i piaskownicą, zamykane pomieszczenie dla rowerów, parking ). W odległości ok. 1 km, na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego znajduje się przepiękna plaża na Stawami „Echo”.
Wyżywienie: 3 obiady, 2 kolacje i 2 śniadania; pierwszy posiłek – obiad w dniu przyjazdu, ostatni posiłek – obiad w dniu wyjazdu.
Dojazd: do Zwierzyńca i z powrotem - transport własny ( autokar, pociąg); istnieje możliwość zorganizowania i rozliczenia transportu uczestników w ogólnych kosztach obozu (należy to niezwłocznie zgłosić organizatorowi).
Zabierz ze sobą: legitymację szkolną ( zniżki przy zakupie biletów), obuwie i ubranie na zajęcia w terenie, kurtkę przeciwdeszczową, nakrycie głowy oraz kieszonkowe na własne wydatki.
W ramach ceny zapewniamy:
- 2 noclegi ;
- pełne wyżywienie: 3 obiady, 2 śniadania, 2 kolacje, 1 suchy prowiant na drogę powrotną;
- bilety wstępu i opłaty (Ośrodek Edukacyjno – Muzealny RPN, zapłata za prowadzenie terenowych zajęć edukacyjnych dla pracownika RPN, rajd rowerowy - wypożyczenie rowerów , wstęp na teren RPN, Izba Leśna we Floriance, przewodnik po RPN);
- usługi przewodnickie;
- artykuły papiernicze i piśmienne zgodnie z programem;
- ubezpieczenie NNW i KL ( lista uczestników co najmniej na 2 dni przed imprezą).
Cena* (1 uczestnik): 259 PLN
*cena imprezy skalkulowana dla co najmniej 25 uczestników + 3 opiekunów nieodpłatnie
Organizator:
ZAMOŚĆ ROZTOCZE TRAVEL
Biuro Turystyki Józef Grzesiuk
ul. St. Staszica 15
22 – 400 Zamość
tel./fax 84 530 10 60
tel. kom. 500 173 458 lub 513 507 947
www.zamosc-roztocze.travel.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
NIP 9221574164 REGON 951176139
PKO Bank Polski S.A.
28 1020 5356 0000 1902 0157 9473