Wycieczki dla dorosłych - Krajowe
Sudety Zachodnie - 3 dni (Karpacz - Dolina Pałaców i Ogrodów - Kotlina Jeleniogórska)
Trasa wycieczki: Karpacz - Kowary - Bukowiec - Góry Sokole - Łomnica - Karpniki - Wojanów - Szklarska Poręba - Piechowice - Jelenia Góra
Dzień 1
Godz. 3:30 - podstawienie autokaru pod siedzibę Zamawiającego w Zamościu.
Godz. 4:00 - wyjazd w kierunku Kotliny Jeleniogórskiej.
Godz. 15:00 - przyjazd do Karpacza. Spotkanie z górskim przewodnikiem sudeckim.
Godz. 15:00 - 18:00 - spacer po Karpaczu, m.in. zwiedzenie należącego do miejscowej Parafii Ewangelicko - Augsburskiej drewnianego kościółka Wang, zbudowanego na przełomie XII i XIII w. w Norwegii, będącego unikalnym zabytkiem w skali światowej, skocznia narciarska Orlinek, zabytek hydrotechniki - zapora wodna na Łomnicy zbudowana z granitowych bloków w l. 1910-1915, z której z jednej strony zobaczymy niewielki zbiornik wodny, a z drugiej malowniczą kaskadę nazywaną Wodospadem Łomnicy. Przejazd do pensjonatu w Karpaczu. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 2
Śniadanie. Spotkanie z górskim przewodnikiem sudeckim.
Godz. 9:00 - 17:00 - "Poznajemy Dolinę Pałaców i Ogrodów" - niezwykły i unikalny w skali europejskiej kompleks, na który składa się 30 zrewitalizowanych, przepięknych reprezentacyjnych rezydencji położonych u podnóża Karkonoszy, gdzie na obszarze zaledwie 102 km2 spotykają się gotyckie zamki i wieże obronne, renesansowe dwory, barokowe pałace i XIX-wieczne, neogotyckie, neorenesansowe i klasycystyczne rezydencje, wzniesione przez najwybitniejszych architektów epoki. Rezydencjom towarzyszą rozległe parki krajobrazowe, z bogatym starodrzewem i urozmaiconą architekturą ogrodową.
Przejazd do Kowar. Zwiedzanie z animatorem Parku Miniatur i Zabytków Dolnego Śląska powstałego w 2003 r. na terenie nie działającej już dziś fabryki dywanów, gdzie zobaczymy perfekcyjnie wykonane modele najważniejszych i najpiękniejszych zabytków regionu: zamków, pałaców, klasztorów oraz ratuszy wykonane w skali 1:25 oraz model Karkonoszy ze Śnieżką w skali 1:50. Czas wolny w parkowej kawiarence na pyszne lody z bitą śmietaną i kremem czekoladowym oraz mrożoną kawę.
Przejazd do Bukowca. Zwiedzanie Pałacu i Parku (120 ha) - jednego z największych romantycznych założeń parkowo-pałacowych. Na terenie parku odwiedzimy punkty widokowe: Herbaciarnię ze spektakularnym widokiem na Śnieżkę, Wieżę Widokową, z której możemy podziwiać panoramę Karkonoszy, Rudaw Janowickich i Gór Kaczawskich oraz Opactwo (Mauzoleum) z widokiem na Wielki Staw, zwany także Kąpielnikiem. W Kawiarence w Artystycznej Stodole będziemy mogli napić się pysznej kawy oraz kupić regionalne wydawnictwa oraz pamiątki.
Przejazd w Góry Sokole, będące niewielkim granitowym masywem położonym od 456 do 654 m n.p.m. (Krzyżna Góra) i wchodzącym w skład Rudaw Janowickich. W czasie 2,5 godzinnej, nie męczącej wędrówki będziemy podziwiali liczne nagromadzenia skałek, blokowisk i pojedynczych bloków skalnych, przepiękne dalekie widoki na Karkonosze, Góry Ołowiane, Lisie, Kaczawskie oraz Kotlinę Jeleniogórską, w tym z platformy widokowej zawieszonej na wysokiej skale. Po drodze odwiedzimy także stylowe schronisko "Szwajcarka".
Przejazd do zespołu pałacowo - folwarcznego Łomnica. Zwiedzanie wspaniale odrestaurowanego kompleksu: Muzeum w Dużym Pałacu, w tym prezentacja multimedialna "Pocałunek na przebudzenie" (20 min.), historyczny Folwark z klimatyczną Restauracją "Stara Stajnia" i bardzo ciekawymi sklepikami z regionalnym, śląskim rzemiosłem artystycznym (m.in. len, ceramika) a także Park Pałacowy z historycznym Ogrodem Kuchennym.
Po drodze do Łomnicy zobaczymy z zewnątrz Zamek Karpniki i Pałac Wojanów (dziś luksusowe hotele). Pierwszy, będący Pomnikiem Historii RP, to neogotycka rezydencja letnia Hohenzollernów z I poł. XIX w. z cylindryczną wieżą pozostałą ze średniowiecznej budowli, otoczona fosą i parkiem krajobrazowym. Drugi to neogotycki pałac otoczony kilkunastohektarowym parkiem krajobrazowym (Pomnik Historii RP), należący kiedyś do Hohenzollernów, zawdzięczający swój dzisiejszy wygląd przebudowie w I poł. XIX w., posiadający duży dziedziniec, dawne zabudowania gospodarcze i oficynę mieszkalną.
Powrót do Karpacza. Obiadokolacja, nocleg. Fakultatywnie uroczysta obiadokolacja* przy muzyce mechanicznej do tańca… Nocleg.
Dzień 3
Śniadanie. Wykwaterowanie z pensjonatu. Spotkanie z górskim przewodnikiem sudeckim.
Godz. 9:00 - 14:00 - "Poznajemy Kotliną Jeleniogórską".
Przejazd do Szklarskiej Poręby. Przejście do Wąwozu i Wodospadu Kamieńczyka, najwyższego wodospadu w polskich Karkonoszach, spadającego trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do przepięknego wąwozu o długości ok. 100 m, szerokości nieprzekraczającej na niektórych odcinkach 4 m i o pionowych, skalnych ścianach osiągających ponad 25 m wysokości.
Przejazd do Piechowic. Zwiedzanie Huty Szkła "Julia", jednego z niewielu istniejących dziś w Polsce producentów szkła kryształowego, gdzie ręcznie formuje i szlifuje się wszystkie produkty. Miejscowy przewodnik poprowadzi nas przez wiele działów, m.in. miejsca gdzie doświadczeni rzemieślnicy dmuchają i formują gorącą masę szklaną dosłownie wyczarowując kryształowe produkty na oczach turystów. Idąc dalej zobaczymy wiele innych interesujących stanowisk produkcji - od szlifowania, poprzez nanoszenie przepięknych zdobień aż po kontrolę jakości i misterne pakowanie kryształu.
Przejazd do Jeleniej Góry. Zwiedzanie historycznego centrum miasta, m.in.: rynek z Ratuszem z XVIII w. z otaczającymi go barokowymi kamieniczkami z podcieniami, fontanna z rzeźbą Neptuna, upamiętniająca dawne powiązania handlowe miejskich kupców z zamorskimi krajami, fragmenty średniowiecznych obwarowań miejskich z Basztami: Wojanowską, Zamkową (po pożarze odbudowaną w 1584 r.) i Grodzką, barokowy Kościół Łaski p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, powstały w l. 1709 - 1718 jako dowód łaski katolickiego cesarza Austrii dla śląskich ewangelików, dawny przykościelny cmentarz z zespołem XVIII-wiecznych kaplic grobowych, punkt stanowiący geograficzny środek miasta.
Przejazd do Cieplic. Zwiedzanie najstarszego w Polsce uzdrowiska, m.in. kościół p.w. św. Jana Chrzciciela, Park Zdrojowy. Ok. 15:00 - wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd do Zamościa w późnych godzinach nocnych.
W RAMACH CENY GWARANTUJEMY:
- transport autokarem z klimatyzacją, DVD i barkiem; opłaty drogowe i parkingowe;
- 2 noclegi w pensjonacie w Karpaczu w pokojach 2-, 3-,4 -os. z łazienką + 1x5-os. + 1x6 - os. z łazienką;
- 2 obiadokolacje i 2 śniadania;
- bilety wstępu: kościółek Wang, skocznia narciarska Orlinek w Karpaczu, Park Miniatur i Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach, Pałac Łomnica z filmem, Wodospad Kamieńczyka w Szlarskiej Porębie, Huta Szkła "Julia" w Piechowicach, Kościół Łaski w Jeleniej Górze;
- opieka i usługi pilota na całej trasie;
- usługi górskiego przewodnika sudeckiego (cały program);
- ubezpieczenie: NNW-10 tys. zł., KL-4 tys. zł.
CENA** (1 uczestnik; grupa 45 osób) - 515 PLN
* jadłospis na życzenie (dopłata 45 PLN)
**cena dotyczy wyjazdu z Zamościa; z innych miejscowości (+;-) koszty transportu
Uwaga: kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
ORGANIZATOR BEZPOŚREDNI:
ZAMOŚĆ ROZTOCZE TRAVEL Biuro Turystyki Józef Grzesiuk
ul. St. Staszica 15
22 – 400 Zamość
tel./fax 84 530 10 60
tel. kom. 500 173 458
www.zamosc-roztocze.travel.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Autorskie wycieczki Józefa Grzesiuka…sama przyjemność zwiedzania!