Szlaki Rowerowe

Trasa rowerowa Tomaszów Lubelski - Nedeżów - Tomaszów Lubelski

TOMASZÓW LUBELSKI – SABAUDIA – PODNÓŻE BIAŁEJ GÓRY – JUSTYNÓWKA – PODHORCE – NEDEŻÓW – PRZEWŁOKA – BOROWA GÓRA – RUDA WOŁOSKA – TOMASZÓW LUBELSKI  (30 km).

MapaTrasaRowerowaTomaszowNedezowTomaszow

Wycieczka na wschód od Tomaszowa Lubelskiego po wschodniej krawędzi Roztocza Środkowego. Między Justynówką a Przewłoką jedziemy przez Grzędę Sokalską. Strome podjazdy i zjazdy. Trasa wiedzie terenem otwartym w 90% szosami. Wybitne walory widokowe.

 

Z rynku w Tomaszowie Lubelskim kierujemy się na północ ul. Zamojską. Za mostem na rzece Sołokiji na skrzyżowaniu (sygnalizacja świetlna) skręcamy w prawo, w ulicę Łaszczowiecką (Uwaga! Na odcinku Tomaszów Lubelski – Sabaudia znaczny ruch drogowy).

 

Jadąc drogą w kierunku Hrubieszowa docieramy do miejscowości Sabaudia (2,5 km), gdzie na skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Szosa pnie się stromo pod górę. Z prawej strony otwiera się przed nami wspaniały widok na Tomaszów Lub. oraz Roztocze z jego najwyższymi wzgórzami: Wapielnią (387 m n.p.m.), Wielkim Działem (390 m n.p.m.), Długim Gorajem (389 m n.p.m.) i Krągłym Gorajem (392 m n.p.m.).

 

Docieramy do miejscowości Majdanek (4 km) Stąd stromy zjazd do podnóża Białej Góry (349 m n.p.m.). Przed nami widok jej stromych wapiennych zboczy (Obszar ten ze względu na porastającą go unikatową roślinność kserotermiczną – stepową – z wieloma rzadkimi gatunkami objęto ochrona jako użytek ekologiczny <pow. 33,72 ha>. Według legendy na szczycie góry znajdował się jeden z Grodów Czerwieńskich o nazwie Medno. W okolicy znaleziono ślady wczesnośredniowiecznych osad. Godne uwagi są również znajdujące się w okolicy wąwozy lessowe. Na Białej Górze w okresie zimowym funkcjonuje wyciąg narciarski).

 

Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i wjeżdżamy do miejscowości Justynówka (6,5 km) (opuszczamy Roztocze i wkraczamy na Grzędę Sokalską). Dalej szosą prosto w kierunku wschodnim – doliną rzeki Huczwy (dopływ Bugu) wypływającej u podnóży masywu Białej Góry docierajmy do miejscowości Podhorce. Po lewej stronie widzimy neobarokowy kościół z 1926 r.

 

Przed kościołem skręcamy w prawo (10,5 km). Za mostem na Huczwie w lewo. Po przejechaniu 50 m skręcamy w prawo i jedziemy szosą pod górę. Mijamy po prawej cmentarz i docieramy do Nowej Wsi (12 km). Tutaj w lewo.

 

Dalej przemieszczamy się szosą przez miejscowość, by na jej wschodnim krańcu skręcić w prawo. Dojeżdżamy do następnych zabudowań. Po prawej miejscowość Klekacz. My skręcamy w lewo i jedziemy przez Nedeżów. W centrum miejscowości mijamy pochodzący z okresu międzywojennego pomnik J. Piłsudskiego (15 km). Przy pomniku skręcamy w prawo.

 

Docieramy do poprzecznej szosy w miejscowości Przewłoka (17 km).Tutaj w prawo. Po przejechaniu 1,5 km szosą na rozwidleniu, koło remizy strażackiej skręcamy w lewo i drogą utwardzoną jedziemy do końca zabudowań (znajdujemy się ponownie na Roztoczu).

 

Dalej prosto drogą gruntową skrajem niewielkiego liściastego lasu (po deszczu błoto). Po prawej stronie widać masyw Białej Góry i położony na jego zboczu Majdan Górny. Na wschodnim skraju lasu (22 km) w kierunku zachodnim rozciąga się panorama Roztocza oraz na położony w dolinie Sołokiji Tomaszów Lubelski. Stąd przez 300 m jedziemy prosto zarośniętą drogą.

 

Następnie skręcamy w lewo. 150 m dalej w prawo i po 140 kolejnych znów w lewo. Rozpoczyna się stromy zjazd (Uwaga! Koleiny) Docieramy do pierwszych zabudowań miejscowości Ruda Wołoska (23,5 km). Skręcamy w prawo i drogą utwardzoną, a później asfaltową docieramy do szosy Tomaszów Lubelski- Przeorsk (25,5 km).

 

Dalej jedziemy prosto w kierunku Tomaszowa mijając po prawej kompleks stawów rybnych.

 

Następnie z prawej strony w odległości ok. 500 m. widzimy niewielki lasek. Jest to rezerwat ścisły „Piekiełko”. Ochronie podlega tam ok. 70 bloków trzeciorzędowego piaskowca krzemionkowego o średnicy do 3 m. Głazy otoczone są wałami ziemnymi (miejsce kultu pogańskiego). Dojeżdżamy do pierwszych zabudowań. Znajdujemy się w Sznurach dawnej wsi przyłączonej do Tomaszowa po II wojnie światowej.

 

Dalej jedziemy prosto ul. 29 Listopada do centrum miasta. Tuż przed rynkiem po lewej stronie widzimy najcenniejszy zabytek Tomaszowa modrzewiowy kościół p.w. Zwiastowania NMP z 1727 r. z towarzyszącymi mu dzwonnicą z XVIII w. I plebanią z XIX w. wokół kościoła rosną okazałe lipy szerokolistne – pomniki przyrody. Ok. 100 m. dalej, po prawej znajduje się cerkiew prawosławna p.w. Św. Mikołaja z 1890 r. wybudowana w stylu bizantyjsko-rosyjskim.

 

Docieramy na rynek Tomszowa Lub., gdzie kończymy naszą wycieczkę.
(Źródło: Strona internetowa Powiatu Tomaszowskiego www.powiat-tomaszowski.com.pl).

 

   

Galeria  

   

Katalogi wycieczek  

   

Aktualne wycieczki  

   

zoo-zamosc

muzeum zamojskie

arsenal

twierdza portal

nadszaniec

rpn

rpn

   
7421946
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzednim tyg.
W tym miesiącu
W poprzednim mies.
Od początku
401
997
8706
7382924
52312
49168
7421946

Twój IP: 3.14.134.18
Data: 2024-11-24 01:51:12
   
© Biuro Turystyczne Zamość Roztocze Travel 22 – 400 Zamość, ul. St. Staszica 15 (południowa pierzeja Rynku Wielkiego) tel./fax 84 530 10 60