Szlaki piesze w okolicy Józefowa
Gmina Józefów położona jest na styku dwu regionów Roztocza i Kotliny Sandomierskiej. Bogactwo przyrodnicze i kulturowe regionu spowodowało, że wytyczono tu trzy trasy rowerowe, pięć szlaków turystycznych oraz trzy ścieżki poznawcze. Tworzą one system, którym można się poruszać bez konieczności powtarzania odcinków mając bazę w Józefowie.
(Źródło: http://www.zamosc.pttk.pl ).
(Źródło: Strona internetowa Miasta i Gminy Józefów http://www.ejozefow.pl ).
Szlaki piesze (Józefów i okolice)
Szlak Ziemi Józefowskiej (zielony)
Trasa: Józefów - Osuchy- Rezerwat "Czartowe Pole"- Długi Kąt. Szlak o długości 42,5 km poprowadzony przez lasy Puszczy Solskiej. Ukazuje zabytki przyrody i kultury oraz miejsca pamięci narodowej.
Szlak Krawędziowy (czerwony)
Zwierzyniec –Józefów - Susiec o długości 52,5 km. Na pokonanie jednego z najładniejszych odcinków Józefów –Zwierzyniec (długość 30 km) potrzeba ok. 9 godzin. Na pokonanie odcinka Józefów-Susiec, poprowadzonego strefą krawędziową Roztocza potrzeba ok. 7 godzin.
Szlak Centralny (niebieski)
Bełżec-Tokary(długość 143 km). Przecina całe polskie Roztocze. Szlak przechodzi przez teren gminy Józefów w jej północnej części. Odcinek od Zwierzyńca przez Potok Senderki do pomnika przyrody "Piekiełko" koło Stanisławowa można pokonać w czasie ok. 8 godzin (długość 25 km).
Szlak im. Aleksandry Wachniewskiej
Zwierzyniec-Florianka o długości 67 km. Szlak otacza Roztoczański Park Narodowy, przecinając dwukrotnie Roztocze prostopadle do jego osi. Poprowadzony jest przez północno-zachodnie tereny gminy Józefów. Na pokonanie odcinka Bondyrz-Górecko Kościelne , o długości 18 km, potrzeba ponad 5 godzin. Odcinek Górecko Kościelne - Florianka, (długość 13 km) wymaga co najmniej 4 godzin, ze względu na trudne, piaszczyste drogi.
Szlak Łącznikowy Józefów - Potok - Senderki
Józefów-Senderki ma długość ma długość 10 km. Czas potrzebny na przejście całego szlaku wynosi ok. 3 godzin. Na szlaku znajdują się liczne osobliwości, między innymi kamieniołomy i sztolnie.
Szlak Łącznikowy Nowiny - Krasnobród
Szlak poprowadzony doliną rzeki Sopot przez malownicze tereny pokryte borem sosnowym. Przechodzi przez Majdan Sopocki i Ciotuszę Starą. Na pokonanie 16 km szlaku potrzeba ok. 5 godzin.
Szlak Walk Partyzanckich
Tomaszów Lubelski- Susiec-Borowe Młyny – Osuchy –Sigła -Górecko Kościelne.
Długość szlaku 102 km. Szlak poprowadzony po południowej granicy gminy, ukazujący najładniejsze fragmenty Puszczy Solskiej i malownicze doliny Tanwi, Sopotu i Szumu. Pokonanie odcinka z Fryszarki do Górecka Kościelnego przez Osuchy o długości 35 km wymaga co najmniej 10 godzin marszu.
(Źródło: Strona internetowa Miasta i Gminy Józefów http://www.ejozefow.pl ).
Szczegółowy opis szlaków pieszych
Szlak Ziemi Józefowskiej (zielony)
Trasa: Józefów - Osuchy- Rezerwat "Czartowe Pole"- Długi Kąt. Szlak o długości 42,5 km poprowadzony przez lasy Puszczy Solskiej. Ukazuje zabytki przyrody i kultury oraz miejsca pamięci narodowej.
Szlak wybitnie puszczański, przecinamy dwukrotnie Puszczę Solską na całej jej szerokości. Na trasie także miejsca historycznie związane z okresem II wojny światowej. Uwaga! W 1996 roku na odcinku Józefów - las Fryszarka szlak wyprowadzono z leśnych ścieżek na szeroką utwardzaną leśną drogę (z uwagi na ostoję zwierzyny). Najciekawiej połączyć dwa fragmenty trasy w jednodniową wycieczkę. Zaczynamy i kończymy w Osuchach, a połączenie odcinków następuje we Fryszarce (przechodzimy przez most na Sopocie za znakami czarnymi). Miejscowości na trasie szlaku: Józefów - las Fryszarka - Osuchy - rezerwat "Czartowe Pole" (wzdłuż wodospadów prowadzi niebieska ścieżka przyrodnicza) - Nowiny - Długi Kąt PKP (51 km).
Podstawowa długość szlaku: 42,5 km.
(Źródło: http://www.roztocze.net.pl ).
Szlak zielony ma długość 42 km, z czego 33 km przebiega przez powiat biłgorajski. Na odcinku 9 km szlak przebiega przez powiat tomaszowski. Wędrując szlakiem mamy możliwość wnikliwego poznania Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej. Aż 37 km szlaku przebiega przez bory Puszczy Solskiej. Na trasie spotykamy Osuchy – miejsce największej bitwy partyzanckiej, wiele miejsc i śladów związanych z działalnością partyzantów i pacyfikacją śródleśnych wiosek przez niemieckich okupantów. Niektóre z tych wsi przestały istnieć po 1943 i 1944 roku. Zielony szlak prowadzi do rezerwatu krajobrazowego „Czartowe Pole” z ruinami ordynackiej papierni. W Siedliskach rodzinny dom rzeźbiarza Adama Grochowicza, gdzie możemy bliżej poznać twórczość wybitnego rzeźbiarza Ziemi Józefowskiej. Podczas wędrówki będzie nam towarzyszyć jedna z najładniejszych roztoczańskich rzek – Sopot. Szlak kończy się na stacji kolejowej w Długim Kącie, co umożliwia dojazd pociągiem do węzła szlaku.
(Źródło: Strona internetowa Powiatu Biłgorajskiego www.bilgorajski.pl ).
Trasa szlaku: Susiec PKP – Oseredek – Błudek (cmentarz i pomnik poświęcony żołnierzom AK ) – Nowiny – Rezerwat „Czartowe Pole” – Pardysówka – Józefów -Górecko Kościelne – Rezerwat „Szum” – Górecko Stare – Florianka – Sochy – Zwierzyniec ( opis szlaku: Zwierzyniec – Susiec).
Uchodzi za najpiękniejszy szlak. Najbardziej atrakcyjne miejsca to: osada leśna Florianka, Górecko Kościelne oraz rezerwat "Czartowe Pole".
Na pokonanie jednego z najładniejszych odcinków Zwierzyniec - Józefów, długości 30 km, potrzeba około 9 godz. Ukazuje najcenniejsze obiekty kultury znajdujące się w Zwierzyńcu, przechodzi obok browaru i dawnego pałacu plenipotenta ( siedziba Dyrekcji RPN) OEM RPN. Po pokonaniu dwu wzniesień dochodzi się do Florianki. Ukazuje starą osadę leśną z tradycyjną zabudową oraz stajenną hodowlę konika polskiego. Wysoka Góra z pozostałością rumoszu skalnego po dawnym kamieniołomie prezentuje wspaniałą panoramę na południową część Parku oraz strefę krawędziową (wzgórza Łyse Byki). W bezpośrednim sąsiedztwie szlaku na terenie Parku znajduje się "Płaczący Kamień". Szlak dochodzi do Górecka Starego.
Płaczące kamienie to formy skałkowe stanowią ciekawe osobliwości przyrody nieożywionej. Na Roztoczu są one w krajobrazie elementami o podrzędnym znaczeniu ze względu na niewielkie rozmiary i sporadyczne występowanie. Niemniej jednak zagubione wśród rozległych zrównań wierzchowinowych, stoków, krawędzi i dolin dopełniają piękna naszej krainy. Poza tym są prawdopodobnie jedynymi tego typu formami wymodelowanymi w utworach mioceńskich. Skałki posiadają oryginalne kształty, oczyma wyobraźni można się dopatrzeć w ich sylwetkach roślin, zwierząt czy ludzi. Owiane są legendami. Ich powstanie przypisywano nierzadko siłom nieczystym, ma to swoje odzwierciedlenie w nazwach: Czarcia Skała, Piekiełko.
W Roztoczańskim Parku Narodowym i jego sąsiedztwie znajduje się kilka skałek. Najokazalsza zwana ta zagubiona w lesie pomiędzy Florianką a Góreckiem. Mieści się ona na wysokości 280 m n.p.m. na stoku Wysokiej Góry, poza szlakiem turystycznym. Jest niedostępna do zwiedzania. W strefie krawędziowej Roztocza w obrębie wzniesień zwanych Łysymi Bykami, przy szlaku krawędziowym znajduje się wiele form skałkowych porozrzucanych po polach i lasach. Skałkom tym nie przypisywano szatańskiej proweniencji, nie były miejscem sabatu czarownic. Osnute są za to mgiełką ludowych legend. Jedna z nich głosi, że kamień płacze. Dzieje się tak, gdyż są to łzy dziewczyny, która zdradziła ukochanego, mimo danej mu przysięgi wierności. Została za to zaklęta w kamień i płacze. Przestanie płakać dopiero wtedy, gdy w noc świętojańską pocałuje tu swojego chłopca dziewczyna, która nie zdradziła i nie zdradzi. Kamień w dalszym ciągu płacze, a łzy stają się coraz bardziej obfite.
Skałki te zbudowane są z wapieni detrytycznych o zmiennym udziale szczątków organogenicznych. Powierzchnia skałek pokryta jest licznymi niszami, konchami, zagłębieniami krasowymi, w których gromadzi się woda. Zimą zamarzająca woda tworzy malownicze nacieki lodowe. Zdarza się tak, że forma skalna przyjmuje kształt grzyba. Dzieje się tak z powodu szybkiego niszczenia cienkiej ławicy o znacznym nagromadzeniu skorup małży. Nieraz w miejscu maksymalnego przewężenia skałki sączy się woda przenikająca do wnętrza skały siecią kanałów krasowych, drążących płaską powierzchnię szczytową.
Górecko Stare
Wioska na pograniczu Roztocza i Kotliny Sandomierskiej, powstała najprawdopodobniej w początkach XV stulecia. Według rejestru poborowego z 1589 r. istniał w Górecku Starym mały staw i sadzawka, mały młyn, karczma, browar, winnica i maziarnia, w której wyrabiano smołę i dziegiedź. Spisy z 1921 r. informują, że wieś zamieszkiwało prawie 1000 osób. W czerwcu 1943 r. została wysiedlona i nasiedlona ludnością ukraińską , która szybko zbiegła. W czerwcu 1944 r. wieś spacyfikowano za pomoc okazywaną partyzantom. We wsi funkcjonuje Szkoła Podstawowa im. Konrada Bartoszewskiego -"Wira" dowódcy oddziału partyzanckiego AK, znanego z wielu brawurowych akcji.
Dalej szlak ukazuje zewnętrzną strefę krawędziową Roztocza z malowniczymi przełomami rzeki Szum w Górecku, gdzie oprócz pięknej doliny widać małą zaporę i elektrownię wodną.
Z Górecka szlak wiedzie przez Tarnowolę i znajdujące się tam kamieniołomy, dalej przecinając dolinę Nepryszki do Józefowa. Stąd można powrócić do Zwierzyńca szlakiem łącznikowym i centralnym , drogą, ewentualnie z Józefowa Roztoczańskiego koleją.
(Źródło: http://www.roztoczanskipn.pl za zgodą Dyrekcji Roztoczańskiego Parku Narodowego).
Szlak im. Aleksandry Wachniewskiej - znaki zielone - 67 km
Zwierzyniec - Rudka - Skaraszów - Szewnia Dolna - Wojda - Bliżów - Bondyrz - Lasowce - Potok Senderki - Stara Huta - Majdan Kasztelański - Brzeziny – Górecko Kościelne - Tereszpol Jurydyga – Florianka
Szlak otacza Roztoczański Park Narodowy, przecinając dwukrotnie Roztocze prostopadle do jego osi. Poprowadzony jest przez północno-zachodnie tereny gminy Józefów. Na pokonanie odcinka Bondyrz-Górecko Kościelne , o długości 18 km, potrzeba ponad 5 godzin. Odcinek Górecko Kościelne - Florianka, (długość 13 km) wymaga co najmniej 4 godzin, ze względu na trudne, piaszczyste drogi.
Szlak wychodząc ze Zwierzyńca prowadzi wzdłuż północnej granicy Roztoczańskiego Parku Narodowego. W pierwszej części trasy przechodzi przez Wojdę, miejscowość, gdzie miała miejsce pierwsza bitwa partyzancka, jaką stoczyły oddziały BCh 30 grudnia 1942 r. W Bondyrzu możemy obejrzeć Muzeum Historyczne Światowego Związku Żołnierzy AK Inspektoratu Zamojskiego. Atrakcją nie tylko dla pasjonatów geologii będą sztolnie w Senderkach. Kolejną miejscowością, gdzie doszło do partyzanckiej potyczki są Lasowce. Na szlaku leży też atrakcyjne dla turystów Górecko Kościelne z sanktuarium św. Stanisława Biskupa Męczennika. Szlak przebiega przez teren powiatu zamojskiego i biłgorajskiego. Kończy się przy Izbie Leśnej w osadzie Florianka, leżącej w granicach Roztoczańskiego Parku Narodowego.
(Źródło: Strona internetowa Powiatu Biłgorajskiego www.bilgorajski.pl ).