Wycieczki Szkolne krajowe 1 dzień - Szkoła podstawowa I - III
Szlakiem ginących zawodów na Lubelszczyźnie
Pszczela Wola (pszczelarstwo) - Wojciechów (kowalstwo) - Bęczyn k/Urzędowa (garncarstwo)
Godz. 7:00 – podstawienie autokaru pod Szkołę w Zamościu ( w innych miejscowościach w uzgodnieniu z Zamawiającym).
godz. 7:30 - wyjazd do Pszczelej Woli w powiecie lubelskim.
Godz. 9:15 – przyjazd do Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli, w skład którego wchodzi Technikum Pszczelarskie - jedyna szkoła pszczelarska w Polsce i Europie, posiadająca ponad 60-letnią tradycję w kształceniu pszczelarzy.
Godz. 9:15 – 10:30 – zwiedzanie z przewodnikiem Skansenu Pszczelarskiego, obrazującego historię pszczelarstwa w Polsce od XVII w.(najstarszy w zbiorach ul wykonany z drewna sosnowego). W skansenie zgromadzone są unikalne eksponaty dokumentujące pracę bartnika i pszczelarza, jej historię i współczesność (m.in.: stare ule, naczynia na miód, narzędzia bartne, prasy do miodu, miodarki drewniane i wiele innych).
Przejazd do Wojciechowa.
Godz. 11:30 – 12:45 - wizyta w Kuźni w Wojciechowie, która istnieje i funkcjonuje nieprzerwanie od 1920 r., tj. prawie już od 100 lat, prowadzona przez cztery pokolenia rodziny Czerniec. Pan Czerniec - senior pracę w kuźni rozpoczął mając 16 lat i pracuje w niej już blisko 50 lat, ucząc fachu swojego syna. Dawniej praca w kuźni ściśle związana była z wykonywaniem usług dla rolnictwa i polegała na podkuwaniu koni, klepaniu siekier, lemieszy, reperacji plugów i narzędzi rolniczych. Obecnie główna działalność zakładu obejmuje kowalstwo artystyczne.
Pokaz kowalstwa (ok. 45 min.) – kucie podkowy przez "mistrza" kowalskiego, w czasie którego uczestnicy "na żywo" poznają wszystkie etapy produkcji, od rozgrzania żelaza poprzez jego kucie, hartowanie aż po politurowanie i koloryzację a przy tym także zapoznają się z historią kuźni. Zwiedzanie kuźni i galerii wyrobów kowalskich (ok. 1000 eksponatów). Zakup oryginalnych pamiątek.
Przejazd do Bęczyna k/Urzędowa.
Godz.13:30 – 15:00 - wizyta w Pracowni Garncarskiej prowadzonej przez rodzinę Gajewskich, którzy tajniki rzemiosła przekazują z pokolenia na pokolenie. Wyrabia się tu naczynia na tradycyjnym kole garncarskim, zachowując dawne wzory urzędowskie, zabawki, np. gwizdki a także rzeźbę ludową. Wyroby wypalane są przy użyciu drewna w piecu garncarskim, jednym z najstarszych w Polsce.
Pokaz toczenia naczyń na kole garncarskim. Uczestnicy będą mieli możliwość samodzielnego lub z pomocą garncarza toczenia naczynia na kole garncarskim. Zwiedzanie z gospodarzem Prywatnego Muzeum Garncarstwa, w którym zgromadzone są wyroby urzędowskich garncarzy oraz z innych ośrodków z kraju i z zagranicy. Zakup oryginalnych pamiątek.
Ognisko.
Ok. godz. 15:30 – wyjazd w drogę powrotną. Ok. godz. 17:30 – przyjazd do Zamościa.
W RAMACH CENY GWARANTUJEMY:
- transport autokarem z klimatyzacją oraz DVD;
- bilety wstępu i opłaty: Skansen Pszczelarski w Pszczelej Woli (+przewodnik), pokaz kucia żelaza w kuźni w Wojciechowie, warsztaty garncarskie w Bęczynie + muzeum garncarstwa;
- ognisko (przygotowanie + produkty spożywcze: kiełbaski, pieczywo, ketchup, musztarda, napoje zimne + "jednorazówki");
- opieka pilota.
CENA* (1 uczestnik, grupa 45 uczniów ) – 85 PLN
3 opiekunów nieodpłatnie.
* cena wycieczki dotyczy wyjazdów z Zamościa; z innych miejscowości z uwzględnieniem różnicy kosztów transportu
Organizator bezpośredni:
ZAMOŚĆ ROZTOCZE TRAVEL Biuro Turystyki Józef Grzesiuk
ul. St. Staszica 15
22 – 400 Zamość
tel./fax 84 530 10 60
tel. kom. 500 173 458
www.zamosc-roztocze.travel.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
NIP 9221574164
REGON 951176139
PKO Bank Polski S.A. 28 1020 5356 0000 1902 0157 9473
Autorskie wycieczki Józefa Grzesiuka…sama przyjemność zwiedzania!