Zielone szkoły na Roztoczu 5 dni - Szkoła podstawowa IV - VI

Młodzi przyrodnicy na start... zwiedzanie Starego Miasta i Ogrodu Zoologicznego w Zamościu (Krasnobród)

pdfMiejsce: Krasnobród  to znana i popularna miejscowość  uzdrowiskowo- letniskowo- turystyczna na Roztoczu Środkowym  położona nad rzeką  Wieprz w  centrum Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się w odległości 27 km na południe od Zamościa. Miasteczko liczy ponad 3 tys. mieszkańców. Z uwagi na walory mikroklimatyczne, odkryte w okolicy złoża borowiny  i występowanie wód leczniczych w 2002 r.  Krasnobród uzyskał status uzdrowiska. Ponad 60 % powierzchni Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego zajmują lasy z obszarami lasu pierwotnego. Dominującym gatunkiem jest sosna, z domieszką jodły i buka. Spotkać tu można także olsy, grądy, a także cenne torfowiska i zbiorowiska roślinności kserotermicznej. Najcenniejsze zbiorowiska leśne objęto ochroną w ramach rezerwatów przyrody „Św. Roch” oraz „Zarośle”. W okolicach Krasnobrodu wytyczono trasy kilku ścieżek przyrodniczo - edukacyjnych i spacerowych ( „Przez Rezerwat Św. Roch”, „Do Szuru”, „ Wokół Krasnobrodu”, „Krasnobrodzkie Wąwozy”, „ Kaczórki - Uroczysko Belfont”). Są tu też cenne zabytki:  pałac Leszczyńskich z parkiem z XVII w. oraz kościół i klasztor dominikanów z  końca XVII w. Atrakcją geologiczną Krasnobrodu jest stanowisko dokumentacyjne „Kamieniołom" utworzone na nieczynnym wyrobisku w Krasnobrodzie. Na szczycie kamieniołomu w 2002 roku wzniesiono budowlę w kształcie wieży (baszty), która pełni funkcję punktu widokowego. Dużą atrakcją turystyczną  Krasnobrodu jest  ścieżka edukacyjna „Dinozaury Krasnobród”  położona jest w Dolinie św. Rocha. Na dużym ogrodzonym terenie postawiono kilkanaście naturalnych rozmiarów modeli dinozaurów oraz tablice z opisami zwierząt, er i okresów geologicznych.

Program w pigułce: uczestnicy zwiedzą  miasteczko  i okolicę z lokalnym przewodnikiem, odbędą zajęcia  w terenie  prowadzone przez pracowników Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział Terenowy w Zamościu („Nieskończona różnorodność przyrody”, „Co w trawie piszczy?”, „Budowa geologiczna i rzeźba powierzchni Roztocza Środkowego w okolicach Krasnobrodu”), przejdą z miejscowym przewodnikiem ścieżkę edukacyjną  „Dinozaury Krasnobród”, wezmą udział w dwóch całodniowych  wycieczkach autokarem:  po Roztoczu i do Zamościa.

Cele ogólne zakładane do osiągnięcia: uczestnicy  rozbudzą w sobie zaciekawienie światem przyrody, będą stawiali  hipotezy na temat zjawisk i procesów zachodzących w przyrodzie i je weryfikowali,  będą przeprowadzali obserwacje i doświadczenia według instrukcji, rejestrowali  ich wyniki w różnej formie oraz je objaśniali, używając prawidłowej terminologii, będą szanowali przyrodę dzięki bezpośredniemu z nią  kontaktowi  i poznaniu jej piękna,  nauczą się wykonywać obserwacje, pomiary i doświadczenia, korzystając z różnych źródeł informacji (własnych obserwacji, doświadczeń, tekstów, map, przewodników),  będą wykonywali pomiary i korzystali z instrukcji (słownej, tekstowej i graficznej),  będą dokumentowali  i prezentowali wyniki obserwacji i doświadczeń, zbiorą okazy roślin do zielnika, zbiorą kolekcję skał i minerałów oraz skamieniałości z Roztocza, będą stosowali technologie informacyjno-komunikacyjne (po powrocie  do szkoły w trakcie opracowania zebranych materiałów), nauczą się pracować w zespole i odpowiedzialności za powierzone im zadania.

Środki dydaktyczne:

Organizator wypożyczy uczniom i nauczycielom następujące środki dydaktyczne:

- książki, przewodniki turystyczne, mapy, plany i inne publikacje dotyczące Roztocza,

- mapy ( topograficzne i turystyczne) i plany wykorzystywane w czasie zajęć w terenie, obserwacji i badań oraz wyjazdów edukacyjno- krajoznawczych ( 1 szt./ 10 uczniów),

- lupa ( 1 szt./ 5 uczniów),

- lornetka ( 1 szt./ 10 uczniów), - kompas ( 1 szt./ 10 uczniów), - taśma miernicza ( 1 szt./ grupę).

Organizator zapewni w cenie imprezy uczniom i nauczycielom następujące środki dydaktyczne:

- teczka papierowa ( 5 szt./ 1 ucznia),

- woreczki foliowe na minerały i skały lub inne okazy ( 10 szt./ 1 ucznia),

- koszulki foliowe ( 10 szt./ 1 ucznia),

- papier ksero ( 20 szt./ 1 ucznia),

- notatnik ( 1 szt./ 1 ucznia),

- przybory do pisania (długopis, ołówek, gumka) - 1 komplet/ 1 ucznia.

Realizatorzy zajęć: głównymi realizatorami zajęć będą nauczyciele – opiekunowie. Zalecane jest, żeby to byli  nauczyciele przyrody. Dodatkowo zajęcia w terenie z uczniami  będą prowadzili pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych  Oddział  Terenowy w Zamościu.  Wycieczki po Roztoczu i do Zamościa poprowadzi doświadczony przewodnik z kwalifikacjami.

Zakwaterowanie: Ośrodek Wypoczynkowy „Jolanta” , ul. Wczasowa 3, 22-440 Krasnobród; ośrodek   położony jest na ponad 3 hektarowej działce przy samym lesie, ok. 100 m od stadionu sportowego,  blisko zalewu rekreacyjnego,  1 km od centrum miasta; duży, piętrowy budynek, w którym w 75 przestronnych dwu i trzyosobowych pokojach z pełnym węzłem sanitarnym znajduje się 160 miejsc noclegowych; klimatyzowana sala jadalna na ok. 160 miejsc;  duża klimatyzowana sala konferencyjnaz profesjonalnym wyposażeniem; plac zabaw dla dzieci; pole namiotowe; siłownia; sauna; duży bezpłatny parking; kawiarnia; miejsce na ognisko i grill.

Wyżywienie: 2 obiadokolacje, 2obiady, 2 kolacje, 2 suche prowianty  i 4 śniadania; pierwszy posiłek – obiadokolacja  w dniu przyjazdu, ostatni  posiłek – śniadanie +suchy prowiant w dniu wyjazdu.

Transport: dojazd do Krasnobrodu i z powrotem  oraz przejazdy w czasie imprezy - transport własny ( autokar).

Zabierz ze sobą: legitymację szkolną ( zniżki przy zakupie biletów), obuwie i ubranie na zajęcia w terenie, kurtkę przeciwdeszczową, nakrycie głowy oraz kieszonkowe na własne wydatki.

W RAMACH CENY ZAPEWNIAMY:

- 4 noclegi;

- pełne wyżywienie: 2 obiadokolacje, 2 obiady, 2 kolacje, 2 suche prowianty (wycieczka po Roztoczu, na drogę powrotną) i 4 śniadania;

- bilety wstępu i opłaty (ścieżka edukacyjna „Dinozaury Krasnobród”, Ośrodek Edukacyjno – Muzealny RPN w Zwierzyńcu; Muzeum Zamojskie; zoo w Zamościu);

- całodniowa wycieczka po Roztoczu Środkowym (usługi przewodnickie);

- całodniowa wycieczka do Zamościa (usługi przewodnickie);

- usługi przewodnickie (zwiedzanie Krasnobrodu i okolic);

- prowadzenie zajęć w terenie ( 2 zajęcia);

- artykuły papiernicze i piśmienne zgodnie z programem;

- ubezpieczenie NNW i KL.

CENA* (1 uczestnik): 415,00 PLN

*cena imprezy skalkulowana dla co najmniej 35 uczestników + 3 opiekunów + 1 kierowca nieodpłatnie; cena nie zawiera kosztów dojazdu i przejazdów w czasie imprezy

ORGANIZATOR  BEZPOŚREDNI:

ZAMOŚĆ ROZTOCZE TRAVEL Biuro Turystyki Józef Grzesiuk

ul. St. Staszica 15
22 – 400 Zamość

tel./fax 84  530 10 60
tel. kom. 500 173 458
tel. Kom. 513 507 947

www.zamosc-roztocze.travel.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

NIP 9221574164
REGON 951176139
PKO Bank Polski S.A.    28 1020 5356 0000 1902 0157 9473

Autorskie wycieczki Józefa Grzesiuka…sama przyjemność zwiedzania!

   

Galeria  

   

Katalogi wycieczek  

   

Aktualne wycieczki  

   

zoo-zamosc

muzeum zamojskie

arsenal

twierdza portal

nadszaniec

rpn

rpn

   
7422618
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzednim tyg.
W tym miesiącu
W poprzednim mies.
Od początku
1073
997
9378
7382924
52984
49168
7422618

Twój IP: 18.191.165.149
Data: 2024-11-24 02:58:22
   
© Biuro Turystyczne Zamość Roztocze Travel 22 – 400 Zamość, ul. St. Staszica 15 (południowa pierzeja Rynku Wielkiego) tel./fax 84 530 10 60