Młodzi przyrodnicy na start… całodniowy wyjazd edukacyjno - krajoznawczy po Roztoczu i rajd rowerowy do Florianki (Zwierzyniec)

pdf
Miejsce: Zwierzyniec - miasto - ogród położone na Roztoczu Środkowym w odległości 30 km na płd. – zach. od Zamościa, otoczone lasami Roztoczańskiego Parku Narodowego. Liczy  ok.

3500 mieszkańców. Miasto zachowało w dużej części zabytkowy układ przestrzenny z XVIII-XIX w. wraz z istniejącą zabudową, zadrzewieniem, wodami, ciągami komunikacyjnymi oraz ukształtowaniem krajobrazu terenu, który kompleksowo został wpisany do rejestru zabytków. Jest tu wiele zabytków, m.in.: kościół „na wodzie” p.w. św. Jana Nepomucena, budynki Zespołu Zarządu Ordynacji Zamojskiej, „Zwierzyńczyk”, dawny browar Zamoyskich,  Willa Plenipotenta Ordynacji Zamojskiej. W Zwierzyńcu mieści się siedziba dyrekcji i Ośrodek Edukacyjno – Muzealny RPN. Miasto jest węzłem licznych szlaków pieszych i rowerowych, dobrze oznakowanych i wyposażonych w infrastrukturę turystyczną.  Najbardziej znana i uczęszczana przez turystów  pieszych  jest  ścieżka przyrodnicza w rezerwacie przyrody  „Bukowa Góra” na terenie RPN, dająca  możliwość zobaczenia wspaniałych drzewostanów sosnowych, jodłowych i bukowych. Z kolei turyści na rowerach najchętniej korzystają z  malowniczo przebiegającej  w całości przez teren RPN ścieżki rowerowej do Florianki. We Floriance należy koniecznie odwiedzić: Izbę Leśną (mini-skansen, muzeum), dąb „Florian” oraz Ośrodek Hodowli Zachowawczej  Konika Polskiego.

Program w pigułce: uczniowie zwiedzą miasto z przewodnikiem, odbędą zajęcia kameralno – terenowe wybrane przez opiekunów z przedstawionych propozycji oraz terenowe „Powiązanie biocenozy lasu ze środowiskiem nieożywionym na przykładzie zależności szaty roślinnej od rodzaju podłoża”  na „Ścieżce poznawczej na Piaseczną Górę”, prowadzone przez pracowników OE-M RPN; zwiedzą wystawę przyrodniczą „W krainie jodły, buka i tarpana”       w OE-M RPN; wezmą udział w całodniowej wycieczce autokarem po Roztoczu; przejadą rowerami ze Zwierzyńca do Florianki ze zwiedzaniem ścieżki dendrologicznej, Izby Leśnej i  Ośrodka Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego;  zwiedzą Stację Bazową Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego Roztocze Roztoczańskiego Parku Narodowego w Nowym Słupie k. Zwierzyńca; wezmą udział w grach i zabawach sportowych oraz w ognisku integracyjnym na terenie ośrodka.

Cele ogólne zakładane do osiągnięcia: uczniowie rozbudzą w sobie zaciekawienie światem przyrody, będą stawiali  hipotezy na temat zjawisk i procesów zachodzących w przyrodzie i je weryfikowali,  będą przeprowadzali obserwacje i doświadczenia według instrukcji, rejestrowali  ich wyniki w różnej formie oraz je objaśniali, używając prawidłowej terminologii, będą szanowali przyrodę dzięki bezpośredniemu z nią  kontaktowi  i poznaniu jej piękna,  nauczą się wykonywać obserwacje, pomiary i doświadczenia, korzystając z różnych źródeł informacji (własnych obserwacji, doświadczeń, tekstów, map, przewodników),  będą wykonywali pomiary i korzystali z instrukcji (słownej, tekstowej i graficznej),  będą dokumentowali  i prezentowali wyniki obserwacji i doświadczeń (np. zielnik), nauczą się pracować w zespole i odpowiedzialności za powierzone im zadania.

Środki dydaktyczne:

OE-M RPN zapewni uczniom i nauczycielom środki  dydaktyczne zgodnie ze scenariuszami zajęć (na życzenie do wglądu);

Organizator zapewni uczniom i nauczycielom w cenie imprezy następujące środki dydaktyczne:

- teczka papierowa ( 5 szt./ 1 ucznia),

- woreczki foliowe na minerały i skały lub inne okazy ( 10 szt./ 1 ucznia),

- koszulki foliowe ( 10 szt./ 1 ucznia),

- papier ksero ( 20 szt./ 1 ucznia),

- notatnik ( 1 szt./ 1 ucznia),

- przybory do pisania (długopis, ołówek, gumka) - 1 komplet/ 1 ucznia.

Realizatorzy zajęć: zajęcia kameralno – terenowe i terenowe  z uczniami będą prowadzili  pracownicy OE-M RPN. Wyjazd rowerami do Florianki poprowadzi przewodnik po RPN z uprawnieniami.  Spacer po Zwierzyńcu i wycieczkę po Roztoczu poprowadzi przewodnik PTTK. Po Stacji Bazowej Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego Roztocze oprowadzi pracownik stacji.  Zaleca się, żeby opiekunami uczniów byli nauczyciele: biologii, geografii, wychowania fizycznego.

Zakwaterowanie: Ośrodek Wypoczynkowo Szkoleniowy Zajazd "Zacisze", ul. Rudka 5b, 22-470 Zwierzyniec;  nowy budynek usytuowany na obrzeżach miasta wśród pól i lasów, ok. 0,5 km od zalewu w Rudce; pokoje 2-4 osobowe i typu studio (3 +3),  wyposażone w pełny węzeł sanitarny, Internet bezprzewodowy i TV; na miejscu restauracja, świetlica; do dyspozycji uczestników: obszerna działka (2 altanki, ze specjalnie przygotowanym miejscem na rozpalenie ogniska oraz grilla, plac zabawy dla dzieci, z huśtawkami i piaskownicą, zamykane pomieszczenie dla rowerów, parking ). W odległości ok. 1 km, na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego  znajduje się przepiękna plaża na Stawami Echo.

Wyżywienie: 3 razy dziennie: obiad  w dniu przyjazdu, ostatni posiłek – obiad w dniu wyjazdu.

Transport: dojazd do Krasnobrodu i z powrotem  oraz przejazdy w czasie imprezy - transport własny (autokar).

Zabierz ze sobą: legitymację szkolną (zniżki przy zakupie biletów), obuwie i ubranie na zajęcia w terenie, kurtkę przeciwdeszczową, nakrycie głowy, strój sportowy oraz kieszonkowe na własne wydatki.

W RAMACH CENY ZAPEWNIAMY:

- 4 noclegi;

- pełne wyżywienie: 4 obiady, 4 śniadania, 3 kolacje, 1 obiadokolacja, 1 suchy prowiant;

- bilety wstępu i opłaty: Ośrodek Edukacyjno – Muzealny RPN, Izba Leśna we Floriance, wstęp na teren RPN (1 raz);  zapłata za  prowadzenie terenowych zajęć edukacyjnych (2 zajęcia           x 3 godz.), wypożyczenie rowerów;

- całodniowa wycieczka po Roztoczu Środkowym (usługi przewodnickie);

- usługi przewodnickie ( zwiedzanie Zwierzyńca, wyjazd rowerami do Florianki);

- artykuły papiernicze i piśmienne zgodnie z programem;

- ubezpieczenie NNW i KL.

CENA* (1 uczestnik):  435 PLN

*cena imprezy skalkulowana  dla co najmniej 35 uczestników + 3 opiekunów + 1 kierowca nieodpłatnie; cena nie zawiera kosztów dojazdu i przejazdów w czasie imprezy

ORGANIZATOR  BEZPOŚREDNI:

ZAMOŚĆ ROZTOCZE TRAVEL Biuro Turystyki Józef Grzesiuk

ul. St. Staszica 15
22 – 400 Zamość

tel./fax 84  530 10 60
tel. kom. 500 173 458
tel. Kom. 513 507 947

www.zamosc-roztocze.travel.pl    
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

NIP 9221574164
REGON 951176139
PKO Bank Polski S.A.    28 1020 5356 0000 1902 0157 9473

Autorskie wycieczki Józefa Grzesiuka…sama przyjemność zwiedzania!

 

   

Galeria  

   

Aktualne wycieczki  

   

zoo-zamosc

muzeum zamojskie

arsenal

twierdza portal

nadszaniec

rpn

rpn

   
6912586
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzednim tyg.
W tym miesiącu
W poprzednim mies.
Od początku
136
1202
2791
6889895
36475
40358
6912586

Twój IP: 3.19.56.45
Data: 2024-04-25 03:16:14
   
© Biuro Turystyczne Zamość Roztocze Travel 22 – 400 Zamość, ul. St. Staszica 15 (południowa pierzeja Rynku Wielkiego) tel./fax 84 530 10 60