Zielone szkoły na Roztoczu 3 dni - Szkoła podstawowa IV - VI

Młodzi przyrodnicy na start… (Krasnobród)

pdfMiejsce: Krasnobród  to znana i popularna miejscowość  uzdrowiskowo- letniskowo- turystyczna na Roztoczu Środkowym  położona nad rzeką  Wieprz w  centrum Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się w odległości 27 km na południe od Zamościa. Miasteczko liczy ponad 3 tys. mieszkańców. Z uwagi na walory mikroklimatyczne, odkryte w okolicy złoża borowiny  i występowanie wód leczniczych         w 2002 r.  Krasnobród uzyskał status uzdrowiska. Ponad 60 % powierzchni Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego zajmują lasy z obszarami lasu pierwotnego. Dominującym  gatunkiem jest sosna, z domieszką jodły i buka. Spotkać tu można także olsy, grądy, a także cenne torfowiska i zbiorowiska roślinności kserotermicznej. Najcenniejsze zbiorowiska leśne objęto ochroną w ramach rezerwatów przyrody „Św. Roch”  oraz „Zarośle”. W okolicach Krasnobrodu wytyczono trasy kilku ścieżek przyrodniczo - edukacyjnych i spacerowych ( „Przez Rezerwat Św. Roch”, „Do Szuru”, „ Wokół Krasnobrodu”, „Krasnobrodzkie Wąwozy”, „ Kaczórki - Uroczysko Belfont”). Są tu też cenne zabytki:  pałac Leszczyńskich z parkiem z XVII w. oraz kościół i klasztor dominikanów z  końca XVII w. Atrakcją geologiczną Krasnobrodu jest stanowisko dokumentacyjne „Kamieniołom" utworzone na nieczynnym wyrobisku w Krasnobrodzie. Na szczycie kamieniołomu w 2002 roku wzniesiono budowlę w kształcie wieży (baszty), która pełni funkcję punktu widokowego. Dużą atrakcją turystyczną  Krasnobrodu jest  ścieżka edukacyjna „Dinozaury Krasnobród”  położona jest w Dolinie św. Rocha. Na dużym ogrodzonym terenie postawiono kilkanaście naturalnych rozmiarów modeli dinozaurów oraz tablice z opisami zwierząt, er i okresów geologicznych.

Program w pigułce: uczestnicy zwiedzą  miasteczko  i okolicę z lokalnym przewodnikiem, odbędą zajęcia  w terenie  prowadzone przez pracowników Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział Terenowy w Zamościu („Nieskończona różnorodność przyrody”, „Co w trawie piszczy?”, „Budowa geologiczna i rzeźba powierzchni Roztocza Środkowego w okolicach Krasnobrodu”), przejdą                         z miejscowym przewodnikiem ścieżkę edukacyjną  „Dinozaury Krasnobród”, wezmą udział w grach i zabawach  z animatorem na terenie ośrodka.

Cele ogólne zakładane do osiągnięcia: uczestnicy  rozbudzą w sobie zaciekawienie światem przyrody, będą stawiali  hipotezy na temat zjawisk i procesów zachodzących w przyrodzie i je weryfikowali,  będą przeprowadzali obserwacje i doświadczenia według instrukcji, rejestrowali  ich wyniki w różnej formie oraz je objaśniali, używając prawidłowej terminologii, będą szanowali przyrodę dzięki bezpośredniemu z nią  kontaktowi  i poznaniu jej piękna,  nauczą się wykonywać obserwacje, pomiary i doświadczenia, korzystając  z różnych źródeł informacji (własnych obserwacji, doświadczeń, tekstów, map, przewodników),  będą wykonywali pomiary i korzystali z instrukcji (słownej, tekstowej i graficznej),  będą dokumentowali  i prezentowali wyniki obserwacji i doświadczeń, zbiorą okazy roślin do zielnika, zbiorą kolekcję skał i minerałów oraz skamieniałości z Roztocza, będą stosowali technologie informacyjno-komunikacyjne (po powrocie  do szkoły w trakcie opracowania zebranych materiałów), nauczą się pracować w zespole i odpowiedzialności za powierzone im zadania.

Środki dydaktyczne:

Organizator wypożyczy uczniom i nauczycielom następujące środki dydaktyczne:

- książki, przewodniki turystyczne, mapy, plany i inne publikacje dotyczące Roztocza,

- mapy ( topograficzne i turystyczne) i plany wykorzystywane w czasie zajęć w terenie, obserwacji i badań oraz wyjazdów edukacyjno- krajoznawczych ( 1 szt./ 10 uczniów),

- lupa ( 1 szt./ 5 uczniów),

- lornetka ( 1 szt./ 10 uczniów),

- kompas ( 1 szt./ 10 uczniów),

- taśma miernicza ( 1 szt./ grupę).

Organizator zapewni w cenie imprezy uczniom i nauczycielom następujące środki dydaktyczne:

- teczka papierowa ( 5 szt./ 1 ucznia),

- woreczki foliowe na minerały i skały lub inne okazy ( 10 szt./ 1 ucznia),

- koszulki foliowe ( 10 szt./ 1 ucznia),

- papier ksero ( 20 szt./ 1 ucznia),

- notatnik ( 1 szt./ 1 ucznia),

- przybory do pisania (długopis, ołówek, gumka) - 1 komplet/ 1 ucznia.

Realizatorzy zajęć: głównymi realizatorami zajęć będą nauczyciele – opiekunowie. Zalecane jest, żeby to byli  nauczyciele przyrody. Dodatkowo zajęcia w terenie z uczniami  będą prowadzili pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych  Oddział  Terenowy   w Zamościu.  Wycieczki piesze po Krasnobrodzie i okolicy  poprowadzi doświadczony przewodnik z kwalifikacjami.

Zakwaterowanie: Ośrodek Wypoczynkowy „Jolanta” , ul. Wczasowa 3, 22-440 Krasnobród; ośrodek   położony jest na ponad 3 hektarowej działce przy samym lesie, ok. 100 m od stadionu sportowego,  blisko zalewu rekreacyjnego,    1 km od centrum miasta; duży, piętrowy budynek, w którym w 75 przestronnych dwu i trzyosobowych pokojach z pełnym węzłem sanitarnym znajduje się 160 miejsc noclegowych; klimatyzowana sala jadalna na ok. 160 miejsc;  duża klimatyzowana sala konferencyjna z profesjonalnym wyposażeniem; plac zabaw dla dzieci; pole namiotowe; siłownia; sauna; duży bezpłatny parking; kawiarnia; miejsce na ognisko i grill.

Wyżywienie: 3 obiady, 2 kolacje, 2 śniadania, 1 suchy prowiant; pierwszy posiłek – obiad  

w dniu przyjazdu, ostatni  posiłek – obiad +suchy prowiant na drogę w dniu wyjazdu.

Transport: dojazd do Krasnobrodu i z powrotem  oraz przejazdy w czasie imprezy - transport własny ( autokar).

Zabierz ze sobą: legitymację szkolną ( zniżki przy zakupie biletów), obuwie i ubranie na zajęcia w terenie, kurtkę przeciwdeszczową, nakrycie głowy oraz kieszonkowe na własne wydatki.

W RAMACH CENY ZAPEWNIAMY:

- 2 noclegi;

- pełne wyżywienie: 3 obiady, 2 kolacje, 2 śniadania, 1 suchy prowiant; pierwszy posiłek – obiad  w dniu przyjazdu, ostatni  posiłek – obiad +suchy prowiant na drogę w dniu wyjazdu.

- bilety wstępu i opłaty (ścieżka edukacyjna „Dinozaury Krasnobród”);

- usługi przewodnickie (zwiedzanie Krasnobrodu i okolic);

- prowadzenie zajęć w terenie ( 2 zajęcia);

- artykuły papiernicze i piśmienne zgodnie z programem;

- ubezpieczenie NNW i KL.

CENA* (1 uczestnik): 235 PLN

*cena imprezy skalkulowana  dla co najmniej 35 uczestników + 3 opiekunów + 1 kierowca nieodpłatnie; cena nie zawiera kosztów dojazdu i przejazdów w czasie imprezy

ORGANIZATOR  BEZPOŚREDNI:

ZAMOŚĆ ROZTOCZE TRAVEL Biuro Turystyki Józef Grzesiuk

ul. St. Staszica 15
22 – 400 Zamość

tel./fax 84  530 10 60
tel. kom. 500 173 458
tel. Kom. 513 507 947

www.zamosc-roztocze.travel.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Autorskie wycieczki Józefa Grzesiuka…sama przyjemność zwiedzania!

   

Galeria  

   

Aktualne wycieczki  

   

zoo-zamosc

muzeum zamojskie

arsenal

twierdza portal

nadszaniec

rpn

rpn

   
6912851
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzednim tyg.
W tym miesiącu
W poprzednim mies.
Od początku
401
1202
3056
6889895
36740
40358
6912851

Twój IP: 3.136.154.103
Data: 2024-04-25 09:12:40
   
© Biuro Turystyczne Zamość Roztocze Travel 22 – 400 Zamość, ul. St. Staszica 15 (południowa pierzeja Rynku Wielkiego) tel./fax 84 530 10 60