Szlaki Rowerowe

Tydzień w Józefowie czyli Rowerem po Roztoczu Środkowym

Założycieljuzefowa

Z dala od cywilizacyjnego zgiełku, otoczony wspaniałymi lasami m.in. Puszczy Solskiej, w sercu Roztocza, już od 1725 roku tętni życiem Józefów, dziesiąte i ostatnie miasto Ordynacji Zamojskiej, założone przez Tomasza Józefa Zamoyskiego.

To, co wyróżniało Józefów przez ponad 200 lat, to imponującej wielkości rynek w kształcie kwadratu o boku 170 m otoczony charakterystycznymi podcieniowymi drewnianymi domami. Niestety, działania wojenne prowadzone przez hitlerowców podczas II wojny światowej doprowadziły do całkowitego zniszczenia rynku i ten charakterystyczny element józefowskiego krajobrazu możemy zobaczyć już tylko na starych fotografiach.

Trzywiekową historię Józefowa przypomina nam: ratusz miejski z 1775 r., przebudowany w 1956 r. - mieści się tu Urząd Miejski, zespół kościelny z początku XVIII wieku (neobarokowy kościół z 1886 r. stanął w miejsce drewnianego z 1721 r.), synagoga wybudowana w latach 70-ych XIX wieku w miejsce drewnianej z poł. XVIII wieku (obecnie mieści się tu Miejska Biblioteka Publiczna oraz pokoje gościnne).

Dzisiaj Józefów liczy ok. 2700 mieszkańców i jest siedzibą gminy.

Tragiczne momenty w historii Józefowa przywołują pomniki poświęcone bohaterom walk o niepodległość oraz ofiarom masowego mordu Żydów polskich; tablica wmurowana w ścianę budynku Banku Spółdzielczego poświęcona rodzicom i siostrze Konrada Bartoszewskiego, zamordowanym przez hitlerowców w odwecie za jego partyzancką działalność; cmentarz parafialny, gdzie m.in. znajduje się mogiła powstańców z 1863 r., w której spoczywają prochy Mieczysława Romanowskiego poety powstańca, patrona szkoły podstawowej oraz mogiły żołnierzy, partyzantów i ofiar zbrodni hitlerowskich z okresu II wojny światowej.

Wiedzę historyczną na temat Józefowa wzbogacić można odwiedzając kirkut (najstarsza macewa z 1743 r.) i izbę przyrodniczą mieszczącą się przy siedzibie Nadleśnictwa Józefów, w której posiadaniu znajduje się m.in. ordynacki pręgierz, nieopodal którego usytuowany jest XVIII wieczny lamus.

Atrakcyjność turystyczną Józefowa dopełniają jego wybitne walory przyrodnicze. Tutaj bierze początek rzeka NIepryszka, której źródła zasilają dwa zbiorniki retencyjne - każdy o powierzchni ok. 2 ha, wykorzystywane jako zalew rekreacyjny (w okresie wakacyjnym nadzór nad kąpieliskiem pełni ratownik) i zalew wędkarski, gospodarzem którego jest Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Józefowie. Zalew wędkarski zarybiany jest karpiem, pstrągiem, szczupakiem, linem i płocią; organizowane są tu ogólnopolskie zawody wędkarskie: w maju "Pstrąg Roztocza" w sierpniu - spławikowe "Eko".

Józefów rozsławiają kamieniołomy eksploatowane od XVII wieku, których forma urzeka swą różnorodnością. Pozyskiwany z nich wapień i piaskowiec wykorzystywany jest zarówno jako materiał budowlany jak i tworzywo w pracowniach miejscowych kamieniarzy, których dzieła: wyrzeźbione kamienne figury, postacie najczęściej Jezusa i Matki Boskiej, zdobią józefowskie ulice, ogrody, place i cmentarz nadając miastu szczególny charakter.

Do najbardziej znanych józefowskich kamieniarzy należy zaliczyć: Stanisława Kudełkę, Jana Pastuszka, Bolesława Momota oraz już nie żyjących: Jana Kudełkę i Adama Grochowicza.

Spacer po kamieniołomach może okazać się również wspaniałą lekcją geologii. Uważny obserwator znajdzie muszle oraz szczątki organizmów, które żyły tu w epoce trzeciorzędu, w warunkach przypominających te, jakie panują obecnie na wielkiej rafie australijskiej. Całą historię Józefowa mogłyby opowiedzieć 300-letnie lipy - pomniki przyrody, rosnące na terenie siedziby Nadleśnictwa Józefów oraz nad miejscem wypływu źródeł rzeki Niepryszki, w miejscu po byłym kościele unickim.

Z racji swojego położenia Józefów jest idealnym miejscem, z którego, możemy rozpocząć zwiedzanie Roztocza Środkowego. Znajduje  się w podobnej odległości od najbardziej atrakcyjnych turystycznie na Roztoczu Środkowym miejscowości - 15 km od Krasnobrodu, Suśca i Zwierzyńca; dzięki temu turysta, zamieszkawszy w Józefowie, może każdego dnia wybierać inny kierunek jazdy, nie powtarzając tej samej trasy. Sugerowanym sposobem zwiedzania jest jazda na rowerze w każdej jego odmianie od "wyścigowego" do "górskiego". Proponowane trasy rowerowe bazują na "Trasie rowerowej Ziemi Józefowskiej na Roztoczu", "Centralnym Szlaku Rowerowym Roztocza" oraz "Trasie rowerowej do Florianki" i charakteryzują się niskim stopniem trudności ze względu na niewielką różnicę wzniesień, jak i nawierzchnię dróg - 77% stanowi asfalt. Pokonywanie tych tras będzie wspaniałym doświadczeniem zarówno dla całych rodzin jak i samotników przemierzających duże ilości kilometrów oraz szukających nowych wyzwań i wrażeń.

Zakładamy, że minimalny czas trwania wypoczynku wyniesie siedem dni. Długość tras liczy ok. 288 km, w tym po asfalcie 222 km. Początek pomiaru odległości tras dokonywany był sprzed Urzędu Miejskiego w Józefowie.

Polecamy te trasy również zimą dla narciarzy biegowych, bowiem większość z nich biegnie przez Parki Krajobrazowe: Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej i Krasnobrodzki Park Krajobrazowy oraz Roztoczański Park Narodowy, ich obrzeżami oraz drogami lokalnymi, z dala od dróg publicznych. Liczba dni z pokrywą śnieżną w tej części Roztocza sięga 75.
(Źródło: Strona internetowa Miasta i Gminy Józefów  http://www.ejozefow.pl ).

I dzień: "Śladami Ordynacji Zamojskiej"

Trasa: Józefów - Tarnowola - Górecko Kościelne - Górecko Stare - Florianka - Zwierzyniec - Sochy - Szozdy - Tereszpol - Górecko Stare - Brzeziny - Borowina - Józefów.

Długość trasy: 47 km w tym: droga asfaltowa - 33 km; droga gruntowa, leśna, polna i szutrowa - 14 km.

 Mapy polskiWyruszamy w kierunku Biłgoraja drogą wojewódzką. Po przejechaniu 2,4 km skręcamy w prawo w kierunku Panasówki, by po 1,45 km pojechać w lewo do Tarnowoli. Po jej przejechaniu (1,15 km) docieramy do "Trasy rowerowej Ziemi Józefowskiej na Roztoczu". Kierujemy się na wprost, przed nami 2,8 km jazdy lasem i jego skrajem (pierwsze 150 m piaszczyste). Z lasu wyjeżdżamy naprzeciw modrzewiowego kościoła z 1767 roku w Górecku Kościelnym. Nie sposób się tu nie zatrzymać, ze względu, na piękno okolicy, obok kościoła biegnie aleja pomnikowych dębów (najstarszy liczy 900 lat), której koniec wieńczy XVII - wieczna kapliczka na wodzie (niedobór kalorii i płynów można uzupełnić w "Karczmie nad Szumem" - za kościelnym parkingiem).

Kontynuujemy jazdę ww. trasą rowerową w kierunku Górecka Starego, na górce (1 km od kościoła) skręcamy w prawo w las, by zobaczyć małą hydroelektrownię na rzece Szum. Nieopodal niej znajduje się Rezerwat "Szum", przez który prowadzi 1,5 km ścieżka przyrodnicza obrazująca przełomowy odcinek rzeki "Szum" z jej progami skalnymi i bogactwem szaty roślinnej charakterystycznej dla tej części Roztocza. Wracamy do miejsca zjazdu z asfaltu, po 2 km dojeżdżamy do skrzyżowania w Górecku Starym, które przejeżdżamy na wprost, 200 m od skrzyżowania, obok szkoły skręcamy w lewo. Jesteśmy na szlaku "Trasy rowerowej do Florianki", która poprowadzi nas przez Floriankę (4,1 km) do Zwierzyńca (6 km od Florianki). 8 km trasy biegnie przez Roztoczański Park Narodowy, przeważa droga szutrowa. Uwaga, udostępnienie trasy do Florianki odbywa się za odpłatnością; karty wstępu są do nabycia w sklepie w Górecku Starym, który odnajdziemy po 300 m jazdy trasą rowerową do Florianki, izbie leśnej we Floriance i Ośrodku Edukacyjne-Muzealnym RPN.

Florianka to osada leśna, położona na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego; znana jest ze stajennej hodowli konika polskiego. Poza konikami możemy tutaj podziwiać również: ścieżkę dendrologiczną powstałą na bazie dawnych szkółek Ordynacji Zamojskiej, eksponującą na powierzchni 3,2 ha 65 gatunków drzew i krzewów; izbę leśną z ekspozycją obrazującą życie ludzi na początku XX wieku (mieści się tu również informacja turystyczna); ścieżkę krajobrazową poprowadzoną wierzchowiną z punktem widokowym.

Zwierzyniec od 1812 do 1944 roku, siedziba Zarządu Ordynacji Zamojskiej, powita nas stawami "Echo", nad którymi, w zależności od upodobań, możemy oddać się kontemplacji pięknych widoków, korzystając w tym celu m.in. z platform widokowych, jak również spędzić trochę czasu na plażowaniu. 2 km jazdy przez Zwierzyniec odkryje kolejne atrakcje tego miasteczka, w kolejności będą to: Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego, 200 - letni browar, barokowy kościółek na wodzie i klasycystyczne zabudowania z XIX w.

Do Józefowa wracamy, "Centralnym Szlakiem Rowerowym Roztocza", który biegnie na odcinku Zwierzyniec-Józefów (23 km) obok stawów "Echo" przez wsie: Sochy (1,5 km podjazd, po czym 500 m zjazd 50 km/h), Szozdy , Tereszpol, Górecko Stare, Brzeziny, obok torfowiska "Jęzior" (w tym miejscu mamy okazję do obserwacji przyrodniczych fauny i flory, stwierdzono tu występowanie 5 gatunków gadów, 8 gatunków płazów i kilkudziesięciu gatunków ptaków oraz wielu rzadkich okazów roślin) i wieś Borowinę. Jadąc przez Józefów, przejeżdżamy obok wcześniej opisywanych źródeł rzeki Niepryszki, pomnikowych lip i siedziby Nadleśnictwa Józefów.
(Źródło: Strona internetowa Miasta i Gminy Józefów  http://www.ejozefow.pl ).

II dzień: "Z dala od cywilizacji"

Trasa: Józefów - Fryszarka - Borowe Młyny - Susiec - rezerwat „Nad Tanwią"- Susiec - Oseredek - Hamernia - Józefów.

Długość trasy: 55 km w tym: droga asfaltowa - 37 km, droga szutrowa 17 km, droga gruntowa 1 km.

 mapki polskiPrzed Miejskim Ośrodkiem Kultury w Józefowie bierze początek "Trasa rowerowa Ziemi Józefowskiej na Roztoczu", którą pokonamy pierwsze 18 km dzisiejszej trasy. Kierując się jej znakami przejeżdżamy obok zespołu kościelnego z XVIII wieku i schroniska MM. Na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy w prawo, na kolejnym jedziemy na wprost. Przed nami 30 km jazdy przez Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej - dla wielu osób będzie to prawdziwy powrót do natury. Park zajmuje powierzchnię 28 980 ha i charakteryzuje się występowaniem zwartych kompleksów leśnych, 90 % stanowi bór sosnowy (średni wiek drzew ok. 60 lat), na terenie których bujnie rozwija się flora i fauna - m.in. 4 gatunki storczyków, rosiczka, buławnik, lilia; wśród ptaków występują tu takie gatunki jak: orlik krzykliwy, bocian czarny, głuszec, puchacz, dudek, a wśród ssaków: jeleń, wilk, borsuk, jenot, łoś. Krajobrazowego bogactwa tym terenom dodają doliny rzek tworzących w wielu miejscach przełomy zwane szumami lub szypotami. Na tej trasie są to Sopot i Tanew. O czystości wód tych rzek świadczy występowanie w nich pstrąga i lipienia.

Za skrzyżowaniem, wjeżdżamy na drogę gruntową (1 km) uwaga, przy zjeździe z górki należy wyhamować u podnóża z powodu możliwości podeszczowego zbierania się piachu. Następne 7 km to droga o nawierzchni szutrowej, po której dojeżdżamy do mostu na rzece Sopot we Fryszarce. Po dawnej osadzie, w której "fryszowano", czyli świeżono surówkę żelaza pozyskiwanego z rud darniowych, pozostała już tylko nazwa i piękne miejsce ze współczesnym śródleśnym parkingiem. 10 kolejnych kilometrów to droga asfaltowa (do Borowych Młynów). Po 7 km od mostu na rozwidleniu dróg jedziemy w prawo.

W Borowych Młynach warto zatrzymać się obok mostu na rzece Tanew, by wsłuchując się w charakterystyczny szum płynących wód, poddać się urokowi tego miejsca. Kontynuując jazdę, musimy wrócić 200 m i skręcić w prawo, bezpośrednio za zabudowaniami leśniczówki, w leśną drogę o nawierzchni szutrowej. Po 8 km drogi szutrowej, 1 km asfaltu, znów 1,5 km drogi szutrowej docieramy do Suśca. Jeszcze 500 m nawierzchnią asfaltową i dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą powiatową, na którym skręcamy w prawo. 2 km jazdy przez Susiec powinno wywołać wrażenie, że ta letniskowa wieś, będąca siedzibą gminy, ma podstawy do aspirowania, by być tzw. kurortem turystycznym. Dojeżdżamy do skrzyżowania, gdzie tablica informacyjna: Rezerwat "Nad Tanwią" 3 km, wskaże nam właściwy kierunek jazdy. Po dotarciu do rezerwatu, mamy okazję odpocząć nad rzeką Tanew, która w tym miejscu tworzy "szumy"- ponad dwadzieścia małych wodospadów.

Dla tych, którzy chcieliby się sprawdzić w jeździe górskiej, polecamy 900 - metrowy podjazd do Huty Różanieckiej, który zaczyna się bezpośrednio za parkingiem przy rezerwacie. Uwaga - przy powrotnym zjeździe prędkość może dochodzić do 70 km na godzinę. Wracamy do Józefowa, mamy do pokonania 20 km, jedziemy do Suśca (tak jak przyjechaliśmy) i z Suśca drogą powiatową przez Oseredek, obok rezerwatu "Czartowe Pole", Hamernię do Józefowa.
(Źródło: Strona internetowa Miasta i Gminy Józefów  http://www.ejozefow.pl ).

III dzień: "Roztoczańskie krajobrazy część I"

Trasa: Józefów - Hamernia - Nowiny - Majdan Sopocki - Ciotusza Stara - Długi Kąt - Górniki -Szopowe - Józefów Roztoczański - Józefów.

Długość trasy: 34 km w tym:droga asfaltowa 27 km, droga leśna i gruntowa - 7 km.

  Musimy dotrzeć do "Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza". Przez Józefów wiedzie on ulicami: Leśną, Bartoszewskiego i Górniczą. Jedziemy nim w kierunku Suka. Po 5,5 km, na skrzyżowaniu we wsi Hamernia jedziemy na wprost, 1,6 km lasem, przejeżdżamy przez most na rzece "Sopot", po 50 m dojeżdżamy do drogi asfaltowej i skręcamy w lewo jesteśmy we wsi Nowiny - na tym 500 m odcinku "Centralny Szlak Rowerowy Roztocza" pokrywa się z "Trasą rowerową Ziemi Józefowskiej na Roztoczu", którą będziemy pokonywać najbliższe kilometry. Rozdzielenie tras następuje w miejscu zjazdu z drogi asfaltowej na ścieżkę, która z "małej górki" wiedzie ku dwóm mostkom na rzece Sopot. Dodatkową atrakcję stanowi fakt, że odcinek ścieżki między mostkami biegnie pod mostem kolejowym. Dalsze 1,5 km jedziemy ścieżką leśną, po prawej stronie mając dolinę rzeki Sopot. Z lasu wyjeżdżamy w Majdanie Sopockim - koło transformatora, tam skręcamy w prawo, po 100 metrach piaszczystej drogi jesteśmy przy tamie na rzece Sopot, której spiętrzone wody tworzą zalew o powierzchni 16 ha, pełniący w okresie wakacyjnym funkcje rekreacyjne. Przed nami roztacza się malowniczy widok na cały zalew.

By kontynuować jazdę, wracamy do miejsca zjazdu w piaszczystą drogę, skręcamy w prawo, po 700 m dojeżdżamy do skrzyżowania. Jeśli chcemy skorzystać z bazy gastronomicznej lub rekreacyjnej, skręcamy w prawo, 200 m dzieli nas od celu, jeżeli nie decydujemy się na ww. rozwiązanie, jedziemy na wprost, kierując się na Ciotuszę Starą. W niej po 3 km, skręcamy w lewo w kierunku Józefowa i rozstajemy się z "Trasą rowerową Ziemi Józefowskiej na Roztoczu" (dla tych, którym kilka kilometrów brnięcia po piasku zbytnio nie przeszkadza, polecamy kontynuację trasy, gwarantując wspaniale widoki). Jedziemy 5 km drogą powiatową (uwaga - duże natężenie ruchu); w Długim Kącie na skrzyżowaniu skręcamy w kierunku Krasnobrodu. Po 950 m zjeżdżamy z drogi asfaltowej w drogę leśną (w lewo), którą po 3 km docieramy do wsi Górniki; jeszcze 650 m polnej drogi i 200 m pod górę wjeżdżamy już drogą asfaltową. Znów jesteśmy na "Trasie rowerowej Ziemi Józefowskiej na Roztoczu".

Na górce możemy podziwiać charakterystyczną panoramę Roztocza. Kontynuujemy jazdę na wprost do Józefowa - 11 km, pokonując ostry, ale krótki podjazd na granicy wsi Górniki i Szopowe po czym mamy 3 km z górki - w początkowej fazie (600 m) ostry zjazd (50 km/h). Przejeżdżając w ten sposób przez Szopowe, docieramy do skrzyżowania, pozostawiając za sobą szlak trasy rowerowej (za Szopowym zbacza w las, prowadzi również do skrzyżowania w Józefowie Roztoczańskim, droga leśna jest lekko piaszczysta), na którym skręcamy w lewo, po 2 km na kolejnym skrzyżowaniu w Józefowie Roztoczańskim jeszcze raz w lewo, by po 4 km dotrzeć do Józefowa.
(Źródło: Strona internetowa Miasta i Gminy Józefów  http://www.ejozefow.pl ).

IV dzień: "Roztoczańskie krajobrazy część II"

Trasa: Józefów - Stara Huta - Malewszczyzna - Hutki-Krasnobr6d - kaplica św. Rocha - Wólka Husińska - Stanisławów - wzgórze "Kamień"- Stanisławów - Długi Kąt – Józefów.

Długość trasy: 43 km w tym: droga asfaltowa 32,8 km, droga leśna i polna 10,3 km.

Wyruszamy w kierunku Zwierzyńca. Po 7,3 km jazdy asfaltem skręcamy w prawo do lasu, w kierunku wsi Lasowe (można spotkać również nazwę Lasowce).  Jedziemy 1,8 km leśną drogą wzdłuż granicy Roztoczańskiego Parku Narodowego, dojeżdżamy do rozwidlenia dróg, odbijamy w prawo i po 1 km jesteśmy we wsi Stara Huta jeszcze 600 m polną drogą i znów jedziemy drogą o nawierzchni asfaltowej.

Przed nami trzy niewielkie wzniesienia; pokonujemy je, obserwując wspaniale roztoczańskie krajobrazy (z ostatniego wzniesienia zjeżdżamy z prędkością 50 km/h). Po 4 km dojeżdżamy do wsi Malewszczyzna i skręcamy w lewo - wjeżdżamy na teren Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego, po następnych 4 km na skrzyżowaniu we wsi Hutki jedziemy w prawo, jeszcze 1,6 km i na zakręcie przed drewnianym mostem zjeżdżamy z drogi asfaltowej na drogę (nawierzchnia trelinka 200 m) prowadzącą do lasu. Leśna droga biegnąca wzdłuż stawów hodowlanych na rzece Wieprz po 2 km krzyżuje się z asfaltową po prawej stronie znajdują się ośrodki wypoczynkowe "Roztocze" i "Pszczeliniec", jedziemy w lewo; po 770 m kolejne skrzyżowanie z drogą prowadzącą nad zalew rekreacyjny. Wybierając pobyt nad zalewem, skręcimy w lewo, chcąc kontynuować jazdę, pojedziemy w prawo. Naszym najbliższym celem jest dotarcie do kaplicy św. Rocha. Po 250 m, na skrzyżowaniu obieramy kierunek w prawo (jadąc w lewo dojedziemy do centrum Krasnobrodu - miasta uzdrowiska) po 1 km tablica informacyjna wskaże nam kierunek i odległość do kaplicy (1 km). Kaplicę św. Rocha ufundowała Marysieńka Sobieska. Kaplica odbudowana w stylu zakopiańskim stanowi - ze względu na wydarzenia historyczne, które nieopodal miały miejsce i urodę tego miejsca, dużą atrakcję turystyczną. Od jej imienia nazwany został rezerwat, przez który wiodą dwie ścieżki: dydaktyczna i spacerowa.

Wracamy do miejsca zjazdu z drogi asfaltowej, kolejnym naszym celem będzie dotarcie na wzgórze Kamień. Czeka nas teraz 2,6 km wspinaczka do wsi Wólka Husińska. Po osiągnięciu szczytu góry (uwaga - ostry zjazd) jedziemy 3,3 km do wsi Stanisławów i na skrzyżowaniu, skręcamy w lewo, w polną drogę, którą biegnie "Trasa rowerowa Ziemi Józefowskiej na Roztoczu" i wytyczona jest ścieżka dydaktyczna na wzgórze Kamień, do którego docieramy po 1,3 km. Wzgórze Kamień jest pomnikiem przyrody nieożywionej, gdzie wapienne bloki skalne o różnym kształcie i rozsypane po wzgórzu skałki są według legendy pozostałością po niedokończonym piekle; stąd Piekiełko to potoczna nazwa tego miejsca.

Ze wzgórza Kamień wracamy do skrzyżowania w Stanisławowie, skręcamy w lewo i jedziemy drogą powiatową 3 km do wsi Długi Kąt. Tam na skrzyżowaniu kierujemy się w prawo do Józefowa i po 5 km jesteśmy na miejscu.
(Źródło: Strona internetowa Miasta i Gminy Józefów  http://www.ejozefow.pl ).

V dzień : "Szlakami walk partyzanckich"

Trasa: Józefów - kierunek Biłgoraj - Fryszarka - Błudek - rezerwat "Czartowe Pole" - Nowiny -Hamernia - Józefów.

Długość trasy: 37,7 km w tym: droga asfaltowa 25,6 km, droga kamienna, leśna i szutrowa 12,1 km.

Wyruszamy w kierunku Biłgoraja. Jedziemy drogą wojewódzką, 200 m za zalewem wędkarskim mijamy pomnik poświęcony 1500 ofiarom mordu dokonanego przez hitlerowców na Żydach polskich, po 4,6 km skręcamy w lewo na "Trasę rowerową Ziemi Józefowskiej na Roztoczu". Przed nami ponad 20 km jazdy wśród fascynującej przyrody Puszczy Solskiej, która w czasie II wojny światowej dawała naturalne schronienie oddziałom partyzanckim, będąc świadkiem wielu bitew i ludzkich tragedii. Józefów w tamtych czasach ze względu na dużą liczbę oddziałów partyzanckich przebywających w okolicznych lasach AK, BCH, AL, GL i radzieckich oraz prowadzonych przez nielicznych akcji dywersyjnych, uważany był za centrum ruchu partyzanckiego i nazywany Rzeczpospolitą lub Republiką Józefowską.

Po 4 km kamiennej drogi i 1 km drogi szutrowej, trasa przecina drogę Józefów-Łukowa; kontynuujemy jazdę na wprost drogą szutrową, nazywaną „Okopaną Linią", wzdłuż której przebiegała linia oporu oddziału partyzanckiego Korsarza (Hieronima Miąca) w bitwie stoczonej 1 sierpnia 1943 r. Po 3 km docieramy do drogi szutrowej Józefów-Fryszarka  i skręcamy w prawo, by po 2 km znaleźć się na moście na rzece Sopot we Fryszarce. Od tego miejsca jedziemy cały czas nawierzchnią asfaltową. Po 7 km na rozwidleniu dróg skręcamy w lewo, by po kolejnych 5 km dotrzeć do Błudka (nazywanego, również Błótkiem), gdzie nasza droga krzyżuje się z drogą Józefów - Susiec.

Gdybyśmy się znaleźli na tych terenach w dniach 18-28 czerwca 1944 r., bylibyśmy w centrum wydarzeń, które doprowadziły do największej bitwy partyzanckiej II wojny światowej nazwanej "Bitwą pod Osuchami". W tych dniach 30-tysięczna hitlerowska armia otoczyła 10 - krotnie mniej liczebne oddziały partyzanckie w celu ich zlikwidowania. Decydującym momentem było starcie w pobliżu wsi Osuchy, które rozgorzało w nocy z 24 na 25 czerwca. Jednym z nielicznych dowódców, któremu udało się wyjść z okrążenia był Konrad Bartoszewski, którego koleje losu tak blisko są związane z Józefowem (jego imię nosi Szkoła Podstawowa w Górecku Starym) Po drodze mijamy pomnik poświęcony tym wydarzeniom w Maziarzach oraz pomnik upamiętniający miejsce stacjonowania oddziału radzieckiego dowodzonego przez Miszkę Tatara, który zginął 1 czerwca 1943 r. w bitwie o Józefów (pomnik jemu poświęcony stoi przy drodze prowadzącej do józefowskich kamieniołomów).

Błudek jest miejscem kaźni żołnierzy Armii Krajowej dokonanej przez NKWD i organy "władzy ludowej", warto więc na chwilę się tu zatrzymać, by oddać im hołd i poznać historię tego miejsca przedstawioną na tablicach informacyjnych. Dalej ruszamy w lewo, w kierunku Józefowa. Po 2 km zatrzymujemy się na parkingu przy Rezerwacie "Czartowe Pole". Udając się na ścieżkę przyrodniczą wytyczoną w tym rezerwacie, najpierw powinniśmy skierować nasze kroki pod przedwojenny pomnik harcerski, pod którym spoczywają prochy ww. wybitnych dowódców partyzanckich - Korsarza (Hieronim Miąc) i Miszki Tatara (Atamanowi Umer Achmolla).

Rezerwat "Czartowe Pole" ma za zadanie chronić bogactwo fauny, flory i górskiego krajobrazu przełomu przez strefę krawędziową Roztocza rzeki Sopot. Na terenie rezerwatu znajdują się ruiny ordynackiej papierni pochodzącej z 1729 roku, zniszczonej w wyniku pożaru w 1883 roku. Wracamy na "Trasę rowerową Ziemi Józefowskiej na Roztoczu" (początkowe 500 m piaszczyste). Jedziemy 2 km obok doliny rzeki Sopot do wsi Nowiny, gdzie odnajdujemy "Centralny szlak rowerowy Roztocza" (jedziemy w lewo) i wracamy nim do Józefowa (7 km).
(Źródło: Strona internetowa Miasta i Gminy Józefów  http://www.ejozefow.pl ).

VI dzień: "Tylko dla orłów"

Trasa: Józefów - Łuszczacz - Krasnobród - Suchowola - Adamów - Jacnia - Kaczórki - Bondyrz - Guciów - Obrocz - Józefów.

Długość trasy: 72 km w tym: droga asfaltowa - 67,4 km, droga leśna - 4,5 km.

Udajemy się drogą powiatową w kierunku Tomaszowi Lubelskiego. Po 15 km niewielkich podjazdów i zjazdów, skręcamy w stronę wsi o wdzięcznej nazwie Róża; 150 m pod górkę, po czym 1,2 km zjazd i 800 m ostry podjazd do wsi Łuszczacz. Kolejne kilometry będziemy pokonywać drogami biegnącymi przez Krasnobrodzki Park Krajobrazowy i jego obrzeżami. Krasnobrodzki Park Krajobrazowy zajmuje powierzchnię 9390 ha i obejmuje swym zasięgiem najwyższe wzniesienia Roztocza Środkowego o wysokości ok. 350 m n.p.m.

Ponad 60% powierzchni parku zajmują lasy. Dominują bory sosnowe, jodłowe i buczyna karpacka, która zaprezentuje się nam w całej okazałości na przestrzeni kilku najbliższych kilometrów naszej trasy. Po pokonaniu wcześniej wymienionego podjazdu, mamy 500 m zjazd i docieramy do rozwidlenia dróg; jedziemy prosto, po lewej mijając ww. Różę. Wjeżdżamy do lasu, jedziemy jeszcze 400 m asfaltem, po czym droga leśna (4,5 km, większość z górki) o niezłej nawierzchni, poprowadzi nas do leśniczówki Zielone, za którą biegnie droga Tomaszów Lubelski-Krasnobród.

Jedziemy w lewo, po 4 km w Krasnobrodzie, obok barokowego kościoła wybudowanego pod koniec XVII wieku wraz z klasztorem, ufundowanego przez Marysieńkę Sobieską jako wotum wdzięczności za uzdrowienie, na skrzyżowaniu, skręcamy w prawo w kierunku Sumin. Po lewej stronie mijamy XVIII wieczną Kaplicę na Wodzie. Po 2 km drogowskaz: „Suchowola 5 km" wskaże nam właściwy kierunek jazdy. Czeka nas 5 km podjazdów i zjazdów we wspaniałej scenerii roztoczańskich krajobrazów.

Ze wsi Suchowola przez 6 km jedziemy w kierunku wsi Adamów - 5 km płaskiego terenu, 1 km przed Adamowem - w miarę łagodny podjazd. Na skrzyżowaniu jedziemy w lewo, ku naszej radości 1,7 km zjazd do wsi Jacnia - było to już ostatnie wzniesienie na dzisiejszej trasie. Przejeżdżamy Jacnię i skręcamy w prawo w kierunku Józefowi, po 1,6 km na skrzyżowaniu skręcamy w prawo - drogowskaz "Zwierzyniec 16 km".

Przez najbliższych 10 km jedziemy doliną rzeki Wieprz, otoczeni z obu stron lesistymi wzgórzami. Trasa biegnie przez wsie; Kaczórki, Bondyrz, Guciów i Obrocz. W Bondyrzu nieopodal zabytkowego młyna znajduje się hodowla pstrąga. Smakosze tej ryby będą mieli okazję sprawdzenia, jak ona smakuje po przejechaniu 50 km. W Guciowie, w zależności od zainteresowań i samopoczucia, możemy zwiedzić zagrodę - skansen. Z Guciowi do Józefowi jest jeszcze 20 km, z czego 13 km wiedzie przez Roztoczański Park Narodowy, który w 92% pokrywają lasy charakteryzujące się występowaniem wielu drzew osiągających "pomnikowe wymiary", co będziemy mogli zaobserwować, pokonując ten odcinek trasy. W Obroczy na skrzyżowaniu koło mostu na rzece Wieprz jedziemy na wprost, po 2,5 km na kolejnym skrzyżowaniu jedziemy w lewo, po 14 km osiągamy metę.
(Źródło: Strona internetowa Miasta i Gminy Józefów  http://www.ejozefow.pl ).

   

Galeria  

   

Katalogi wycieczek  

   

Aktualne wycieczki  

   

zoo-zamosc

muzeum zamojskie

arsenal

twierdza portal

nadszaniec

rpn

rpn

   
7421811
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzednim tyg.
W tym miesiącu
W poprzednim mies.
Od początku
266
997
8571
7382924
52177
49168
7421811

Twój IP: 3.144.93.34
Data: 2024-11-24 01:38:52
   
© Biuro Turystyczne Zamość Roztocze Travel 22 – 400 Zamość, ul. St. Staszica 15 (południowa pierzeja Rynku Wielkiego) tel./fax 84 530 10 60