Zielone szkoły na Roztoczu 3 dni - Szkoła podstawowa IV - VI

Młodzi przyrodnicy na start… ścianka wspinaczkowa i opcjonalne park linowy (Susiec)

pdfMiejsce: Susiec  to znana miejscowość  wypoczynkowo- letniskowa na Roztoczu Środkowym, położona pośród piaszczystych wydm na zachód od Tomaszowa Lubelskiego. Na południe od miejscowości rozciąga się Puszcza Solska,  jeden z największych zwartych kompleksów leśnych w Polsce. W  1988 r. na tym obszarze utworzono Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej,  którego celem ochrony jest zachowanie unikalnych walorów przyrodniczych, historycznych, kulturowych i krajobrazowych Roztocza oraz Puszczy Solskiej, a w szczególności zwartych kompleksów leśnych o charakterze puszczańskim (bory sosnowe, bory bagienne i wilgotne) z charakterystyczną florą i fauną, a także bogactwa krajobrazowego dolin rzek tworzących przełomy zwane „szumami” lub „szypotami” w strefie krawędziowej Roztocza i Kotliny Sandomierskiej (rezerwat „Nad Tanwią”), jak również kompleksy piaszczystych wydm.

Na  terenie gminy Susiec znajdują się liczne pomniki przyrody, oczka wodne oraz śródleśny zalew w Majdanie Sopockim. Niezwykły i bogaty jest tutaj świat roślinny i zwierzęcy. Szczególne walory środowiska naturalnego nieskażone przez przemysł, czyste rzeki, lasy i powietrze tworzą specyficzny mikroklimat, który sprzyja rozwojowi turystyki. Przez Susiec przebiegają liczne szlaki turystyczne (piesze  i rowerowe) oraz ścieżki dydaktyczne i spacerowe z infrastrukturą. Główne zabytki Suśca to: kościół parafialny św. Jana Nepomucena z l. 1862 – 1868, organistówka z 1868 r., plebania z  1918 r. oraz liczne figury przydrożne w Suścu i okolicy wykonane z wapienia przez kamieniarzy z Józefowa.  Atrakcję i ciekawostkę turystyczną stanowi  odsłonięty w lipcu 2009 r. w centrum miejscowości  Pomnik Kargula i Pawlaka.

Z Suśca pochodzi Sylwester Chęciński, reżyser słynnej komedii „Sami Swoi”.

Program w pigułce: uczestnicy zwiedzą miejscowość i okolicę z lokalnym przewodnikiem, odbędą zajęcia w terenie na ścieżkach przyrodniczo - edukacyjnych i spacerowych  oraz szlakach pieszych wokół Suśca („ Z mapą i kompasem”,  „ Sieć powiązań w przyrodzie”, „Nieskończona różnorodność przyrody”, „Co w trawie piszczy?”), będą grali w piłkę na boiskach na terenie ośrodka i mieli do dyspozycji ściankę wspinaczkową, będą mieli możliwość pokonania trasy w parku linowym na terenie ośrodka (opcjonalnie za opłatą).

Cele ogólne zakładane do osiągnięcia: uczestnicy  rozbudzą w sobie zaciekawienie światem przyrody, będą stawiali  hipotezy na temat zjawisk i procesów zachodzących w przyrodzie i je weryfikowali,  będą przeprowadzali obserwacje i doświadczenia według instrukcji, rejestrowali  ich wyniki w różnej formie oraz je objaśniali, używając prawidłowej terminologii, będą szanowali przyrodę dzięki bezpośredniemu z nią  kontaktowi  i poznaniu jej piękna,  nauczą się wykonywać obserwacje, pomiary i doświadczenia, korzystając z różnych źródeł informacji (własnych obserwacji, doświadczeń, tekstów, map, przewodników),  będą wykonywali pomiary i korzystali z instrukcji (słownej, tekstowej i graficznej),  będą dokumentowali  i prezentowali wyniki obserwacji i doświadczeń (np. zielnik), będą stosowali technologie informacyjno-komunikacyjne (w celu opracowania zebranych materiałów po powrocie  do szkoły), nauczą się pracować w zespole i odpowiedzialności za powierzone im zadania.

 

Środki dydaktyczne:

Organizator wypożyczy uczniom i nauczycielom następujące środki dydaktyczne:

- książki, przewodniki turystyczne, mapy, plany i inne publikacje dotyczące Roztocza,- mapy ( topograficzne i turystyczne) i plany wykorzystywane w czasie zajęć w terenie, obserwacji i badań oraz wyjazdów edukacyjno- krajoznawczych ( 1 szt./ 10 uczniów),

- lupa ( 1 szt./ 5 uczniów),

- lornetka ( 1 szt./ 10 uczniów),

- kompas ( 1 szt./ 10 uczniów), - taśma miernicza ( 1 szt./ grupę).

Organizator zapewni w cenie imprezy uczniom i nauczycielom następujące środki dydaktyczne:

- teczka papierowa ( 5 szt./ 1 ucznia),

- woreczki foliowe na minerały i skały lub inne okazy ( 10 szt./ 1 ucznia),

- koszulki foliowe ( 10 szt./ 1 ucznia),

- papier ksero ( 20 szt./ 1 ucznia),

- notatnik ( 1 szt./ 1 ucznia),

- przybory do pisania (długopis, ołówek, gumka) - 1 komplet/ 1 ucznia w cenie.

Realizatorzy zajęć: głównymi realizatorami zajęć będą nauczyciele – opiekunowie. Zalecane jest, żeby to byli  nauczyciele przyrody. W realizacji części zajęć będzie uczestniczył miejscowy przewodnik. Dodatkowo zajęcia w terenie z uczniami  będą prowadzili pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych  Oddział Terenowy w Zamościu. 

Zakwaterowanie: Ośrodek Wczasowy „Roztoczanka”,  ul. Tomaszowska 23, 22-672 Susiec; ośrodek jest położony w centrum Suśca, w zalesionym i ogrodzonym terenie, nad małym zalewem z piaszczystą plażą; noclegi w 2 - 9 osobowych domkach letniskowych z pełnym węzłem sanitarnym, wyposażonych w aneksy kuchenne (bez naczyń), w których można sporządzać posiłki (kuchenka gazowa, czajnik elektryczny, lodówka). Domki są nowe o standardzie europejskim z dużymi tarasami; na miejscu restauracja, świetlica i sala telewizyjna; do dyspozycji uczestników:  boisko do piłki siatkowej, plażowej oraz koszykówki,  plac zabaw dla dzieci , miejsce na grill (2 chaty grillowe) i ognisko, miejsce do przechowania rowerów, parking dla samochodów osobowych i autokarów;  duży odkryty basen kąpielowy ( w lecie), podzielony na część płytszą i głębszą; ścianka wspinaczkowa (w cenie dla uczestników zielonych szkół), wypożyczalnia rowerów,  wypożyczalnia rowerów wodnych i kajaków; sauna sucha, park linowy „Roztoczolandia” ( zniżki dla uczestników zielonych szkół) , hotspot - dostęp do Internetu na terenie całego ośrodka (płatny).

Wyżywienie: 3 obiady, 2 kolacje i 2 śniadania; pierwszy posiłek – obiad  w dniu przyjazdu, ostatni posiłek – obiad w dniu wyjazdu.

Transport: dojazd do Suśca i z powrotem  oraz przejazdy w czasie imprezy - transport własny (autokar).

Zabierz ze sobą: legitymację szkolną ( zniżki przy zakupie biletów), obuwie i ubranie na zajęcia w terenie, kurtkę przeciwdeszczową, nakrycie głowy oraz kieszonkowe na własne wydatki.

W RAMACH CENY ZAPEWNIAMY:

- 2 noclegi;

- pełne wyżywienie: 3 obiady, 2 śniadania, 2 kolacje;

- usługi przewodnickie i w czasie zajęć w terenie w Suścu;

- ubezpieczenie NNW i KL;

OPCJA: bilety wstępu i opłaty (opcjonalnie - park linowy „Roztoczolandia” na terenie ośrodka).

CENA* (1 uczestnik):  225 PLN

CENA* (1 uczestnik - z zajęciami w parku linowym):  245 PLN

*cena imprezy skalkulowana  dla co najmniej 35 uczestników + 3 opiekunów + 1 kierowca nieodpłatnie; cena nie zawiera kosztów dojazdu i przejazdów w czasie imprezy

ORGANIZATOR  BEZPOŚREDNI:

ZAMOŚĆ ROZTOCZE TRAVEL Biuro Turystyki Józef Grzesiuk

ul. St. Staszica 15
22 – 400 Zamość

tel./fax 84  530 10 60
tel. kom. 500 173 458
tel. Kom. 513 507 947

www.zamosc-roztocze.travel.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Autorskie wycieczki Józefa Grzesiuka…sama przyjemność zwiedzania!

   

Galeria  

   

Katalogi wycieczek  

   

Aktualne wycieczki  

   

zoo-zamosc

muzeum zamojskie

arsenal

twierdza portal

nadszaniec

rpn

rpn

   
7422611
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzednim tyg.
W tym miesiącu
W poprzednim mies.
Od początku
1066
997
9371
7382924
52977
49168
7422611

Twój IP: 3.128.31.227
Data: 2024-11-24 02:57:25
   
© Biuro Turystyczne Zamość Roztocze Travel 22 – 400 Zamość, ul. St. Staszica 15 (południowa pierzeja Rynku Wielkiego) tel./fax 84 530 10 60