Wycieczki Szkolne Krajowe 2 dni - Szkoła ponadgimnazjalna

Odkrywamy Świętokrzyskie (2 dni) - Oblęgorek - Samsonów - Bartków „Dąb Bartek” - Skarżysko- Kamienna - Wąchock - Kielce – Ćmielów

pdfDzień 1

6:00 - wyjazd autokarem sprzed szkoły (godz. wyjazdu uzależniona od miejsca wyjazdu); spotkanie z przewodnikiem na trasie.

Oblęgorek  - Muzeum Henryka Sienkiewicza. Zwiedzimy wnętrza pałacyku, w którym pisarz mieszkał i tworzył. Najważniejsze pomieszczenie - gabinet pisarza - wyposażony jest w oryginalne meble i sprzęty, książki, w tym m.in. przekłady utworów Sienkiewicza. W gabinecie, jak w każdym innym pomieszczeniu, można zobaczyć wiele przedmiotów, które były darami dla Henryka Sienkiewicza, m.in.: fotoplastykon - dar od mieszkańców Witebska,  czy miniaturka pomnika Unii Lubelskiej od mieszkańców Lublina.

Samsonów - ruiny huty. Odwiedzimy malownicze pozostałości XIX-wiecznej huty "Józef", która powstała z inicjatywy Stanisława Staszica w l. 1818-23. W hucie, na bazie wykorzystania węgla drzewnego, wytapiano żelazo z wydobywanych w tym rejonie rud. Dziś pozostały ruiny wielkiego pieca, wieży wyciągowej oraz hal produkcyjnych. Kres działalności huty położył pożar z 1866 r. W l. 1981-83 w ruinach przeprowadzono prace konserwatorskie.

Bartków - Dąb „Bartek” - najstarsze (około 700 lat) drzewo w województwie świętokrzyskim i jeden z najstarszych dębów w kraju. Wymiary drzewa są imponujące: 30 m wysokości, obwód pnia na wysokości 1,3 m - 9,85 m a średnica korony - ok. 40 m. Skarżysko-Kamienna - Muzeum im. Orła Białego.  Muzeum posiada jedną z największych w kraju kolekcji ciężkiego sprzętu bojowego, zarówno z okresu II wojny światowej, jak i powojennego wyposażenia wojskowego. Obiekty te eksponowane na stałej wystawie plenerowej o powierzchni prawie 2 ha (działa artyleryjskie, armaty przeciwpancerne i przeciwlotnicze, wyrzutnie rakietowe, czołgi, wozy pancerne i samoloty wojskowe różnego przeznaczenia). Unikatowym w skali kraju eksponatem jest pełnomorski kuter torpedowy ORP "Odważny" oraz niemieckie samobieżne działo pancerne StuG IV pozyskane w 1999 r.

Wąchock - Opactwo Cystersów - unikatowe polskie opactwo Białych Braci z Morimond. Zwiedzanie obejmuje: kościół pw. św. Floriana i NMP z kaplicą błogosławionego W. Kadłubka i pięknymi barokowymi polichromiami. Spacer po klasztorze przeniesie nas w czasy średniowiecza. Zobaczymy oryginalny kapitularz, fraternię i jedyne miejsce w klasztorze, do którego wstęp mają tylko Panowie. W Wąchocku zobaczymy również jedyny w Polsce pomnik Sołtysa.

Przejazd na nocleg.

Zakwaterowanie i wyżywienie do wyboru:

- schronisko młodzieżowe bez wyżywienia: pokoje wieloosobowe (pościel w cenie, możliwe spanie na łóżkach piętrowych); węzły sanitarne (toalety, umywalki, prysznice) na korytarzu; kolacja we własnym zakresie;  do dyspozycji aneks kuchenny wyposażony w  komplet naczyń: sztućce, talerze, szklanki,  czajniki elektryczne, lodówkę itp.;

- hotel z wyżywieniem: pokoje wieloosobowe z umywalką  (węzły sanitarne z toaletami i prysznicami  na korytarzu) + obiadokolacja (zupa, II danie, kompot) + śniadanie na drugi dzień;

- hotel z wyżywieniem: pokoje 3-4 –osobowe z łazienką + obiadokolacja (zupa, II danie, kompot) + śniadanie na drugi dzień;

- pensjonat z wyżywieniem: pokoje 2-4-osobowe z łazienką + obiadokolacja (zupa, II danie, kompot) + śniadanie na drugi dzień;

- schronisko młodzieżowe z wyżywieniem: pokoje 2,3,4,7-osobowe w większości z łazienką

+ obiadokolacja (zupa, II danie, kompot) + śniadanie na drugi dzień. Nocleg.

Dzień 2

Śniadanie we własnym zakresie (schronisko młodzieżowe bez wyżywienia ) lub śniadanie w cenie w innych opcjach zakwaterowania. Spotkanie z przewodnikiem na trasie.

Kielce - świętokrzyska stolica.

Kielce - Muzeum Zabawek i Zabawy. Największe i najstarsze muzeum zabawek w Polsce mieszczące się w zabytkowym XIX-wiecznym budynku dawnych hal targowych. Na 631 m2  powierzchni wystawienniczej zobaczymy kilka tysięcy eksponatów na kilkunastu wystawach, m.in.: lalki z całego świata, zabawki historyczne i ludowe, modele samochodów, samolotów, statków, kolejkę elektryczną.  Na wystawach interaktywnych będziemy mogli nie  tylko obejrzeć, ale i dotknąć eksponatów. Najmłodsi będą mieli także okazję pobawić się w kąciku zabaw, a latem także na dziedzińcu Muzeum. Trzy razy dziennie, o godzinie 11:00, 12:00 i 13:00 można zobaczyć Babę Jagę "wychodzącą" z wieży zegarowej.

Spacer po Kielcach.

Pomnik dzika, który nazywa się "Kiełek"  (jedyny  taki pomnik w Polsce o wysokości 2,2 m i  wadze 4,5 tony).

Park Miejski - leży w centrum miasta a jego początki sięgają  1804 r. 

Aleja Sław. Od 2005 r. w parkowej alei na postumentach ustawiano sukcesywnie popiersia „ludzi kultury XX wieku” wykonane z brązu, których obecnie jest  blisko 50.

Rynek Kielecki - wyznaczony w okresie średniowiecznej lokacji miasta. Zabudowa przy rynku pochodzi głównie z XIX i XX w.

Wzgórze Zamkowe (Katedralne) swoją nazwę wywodzi od wzniesionego tutaj Pałacu Biskupów Krakowskich, który bardzo często nazywany był zamkiem. Wśród zabudowań wzgórza jest także Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Obok kościoła, w płd.-zach. narożniku cmentarza katedralnego znajduje się mogiła Wojciecha Bartosza Głowackiego, bohatera spod Racławic, który zmarł w Kielcach w 1794 r. na skutek odniesionych ran.  Obecnie na wzgórzu ma swoje miejsce także instytucja o nazwie Wzgórze Zamkowe zajmująca się działalnością kulturalną oraz edukacyjną.

Kadzielnia - wapienne wzgórze z tzw. Skałką Geologów, wznoszącą się pośrodku nieczynnego kamieniołomu. Można tu zobaczyć m.in.: skamieniałości fauny morskiej, ciekawe struktury geologiczne i formy krasowe oraz stanowiska rzadkich roślin. Jest tu największe skupisko jaskiń na Kielecczyźnie (26).

Skałka Geologów otoczona jest z trzech stron tzw. Szmaragdowym Jeziorem. W południowej części wyrobiska znajduje się amfiteatr. Z tarasu widokowego rozciąga się malownicza panorama miasta i okolic.

Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Misją Ośrodka jest kształtowanie i upowszechnianie postaw patriotycznych i obywatelskich oraz budzenie poczucia dumy z dokonań przeszłych pokoleń, dorobku cywilizacyjnego, gospodarczego i naukowego mieszkańców miasta i regionu. Zwiedzanie multimedialnej wystawy historycznej.

Fakultatywnie: lekcja muzealna (nieodpłatnie)  do wyboru:

1. szkoła podstawowa (IV-VI): Jaki znak Twój? Polskie symbole narodowe. Wielcy Polacy: Tadeusz Kościuszko i Józef Piłsudski. Świętokrzyskie - moja mała ojczyzna.

2. gimnazjum: Tych Polaków trzeba znać (m.in. Kościuszko, Staszic, Ściegienny, Żeromski, Piłsudski, Paderewski, Grot-Rowecki).

3. liceum (szkoły ponadgimnazjalne): O niepodległą Polskę - T. Kościuszko, J. Piłsudski. Dlaczego Kielce stały się „Miastem Legionów”? Znany i nieznany J. Piłsudski.

Ćmielów - Żywe Muzeum Porcelany. Możliwość obejrzenia na żywo jak ręcznie powstaje porcelana. Poznanie procesu produkcji i obejrzenie całej kolekcji ćmielowskiej porcelany. Można będzie odwiedzić sklepik firmowy i zakupić ćmielowską porcelanę na pamiątkę…

Wyjazd w drogę powrotną.

 

W RAMACH CENY GWARANTUJEMY:

- transport autokarem z klimatyzacją i DVD; opłaty drogowe i parkingowe;

- zakwaterowanie i wyżywienie do wyboru:

Schronisko młodzieżowe bez wyżywienia – 1 nocleg;

Hotel z wyżywieniem (pokoje wieloosobowe bez łazienki) - 1 nocleg +1 obiadokolacja + 1 śniadanie ;

Hotel z wyżywieniem  (pokoje 3-4-osobowe z łazienką) - 1 nocleg +1 obiadokolacja + 1 śniadanie;

Pensjonat z wyżywieniem (1 nocleg +1 obiadokolacja + 1 śniadanie);

Schronisko młodzieżowe z wyżywieniem (1 nocleg +1 obiadokolacja + 1 śniadanie);

- bilety wstępu i opłaty: Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku,  Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku - Kamiennej, Opactwo Cystersów w Wąchocku,  Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Żywe Muzeum Porcelany w  Ćmielowie;

- usługi i opieka pilota na całej trasie;

- usługi  lokalnego przewodnika  (zgodnie z programem); - ubezpieczenie: NNW-10 tys.zł., KL-4 tys. zł.

CENA* (1 uczestnik; co najmniej 40 uczniów):

zakwaterowanie i wyżywienie do wyboru:

schronisko młodzieżowe bez wyżywienia                                     -  200 PLN

hotel z wyżywieniem (pokoje wieloosobowe bez łazienki)        -  235 PLN

hotel z wyżywieniem  (pokoje 3-4-osobowe z łazienką)             - 255 PLN

pensjonat z wyżywieniem                                                                 - 260 PLN

schronisko młodzieżowe z wyżywieniem                                       - 250 PLN

3 opiekunów nieodpłatnie

*cena dotyczy wyjazdu z Zamościa; z innych miejscowości (+;-) koszty transportu

 

ORGANIZATOR:

ZAMOŚĆ ROZTOCZE TRAVEL Biuro Turystyki Józef Grzesiuk
ul. St. Staszica 15
22 – 400 Zamość

tel./fax 84  530 10 60
tel. kom. 500 173 458
tel. Kom. 513 507 947

www.zamosc-roztocze.travel.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. 

   

Galeria  

   

Katalogi wycieczek  

   

Aktualne wycieczki  

   

zoo-zamosc

muzeum zamojskie

arsenal

twierdza portal

nadszaniec

rpn

rpn

   
7422667
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzednim tyg.
W tym miesiącu
W poprzednim mies.
Od początku
1122
997
9427
7382924
53033
49168
7422667

Twój IP: 3.144.42.233
Data: 2024-11-24 03:03:37
   
© Biuro Turystyczne Zamość Roztocze Travel 22 – 400 Zamość, ul. St. Staszica 15 (południowa pierzeja Rynku Wielkiego) tel./fax 84 530 10 60