Zielone szkoły na Roztoczu 5 dni - Szkoła podstawowa IV - VI

Młodzi przyrodnicy na start… ścianka wspinaczkowa i opcjonalne park linowy(Susiec)

pdf
Miejsce: Susiec  to znana miejscowość wypoczynkowo-letniskowa na Roztoczu Środkowym, położona pośród piaszczystych wydm na zachód od Tomaszowa Lubelskiego. Na południe od miejscowości rozciąga się Puszcza Solska,  jeden z największych zwartych kompleksów leśnych w Polsce. W  1988 r. na tym obszarze utworzono Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej,  którego celem ochrony jest zachowanie unikalnych walorów przyrodniczych, historycznych, kulturowych i krajobrazowych Roztocza oraz Puszczy Solskiej, a w szczególności zwartych kompleksów leśnych o charakterze puszczańskim (bory sosnowe, bory bagienne i wilgotne) z charakterystyczną florą i fauną, a także bogactwa krajobrazowego dolin rzek tworzących przełomy zwane „szumami” lub „szypotami” w strefie krawędziowej Roztocza i Kotliny Sandomierskiej (rezerwat „Nad Tanwią”), jak również kompleksy piaszczystych wydm.

Na  terenie gminy Susiec znajdują się liczne pomniki przyrody, oczka wodne oraz śródleśny zalew w Majdanie Sopockim. Niezwykły i bogaty jest tutaj świat roślinny i zwierzęcy. Szczególne walory środowiska naturalnego nieskażone przez przemysł, czyste rzeki, lasy i powietrze tworzą specyficzny mikroklimat, który sprzyja rozwojowi turystyki. Przez Susiec przebiegają liczne szlaki turystyczne (piesze  i rowerowe) oraz ścieżki dydaktyczne i spacerowe z infrastrukturą. Główne zabytki Suśca to: kościół parafialny św. Jana Nepomucena z l. 1862 – 1868, organistówka z 1868 r., plebania z  1918 r. oraz liczne figury przydrożne w Suścu i okolicy wykonane z wapienia przez kamieniarzy z Józefowa.  Atrakcję i ciekawostkę turystyczną stanowi  odsłonięty w lipcu 2009 r. w centrum miejscowości  Pomnik Kargula i Pawlaka. Z Suśca pochodzi Sylwester Chęciński, reżyser słynnej komedii „Sami Swoi”.

Program w pigułce: uczestnicy zwiedzą miejscowość i okolicę z lokalnym przewodnikiem, odbędą zajęcia terenowe na ścieżkach przyrodniczo - edukacyjnych i spacerowych oraz szlakach pieszych wokół Suśca („ Z mapą i kompasem”,  „ Sieć powiązań w przyrodzie”, „Nieskończona różnorodność przyrody”, „Co w trawie piszczy?”), będą grali w piłkę na boiskach na terenie ośrodka i mieli do dyspozycji ściankę wspinaczkową, będą mieli możliwość pokonania trasy w parku linowym na terenie ośrodka (opcjonalnie za opłatą).

Cele ogólne zakładane do osiągnięcia: uczestnicy  rozbudzą w sobie zaciekawienie światem przyrody, będą stawiali  hipotezy na temat zjawisk i procesów zachodzących w przyrodzie i je weryfikowali,  będą przeprowadzali obserwacje i doświadczenia według instrukcji, rejestrowali  ich wyniki w różnej formie oraz je objaśniali, używając prawidłowej terminologii, będą szanowali przyrodę dzięki bezpośredniemu z nią  kontaktowi  i poznaniu jej piękna,  nauczą się wykonywać obserwacje, pomiary i doświadczenia, korzystając z różnych źródeł informacji (własnych obserwacji, doświadczeń, tekstów, map, przewodników),  będą wykonywali pomiary i korzystali z instrukcji (słownej, tekstowej i graficznej),  będą dokumentowali  i prezentowali wyniki obserwacji i doświadczeń (np. zielnik), będą stosowali technologie informacyjno-komunikacyjne (w celu opracowania zebranych materiałów po powrocie  do szkoły), nauczą się pracować w zespole i odpowiedzialności za powierzone im zadania.

Środki dydaktyczne:

Organizator wypożyczy uczniom i nauczycielom następujące środki dydaktyczne:

- książki, przewodniki turystyczne, mapy, plany i inne publikacje dotyczące Roztocza,

- mapy ( topograficzne i turystyczne) i plany wykorzystywane w czasie zajęć w terenie, obserwacji i badań oraz wyjazdów edukacyjno- krajoznawczych ( 1 szt./ 10 uczniów),

- lupa ( 1 szt./ 5 uczniów), - lornetka ( 1 szt./ 10 uczniów), - kompas ( 1 szt./ 10 uczniów), 

- taśma miernicza ( 1 szt./ grupę).

Organizator zapewni w cenie imprezy uczniom i nauczycielom następujące środki dydaktyczne:

- teczka papierowa ( 5 szt./ 1 ucznia),

- woreczki foliowe na minerały i skały lub inne okazy ( 10 szt./ 1 ucznia),

- koszulki foliowe ( 10 szt./ 1 ucznia),

- papier ksero ( 20 szt./ 1 ucznia),

- notatnik ( 1 szt./ 1 ucznia) – w cenie,

- przybory do pisania (długopis, ołówek, gumka) - 1 komplet/ 1 ucznia.

Realizatorzy zajęć: głównymi realizatorami zajęć będą nauczyciele – opiekunowie. Zalecane jest, żeby to byli  nauczyciele przyrody. W realizacji części zajęć będzie uczestniczył miejscowy przewodnik. Dodatkowo zajęcia w terenie z uczniami  będą prowadzili pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych  Oddział Terenowy w Zamościu.  Wycieczkę po Roztoczu poprowadzi doświadczony przewodnik z kwalifikacjami.

Zakwaterowanie: Ośrodek Wczasowy „Roztoczanka”,  ul. Tomaszowska 23, 22-672 Susiec; ośrodek jest położony w centrum Suśca, w zalesionym i ogrodzonym terenie, nad małym zalewem z piaszczystą plażą; noclegi w 2 - 9 osobowych domkach letniskowych z pełnym węzłem sanitarnym, wyposażonych w aneksy kuchenne (bez naczyń), w których można sporządzać posiłki (kuchenka gazowa, czajnik elektryczny, lodówka). Domki są nowe o standardzie europejskim z dużymi tarasami; na miejscu restauracja, świetlica i sala telewizyjna; do dyspozycji uczestników:  boisko do piłki siatkowej, plażowej oraz koszykówki,  plac zabaw dla dzieci , miejsce na grill (2 chaty grillowe) i ognisko, miejsce do przechowania rowerów, parking dla samochodów osobowych i autokarów;  duży odkryty basen kąpielowy (w lecie), podzielony na część płytszą i głębszą; ścianka wspinaczkowa (w cenie dla uczestników zielonych szkół), wypożyczalnia rowerów,  wypożyczalnia rowerów wodnych i kajaków; sauna sucha, park linowy „Roztoczolandia” ( zniżki dla uczestników zielonych szkół), hotspot - dostęp do Internetu na terenie całego ośrodka (płatny).

Wyżywienie: 4 obiady, 3 kolacje, 1 obiadokolacja,  4 śniadania, 1 suchy prowiant; pierwszy posiłek – obiad  w dniu przyjazdu, ostatni  posiłek – obiad w dniu wyjazdu.

Transport: dojazd do Suśca i z powrotem  oraz przejazdy w czasie imprezy - transport własny ( autokar).

Zabierz ze sobą: legitymację szkolną ( zniżki przy zakupie biletów), obuwie i ubranie na zajęcia w terenie, kurtkę przeciwdeszczową, nakrycie głowy oraz kieszonkowe na własne wydatki.

W RAMACH CENY ZAPEWNIAMY:

- 4 noclegi;

- pełne wyżywienie: 4 obiady, 3 kolacje, 1 obiadokolacja,  4 śniadania, 1 suchy prowiant;

- bilety wstępu i opłaty: Ośrodek Edukacyjno – Muzealny RPN w Zwierzyńcu;

- całodniowa wycieczka po Roztoczu Środkowym ( usługi przewodnickie);

- usługi przewodnickie i w czasie zajęć w terenie w Suścu;

- ubezpieczenie NNW i KL;

OPCJA:

- bilety wstępu i opłaty (opcjonalnie - park linowy „Roztoczolandia” na terenie ośrodka).

CENA* (1 uczestnik):  410 PLN

CENA* (1 uczestnik - z zajęciami w parku linowym):  430 PLN

*cena imprezy skalkulowana  dla co najmniej 35 uczestników + 3 opiekunów + 1 kierowca nieodpłatnie; cena nie zawiera kosztów dojazdu i przejazdów w czasie imprezy

ORGANIZATOR  BEZPOŚREDNI:

ZAMOŚĆ ROZTOCZE TRAVEL Biuro Turystyki Józef Grzesiuk

ul. St. Staszica 15
22 – 400 Zamość

tel./fax 84  530 10 60
tel. kom. 500 173 458
tel. kom. 513 507 947

www.zamosc-roztocze.travel.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

PKO Bank Polski S.A. 28 1020 5356 0000 1902 0157 9473

Autorskie wycieczki Józefa Grzesiuka…sama przyjemność zwiedzania!

   

Galeria  

   

Katalogi wycieczek  

   

Aktualne wycieczki  

   

zoo-zamosc

muzeum zamojskie

arsenal

twierdza portal

nadszaniec

rpn

rpn

   
7422647
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzednim tyg.
W tym miesiącu
W poprzednim mies.
Od początku
1102
997
9407
7382924
53013
49168
7422647

Twój IP: 3.15.186.78
Data: 2024-11-24 03:01:30
   
© Biuro Turystyczne Zamość Roztocze Travel 22 – 400 Zamość, ul. St. Staszica 15 (południowa pierzeja Rynku Wielkiego) tel./fax 84 530 10 60