Wycieczki dla dorosłych - Krajowe
Sudety Zachodnie - 3 dni (Karpacz - Karkonosze (Śnieżka) - Kotlina Jeleniogórska)
Trasa Wycieczki: Karpacz - Śnieżka - Szklarska Poręba - Piechowice - Jelenia Góra
Dzień 1
Godz. 3:30 - podstawienie autokaru pod siedzibę Zamawiającego w Zamościu.
Godz. 4:00 - wyjazd w kierunku Kotliny Jeleniogórskiej.
Godz. 15:00 - przyjazd do Karpacza. Spotkanie z górskim przewodnikiem sudeckim.
Godz. 15:00 - 18:00 - spacer po Karpaczu, m.in. zwiedzenie należącego do miejscowej Parafii Ewangelicko - Augsburskiej drewnianego kościółka Wang, zbudowanego na przełomie XII i XIII w. w Norwegii, będącego unikalnym zabytkiem w skali światowej, skocznia narciarska Orlinek, zabytek hydrotechniki - zapora wodna na Łomnicy zbudowana z granitowych bloków w l. 1910-1915, z której z jednej strony zobaczymy niewielki zbiornik wodny, a z drugiej malowniczą kaskadę nazywaną Wodospadem Łomnicy. Przejazd do pensjonatu w Karpaczu. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 2
Śniadanie. Spotkanie z górskim przewodnikiem sudeckim. Godz. 9:00 - 17:00 - "Wędrówka górska - zdobycie Śnieżki".
Wjazd wyciągiem krzesełkowym na Kopę (krzesło 1-os., dł. 2229 m, różnica wzniesień 530 m). Wejście pieszo na Śnieżkę (1602 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów. Po drodze szczyt zatrzymamy się na kawę w schronisku Górskim "Dom Śląski" (1400 m n.p.m.). Wejście stromymi zakosami na Śnieżkę od "Domu Śląskiego". Ze szczytu będziemy podziwiać wspaniałe panoramy (widoczność przy sprzyjających warunkach przekracza nawet 200 km). Czas wolny na kawę w restauracji znajdującej się w dolnej części charakterystycznego budynku Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego. Zejście szlakiem niebieskim. Po drodze: schronisko "Strzecha Akademicka", schronisko "Samotnia" w Kotle Małego Stawu, urokliwego jeziora polodowcowego położonego na wysokości 1183 m n.p.m.(dł.255 m, szer. 185 m, gł. do 7,3 m), "Domek Myśliwski ", który stanął ok. 1924 r. jako przyczółek myśliwych łowiących w karkonoskich lasach m.in. jelenie, pełniący dzisiaj funkcje ośrodka edukacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego, porośnięta górską i torfowiskową roślinnością Polana powstała na początku XVII stulecia w związku z działalnością smolarzy wypalających węgiel drzewny, nad którą góruje granitowa skałka Kotki, zwana dawniej Kocim Zamkiem. Zejście z Polany zielonym szlakiem do Karpacza. Obiadokolacja, nocleg. Fakultatywnie uroczysta obiadokolacja* przy muzyce mechanicznej do tańca… Nocleg.
Dzień 3
Śniadanie. Wykwaterowanie z pensjonatu. Spotkanie z górskim przewodnikiem sudeckim.
Godz. 9:00 - 14:00 - "Poznajemy Kotliną Jeleniogórską".
Przejazd do Szklarskiej Poręby. Przejście do Wąwozu i Wodospadu Kamieńczyka, najwyższego wodospadu w polskich Karkonoszach, spadającego trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do przepięknego wąwozu o długości ok. 100 m, szerokości nieprzekraczającej na niektórych odcinkach 4 m i o pionowych, skalnych ścianach osiągających ponad 25 m wysokości.
Przejazd do Piechowic. Zwiedzanie Huty Szkła "Julia", jednego z niewielu istniejących dziś w Polsce producentów szkła kryształowego, gdzie ręcznie formuje i szlifuje się wszystkie produkty. Miejscowy przewodnik poprowadzi nas przez wiele działów, m.in. miejsca gdzie doświadczeni rzemieślnicy dmuchają i formują gorącą masę szklaną dosłownie wyczarowując kryształowe produkty na oczach turystów. Idąc dalej zobaczymy wiele innych interesujących stanowisk produkcji - od szlifowania, poprzez nanoszenie przepięknych zdobień aż po kontrolę jakości i misterne pakowanie kryształu.
Przejazd do Jeleniej Góry. Zwiedzanie historycznego centrum miasta, m.in.: rynek z Ratuszem z XVIII w. z otaczającymi go barokowymi kamieniczkami z podcieniami, fontanna z rzeźbą Neptuna, upamiętniająca dawne powiązania handlowe miejskich kupców z zamorskimi krajami, fragmenty średniowiecznych obwarowań miejskich z Basztami: Wojanowską, Zamkową (po pożarze odbudowaną w 1584 r.) i Grodzką, barokowy Kościół Łaski p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, powstały w l. 1709 - 1718 jako dowód łaski katolickiego cesarza Austrii dla śląskich ewangelików, dawny przykościelny cmentarz z zespołem XVIII-wiecznych kaplic grobowych, punkt stanowiący geograficzny środek miasta.
Przejazd do Cieplic. Zwiedzanie najstarszego w Polsce uzdrowiska, m.in. kościół p.w. św. Jana Chrzciciela, Park Zdrojowy. Ok. 15:00 - wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd do Zamościa w późnych godzinach nocnych.
W RAMACH CENY GWARANTUJEMY:
- transport autokarem z klimatyzacją, DVD i barkiem; opłaty drogowe i parkingowe;
- 2 noclegi w pensjonacie w Karpaczu w pokojach 2-, 3-,4 -os. z łazienką + 1x5-os. + 1x6 - os. z łazienką;
- 2 obiadokolacje i 2 śniadania;
- bilety wstępu: kościółek Wang, skocznia narciarska Orlinek w Karpaczu, wjazd wyciągiem krzesełkowym na Kopę,
Wodospad Kamieńczyka w Szlarskiej Porębie, Huta Szkła "Julia" w Piechowicach, Kościół Łaski w Jeleniej Górze;
- opieka i usługi pilota na całej trasie;
- usługi górskiego przewodnika sudeckiego (cały program);
- ubezpieczenie: NNW-10 tys. zł., KL-4 tys. zł.
CENA** (1 uczestnik; grupa 45 osób) - 515 PLN
* jadłospis na życzenie (dopłata 45 PLN)
**cena dotyczy wyjazdu z Zamościa; z innych miejscowości (+;-) koszty transportu
Uwaga: kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
ORGANIZATOR BEZPOŚREDNI:
ZAMOŚĆ ROZTOCZE TRAVEL Biuro Turystyki Józef Grzesiuk
ul. St. Staszica 15
22 – 400 Zamość
tel./fax 84 530 10 60
tel. kom. 500 173 458
www.zamosc-roztocze.travel.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Autorskie wycieczki Józefa Grzesiuka…sama przyjemność zwiedzania!