Szlaki Rowerowe
Szlaki rowerowe w okolicach Józefowa
Gmina Józefów położona jest na styku dwu regionów Roztocza i Kotliny Sandomierskiej. Bogactwo przyrodnicze i kulturowe regionu spowodowało, że wytyczono tu trzy trasy rowerowe, pięć szlaków turystycznych oraz trzy ścieżki poznawcze. Tworzą one system, którym można się poruszać bez konieczności powtarzania odcinków mając bazę w Józefowie.
(Źródło: Strona internetowa Miasta i Gminy Józefów http://www.ejozefow.pl ).
(Źródło: http://www.zamosc.pttk.pl)
O czym należy pamiętać?
Trasy rowerowe znakowane są w dwu kierunkach. Trasy są dostępne o każdej porze roku, jednak w okresie zimy, wiosny i jesieni przejazd niektórymi odcinkami może być utrudniony ze względu na błoto i śnieg. Szlaki rowerowe są tożsame z "drogami rowerowymi" w myśl "Prawa o ruchu drogowym". Oznakowanie tras jest prowadzone w sposób ciągły. Piesze szlaki turystyczne są udostępnione dla rowerzystów. Obowiązuje zakaz poruszania się rowerami po ścieżkach poznawczych.
(Źródło: Strona internetowa Miasta i Gminy Józefów http://www.ejozefow.pl ).
Trasa rowerowa Ziemi Józefowskiej; kolor zielony (długość 86 km).
Szlak przebiega również przez strefę krawędziową Roztocza, wiodąc poprzez malownicze wzniesienia i wsie Nowiny, Stanisławów, Szopowe i Majdan Kasztelański do Górecka Kościelnego. Dalej prowadzi do wsi Tarnowola, przecina rzekę Niepryszkę i poprzez las Puszczy Solskiej zawraca do Józefowa.
Trasa obejmuje fragment Roztocza Środkowego, które jest regionem pagórkowatym, pokrytym "wstążeczkami" pól i lasami. W części południowej jest to obszar lesisty i bagienny nad rzekami Szum, Niepryszka i Sopot. http://www.ejozefow.pl/images/zdjecia-podstrony-jozefow-roztocze/jozefow-droga-na-kamieniolomy.jpg Trasa rowerowa rozpoczyna się przy Miejskim Ośrodku Kultury. Na odcinku od Józefowa do rezerwatu "Czartowe Pole" prowadzi przez lasy Nadleśnictwa Józefów. Historia gospodarki leśnej na tym terenie ma ponad 400-letnią tradycję i związana jest ściśle z Ordynacją Zamojską do 1944 roku. Jest to zwarty kompleks leśny (fragment Puszczy Solskiej) leżący na terenie płaskim. Rzeźbę urozmaicają jedynie wydmy (głównie w postaci wałów) oraz mocno wcinające się w podłoże, przełomowe odcinki rzek wypływających z Roztocza. Przeważają tu siedliska boru świeżego i boru wilgotnego, rozwinięte na glebach bielicowych i słabo wykształconych. Gatunkiem dominującym jest sosna, zajmująca ok. 90% powierzchni lasów. Przeciętny wiek drzewostanów wynosi 62 lata. Z lasów tych pozyskuje się duże ilości surowca drzewnego. W wyniku zabiegów pielęgnacyjno-ochronnych co roku na powierzchni ok. 100 ha posadzony zostaje nowy las. Najcenniejsze fragmenty drzewostanu, położone w malowniczych dolinach, objęte są ochroną rezerwatową. Należą do nich rezerwaty "Czartowe Pole" i "Szum" leżące na szlaku rowerowym.
Ciekawe miejsca na trasie
Fryszarka - dawna osada w Puszczy Solskiej nad rzeką Sopot. Jej nazwa wywodzi się od "fryszerki"- pieca, w którym prowadzono proces świeżenia surówki, polegający na usuwaniu domieszek z rudy poprzez jej utlenianie.
Błudek- dawna osada leśna. Miejsce eksploatacji wapienia. W latach 1944-45 funkcjonował tu obóz , w którym NKWD więziło żołnierzy Armii Krajowej.
Rezerwat "Czartowe Pole" - to rezerwat chroniący odcinek rzeki Sopot, w miejscu jej przełomu przez strefę krawędziową Roztocza. Występują tu malownicze progi skalne wypreparowane w piaskowcach trzeciorzędowych odpornych na działanie wody. Dno doliny porastają lasy łęgowe, jedynie na małych wylesionych płatach znajdują się malownicze łąki. Zbocza dolin porasta wilgotny bór sosnowo-świerkowo-jodłowy, przechodzący ku wierzchowinie w bór jodłowy z domieszką sosny i świerka. Występuje tu wiele gatunków interesujących roślin. Rezerwat ciekawy krajobrazowo, z uwagi na ruiny XVII-wiecznej papierni. W rezerwacie jest ścieżka przyrodnicza o długości ok. 1 km (czas przejścia ok. 40 minut). Ścieżka niedostępna dla rowerów.
Nowiny-malowniczo położona wieś w gminie Susiec, zmieniająca się obecnie ze wsi rolniczej w wieś o charakterze letniskowym. Odnotowana w kronikach już w 1823 roku jako miejscowość z ponad 400 mieszkańcami, głównie katolikami.
Rezerwat "Nowiny" - to wydzielony na 3,8 ha obszar torfowisk, położony w obniżeniach między wydmami, okresowo zalewany wodą. Na terenie porośniętym roślinnością bagienną i torfowiskową znajdują się między innymi stanowiska grzybienia płn. i rosiczek.
Majdan Sopocki - wieś letniskowa, powstała pod koniec XVII wieku, jako obozowisko drwali leśnych (dawniej tzw. "majdan") nad rzeką Sopot. We wsi zachowała się klasycystyczna pounicka cerkiew z 1835 roku, która od 1919 roku do chwili obecnej pełni funkcję świątyni rzymskokatolickiej.
Źródło rzeki Sopot - pomnik przyrody nieożywionej, położony w Husinach na wysokości 293,5 m n.p.m. Jest to źródło podzboczowe, o wydajności około 72l/s, z którego woda wypływa w sposób pulsacyjny.
"Piekiełko" - pomnik przyrody nieożywionej na wzgórzu Kamień (348 m n.p.m.). Składają się na niego jedyne w Polsce formy skałkowe wymodelowane w utworach mioceńskich. Obejmują one izolowane wapienne bloki skalne o różnym kształcie. Rozsypane po wzgórzu skałki są według legendy pozostałościami po niedokończonym piekle. Okoliczni mieszkańcy uważają to wzgórze za miejsce przeklęte, na którym o północy odbywają się sabaty czarownic. W czasie II wojny światowej wapienie były eksploatowane jako materiał do budowy dróg.
Stanisławów - wieś położona w jednym z obniżeń roztoczańskich. Zachowały się w niej ślady dawnego drewnianego budownictwa charakterystycznego dla Roztocza. Wśród zabudowań ciekawe okazałe drzewa i pozostałości starych, przydomowych sadów. W okolicy na trasie rowerowej znajduje się wspaniały punkt widokowy na Roztocze i Kotlinę Sandomierską.
Górecko Stare - XV-wieczna wioska na pograniczu Roztocza i Kotliny Sandomierskiej. Według rejestru poborowego z 1589 roku istniały tu: mały staw, sadzawka, mały młyn, karczma, browar, winnica i maziarnia, w której wyrabiano smołę i dziegiedź. Podczas II wojny światowej (czerwiec 1943) Niemcy podjęli nieudaną próbę zastąpienia ludności miejscowej osadnikami ukraińskimi. W czerwcu 1944 roku wieś spacyfikowano w odwecie za pomoc okazywaną partyzantom. W odległości 6 km znajduje się Florianka - osada leśna Roztoczańskiego Parku Narodowego ze stajenną hodowlą konika polskiego.
Górecko Kościelne - wieś zwana początkowo Hutą Górecką, założona przez rodzinę Górków w 1582 roku. W 1593 roku przeszła wraz z Włością Szczebrzeską w posiadanie Zamoyskich. Warto zobaczyć drewniany kościół św. Stanisława - biskupa z XVII wieku, wraz z dwoma kaplicami, wkomponowanymi wraz z drogą krzyżową w aleję pomnikowych dębów. Jedna z kaplic wyposażona w późnorenesansowy ołtarz z pierwszej połowy XVII wieku posiada ołtarz i ambonę w stylu rokokowym. Na pobliskim cmentarzu pomnik powstańców z 1863 roku, a także groby partyzantów z okresu II wojny światowej. Przy parafii istnieje dom noclegowy. Zwiedzanie kapliczek po wcześniejszym telefonicznym zgłoszeniu (84)687 80 45.
Rezerwat "Szum" - utworzony dla ochrony przełomowego odcinka rzeki Szum przez strefę krawędziową Roztocza. Progi skalne wypreparowane w marglach wapiennych różnej twardości. Nie są one wysokie jednak wywołują charakterystyczny szum wody. Progi skalne nazywane tu praczkami wykorzystywane były dawniej do prania ubrań. W dolinie zachował się niemal dziewiczy las łęgowy i olszowy, stoki porasta bór jodłowy, przechodzący stopniowo w bór sosnowy. W runie wiele gatunków roślin rzadkich i chronionych. Istniejąca ścieżka przyrodnicza ma długość około 1,5 km (czas przejścia około 45 minut). Ścieżka niedostępna dla rowerów.
(Źródło: Strona internetowa Miasta i Gminy Józefów http://www.ejozefow.pl ).
Centralny szlak rowerowy Roztocza (Józefów i okolice).
Liczy 178 km i prowadzi z Kraśnika do Hrebennego przez najciekawsze przyrodniczo i kulturowo miejsca tego regionu.
W granicach gminy Józefów trasa liczy ok 15 km i biegnie obok wsi Górecko Stare, przez wieś Brzeziny, obok wsi Tarnowola, po czym skręca w las i prowadzi do kompleksu torfowiskowego "Jęzior", 1 km za którym wraca na drogę asfaltową (we wsi Borowina). Na początku Józefowa uwagę przykuwają, z jednej strony dolina rzeki Niepryszka, która tutaj bierze swój początek, z drugiej strony pomnikowe lipy. 200 m dalej warto wjechać na teren przy siedzibie Nadleśnictwa Józefów, gdzie znajduje się "Izba przyrodnicza", a w niej m.in. ordynacki pręgierz. W Józefowie trasa biegnie przez centrum miasta ulicami: Leśną, Bartoszewskiego i Górniczą i prowadzi do Hamerni, którą omija kierując się przez las drogą gruntową do wsi Nowiny, należącej już do gminy Susiec.
(Źródło: Strona internetowa Miasta i Gminy Józefów http://www.ejozefow.pl ).
CENTRALNY SZLAK ROWEROWY ROZTOCZA:
Kraśnik – Szczebrzeszyn – Zwierzyniec – Górecko Kościelne – Józefów – Susiec – Narol – Hrebenne
(czerwony, ok. 190 km). Szlak podzielony jest na 2 etapy: Kraśnik - Zwierzyniec i Zwierzyniec – Hrebenne.
I etap Kraśnik - Zwierzyniec prowadzi przez teren Roztocza Zachodniego ciągnącego się od Kraśnika po Szczebrzeszyn i Zwierzyniec. Obszar ten pokrywa gruba warstwa lessu zalegająca na kredowych skałach wapiennych. Występują tu liczne, długie i głębokie na 20 metrów wąwozy, których zbocza porośnięte są grądami. Najbardziej efektowne i malownicze sieci wąwozów występują między Batorzem i Turobinem oraz w tzw. Piekiełku pomiędzy Szczebrzeszynem a Kawęczynkiem. Najwyższe wzniesienie Roztocza Zachodniego wynosi 343,8 m n. p. m (Dąbrowa). Dla Roztocza Zachodniego charakterystyczne są również faliste krajobrazy pól uprawnych, tworzące tzw. "szachownice pól" z wyraźnymi progami miedz, zapobiegających erozji. Różnorodność i bogactwo przyrodnicze tych ziem spowodowały utworzenie Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego.
Długość I etapu szlaku wynosi 100,6 km. Pod względem technicznym odznacza się on średnim stopniem trudności. Prowadzi w większości drogami asfaltowymi. Szlak bierze początek na wys. 248 m n.p.m. a kończy na 230 m n. p. m. Profil podłużny Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza na odcinku: Kraśnik – Zwierzyniec (patrz profil).
II etap szlaku ze Zwierzyńca do Hrebennego poprowadzony został przez Roztocze Środkowe i Wschodnie. Roztocze Środkowe - wapienno-piaszczyste z kulminacją 386,5 m n. p. m. (Wapielnia) rozciąga się pomiędzy Zwierzyńcem a Tomaszowem Lubelskim. Jest to kraina o wyjątkowo urozmaiconej rzeźbie terenu. Łańcuchy wapiennych wzgórz porośnięte wspaniałymi lasami z enklawami pól uprawnych przeplatają się z dolinami. Charakterystyczną cechą tego regionu są liczne wzgórza ostańcowe. Wyjątkowo atrakcyjna jest krawędziowa część Roztocza Środkowego i Równiny Biłgorajskiej. W korytach płynących tu rzek wytworzyły się kaskady wodospadów zwanych potocznie szumami. Są one najbardziej widoczne na rzekach Sopot i Tanew. Niezwykłego uroku krajobrazowi tych ziem dodają zabytkowe cerkwie, kościoły, synagogi, kamienne krzyże i figury przydrożne. Na tym obszarze najlepiej widać, że Roztocze to nie tylko granica geologiczna pomiędzy Europą Zachodnią i Wschodnią, ale również pogranicze kultur. O burzliwej historii tej ziemi świadczą liczne pomniki i cmentarze przypominające powstanie styczniowe, kampanię wrześniową 1939 r., walkę partyzancką podczas II wojny światowej i okres powojenny. Szlak Zwierzyniec - Hrebenne ma długość 86 km. Poprowadzony jest głównie drogami utwardzonymi ale zdarzają się również odcinki piaszczyste.
Profil podłużny Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza na odcinku: Zwierzyniec – Hrebenne (patrz profil).
(Źródło: Strona internetowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie http://www.lubelskie.pl ).
Trasa rowerowa do Florianki.
Rozpoczyna się przy Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego, prowadzi obok stawów "Echo" i osady leśnej Rybakówka. Dalej "Gościńcem Floranieckim" do Florianki potem piaszczystą, leśną drogą do Górecka Starego. Trasa ma długość 13 km.
(Źródło: Strona internetowa Miasta i Gminy Józefów http://www.ejozefow.pl ).