Wycieczki Szkolne Krajowe 2 dni - Szkoła podstawowa IV - VI

Ojcowski Park Narodowy - Szlak Orlich Gniazd

pdf
Dzień 1

Godz. 5:00 - podstawienie autokaru pod siedzibę Szkoły w Zamościu (w innych miejscowościach w uzgodnieniu z Biurem).

Godz. 5:30 -  wyjazd w kierunku Ojcowskiego Parku Narodowego, położonego tuż pod Krakowem, najmniejszego ze wszystkich polskich parków narodowych, ale kryjącego niezwykłe bogactwo i mnóstwo atrakcji geologicznych,

przyrodniczych i kulturowych. Park zachwyci każdego  pięknymi formami skalnymi, jaskiniami, starą zabudową oraz zamkami - w Ojcowie i Pieskowej Skale. Bajkowość krajobrazu - kaniony o urwistych ścianach, sterczące igły skalne, grupy ostańców - zachwycają turystów już od XIX w. Najbardziej spektakularna jest Dolina Prądnika. Spotkamy tu wysokie na kilkadziesiąt metrów skały o fantazyjnych kształtach, wywierzyska i mnóstwo jaskiń.

Ok. godz. 12:00 – przyjazd na parking u podnóża  Zamku w Pieskowej Skale. Spotkanie z przewodnikiem.

Przejście do Zamku położonego na wzgórzu nad malowniczą doliną Prądnika, będącego najlepiej zachowaną rezydencją obronną na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Spacer po zewnętrznym dziedzińcu Zamku.

Przejście pod słynną Maczugę Herkulesa, czyli  wysoką na 25 m wapienną skałkę ostańcową,  powstałą  wskutek procesów krasowych.

Przejazd autokarem doliną Prądnika do Ojcowa. Obejrzenie drewnianej Kaplicy „Na Wodzie”,  zbudowanej w stylu szwajcarsko-ojcowskim, posadowionej nad Prądnikiem w 1901r.

Przystanek  pod malowniczymi ruinami Kazimierzowskiego Zamku w Ojcowie. Krótki spacer  po Parku Zamkowym (Zdrojowym), który powstał ok. 1885 r. w celach wypoczynkowo-rekreacyjnych.

Czas wolny w centrum Ojcowa.

Spacer po Ojcowie, w czasie którego zobaczymy mi.in. unikatowe drewniane budynki, głównie pensjonaty i hotele  wybudowane w stylu  szwajcarsko-ojcowskim w czasach, gdy Ojców był uzdrowiskiem.

Przystanek przy „Pstrągarni”, gdzie w kilku dawnych stawach w sercu Ojcowskiego Parku Narodowego hodowany jest  pstrąg  potokowy. 

Przejście pod Igłę Deotymy - pojedynczy, smukły, wapienny ostaniec w Dolinie Prądnika.

Następnym przystankiem w naszej wędrówce będzie Brama Krakowska -  charakterystyczna wapienna formacja skalna,  będąca jednym z symboli Ojcowskiego Parku Narodowego, przez którą według tradycji  wiódł średniowieczny szlak handlowy ze Śląska do Krakowa.

Niedaleko Bramy Krakowskiej zatrzymamy się przy  Źródle Miłości, będącym wywierzyskiem krasowym.

Potem stromym podejściem przez malowniczy Wąwóz Ciasne Skałki, na którego skalistym dnie występuje wiele progów i zalega duża ilość wapiennych głazów, dotrzemy  do Jaskini Łokietka. 

Zwiedzanie z przewodnikiem Jaskini Łokietka z ładnymi polewami naciekowymi i niewielkimi stalaktytami i stalagmitami.

Powrót do Ojcowa szlakiem Łokietka. Przejazd do schroniska młodzieżowego. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 2

Śniadanie. Wykwaterowanie. Spotkanie z przewodnikiem.

Wycieczka objazdowa  „Szlakiem Orlich Gniazd”, rozciągającym się na Wyżynie Krakowsko - Częstochowskiej, gdzie w średniowieczu na malowniczych wapiennych wzgórzach powstały pierwsze zamki i warownie - „Orle Gniazda”, które pełniły funkcje obronne i chroniły szlaki handlowe.

Przejazd do ruin Zamku w Rabsztynie,  położonego na płn. - wsch. od Olkusza, którego historia sięga  XIII w.  Spacer po ruinach. Z zamkowego wzgórza będziemy podziwiali wspaniałe panoramy.

Przejazd do Ogrodzieńca - Podzamcza. Przejazd do Ogrodzieńca - Podzamcza.  Zwiedzanie trasy turystycznej na Zamku Ogrodzieniec, m.in.: Sala Tortur, górny zamek (Muzeum Zamkowe – Izby Rycerskie, Zbrojownia).

Przejazd do miejscowości Smoleń. Zwiedzanie ruin Zamku Pilcza w Smoleniu, którego początki sięgają  XIII w., i który został w ostatnich kilku latach częściowo odbudowany.

Powrót do Ojcowa. Po drodze zobaczymy z bliska ruiny Kazimierzowskiego Zamku w Ojcowie, na które składają się dziś resztki murów obronnych i części mieszkalnych, wieża i brama wjazdowa. W salce nad bramą wjazdową zwiedzimy wystawę dotyczącą historii zamku oraz makietę przedstawiającą zamek z przełomu XV i XVI w. Z ruin zamku obejrzymy ładną panoramę Doliny Prądnika.

Obiad.

Ok. godz. 16:00 -  wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd do Zamościa w późnych godzinach nocnych.

W RAMACH CENY GWARANTUJEMY:

- transport autokarem z klimatyzacją i DVD; opłaty drogowe i parkingowe;

- 1 nocleg w schronisku młodzieżowym w pokojach wieloosobowych (w tym możliwe spanie na łóżkach piętrowych) bez łazienki (węzły sanitarne na korytarzu);

- 1 obiadokolacja, 1 śniadanie, 1 obiad;  

- bilety wstępu: Jaskinia Łokietka, Zamek Rabsztyn, Zamek Ogrodzieniec,  Zamek Ojców;

- opieka i usługi pilota na całej trasie;

- usługi lokalnego przewodnika zgodnie z programem; 

- ubezpieczenie: NNW-10 tys. zł., KL-4 tys. zł.

Uwaga: kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

CENA* (1 uczestnik; grupa 40 uczniów):  280 PLN

3 opiekunów nieodpłatnie

*cena dotyczy wyjazdu z Zamościa; z innych miejscowości (+;-) koszty transportu

ORGANIZATOR BEZPOŚREDNI:

ZAMOŚĆ ROZTOCZE TRAVEL Biuro Turystyki Józef Grzesiuk  

ul. St. Staszica 15
22 – 400 Zamość 

tel./fax 84  530 10 60
tel. kom. 500 173 458

www.zamosc-roztocze.travel.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Autorskie wycieczki Józefa Grzesiuka…sama przyjemność zwiedzania!

   

Galeria  

   

Aktualne wycieczki  

   

zoo-zamosc

muzeum zamojskie

arsenal

twierdza portal

nadszaniec

rpn

rpn

   
6913271
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzednim tyg.
W tym miesiącu
W poprzednim mies.
Od początku
821
1202
3476
6889895
37160
40358
6913271

Twój IP: 3.140.198.173
Data: 2024-04-25 16:41:16
   
© Biuro Turystyczne Zamość Roztocze Travel 22 – 400 Zamość, ul. St. Staszica 15 (południowa pierzeja Rynku Wielkiego) tel./fax 84 530 10 60