Szlaki Rowerowe
Trasa rowerowa: Siedliska - Huta Lubycka - Siedlisk
SIEDLISKA (gmina Lubycza Królewska) – GORAJE – HUTA LUBYCKA – GORAJE – SIEDLISKA (28 km)
WYCIECZKA 2:
Trudna wycieczka po Roztoczu Wschodnim. Większa część trasy prowadzi drogami gruntowymi, terenem zalesionym przez Południoworoztoczański Park Krajobrazowy. Jeden stromy podjazd, koleiny i długo utrzymujące się kałuże.
Początek naszej wycieczki przy przystanku autobusowym w Siedliskach (Siedliska – malowniczo położona miejscowość na Roztoczu Wschodnim nad potokiem Prutnik).
Od przystanku wyruszamy za czerwonymi znakami pieszego Szlaku Wolnościowego, które będą towarzyszyć nam w trakcie naszej wycieczki.
Przekraczamy mostek. Po lewej kościół parafialny p.w. MB Nieustającej Pomocy ufundowany przez księcia Pawła Sapiehę w 1903 r. Na uwagę zasługują znajdujące się w przedsionku dwie tablice. Pierwsza poświęcona fundatorom: Pawłowi i Matyldzie Sapiehom oraz ich synowi Alfredowi. Druga ku czci św. Brata Alberta, założyciela zakonu Albertynów, który często gościł w posiadłości Sapiehów w Siedliskach. Obok kościoła, nad źródłem znajduje się oryginalna kapliczka w kształcie łuku.
Mijamy następnie leśniczówkę. Za nią, obok olbrzymiego dębu szypułkowego (pomnik przyrody) widzimy za niewielkim ogrodzeniem fragmenty skrzemieniałych pni drzew. Są to pochodzące z przed ok. 15 milionów lat sekwoje (Uwaga! Skrzemieniałe fragmenty drzew podlegają ochronie i nie wolno ich zbierać). Nieopodal stoi oryginalna kapliczka z płaskorzeźbą św. Huberta wykonana w pniu drzewa.
Za linią kolejową, w lesie utworzono rezerwat o nazwie „Jalinka” chroniący fragment grądu wraz ze znajdującymi się w glebie fragmentami skrzemieniałych drzew.
Jedziemy prosto przez zarośnięty park rosnący przy nieistniejącym obecnie pałacu Sapiehów. 200 m za leśniczówką, przy grupie zabytkowych dębów skręcamy w prawo. Po przejechaniu 600 m. docieramy do poprzecznej drogi. Skręcamy w prawo. Przed nami, za mostkiem budynek muzeum. Eksponowane są tutaj m.in.: dawne sprzęty używane w gospodarstwach wiejskich, trofea myśliwskie oraz okazy skrzemieniałych drzew i innych skamieniałości.
Za muzeum widzimy murowaną cerkiew unicką p.w. św. Mikołaja z 1901 r. Wraz z drewnianą dzwonnicą.
Przed muzeum, za mostkiem skręcamy w lewo i jedziemy drogą położoną poniżej drogi głównej. Po lewej, nad potokiem ok. 150 m od szlaku widzimy ustawioną na palach, nad bijącymi źródłami (pomnik przyrody) drewnianą kapliczkę. Docieramy do drogi kamiennej.
Opuszczamy szlak i kierujemy się nią w lewo. Po prawej stronie widzimy zawieszony na rosochatym słupie obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Był on umieszczony wcześniej na sośnie, pod którą wg legendy ukrył się napadnięty kupiec i w podzięce zawiesił na niej ten obraz. Wjeżdżamy do lasu. Po 700 m na rozwidleniu skręcamy w prawo. Jedziemy przez piękny drzewostan dębowo – sosnowy. Teren zaczyna się stromo wznosić. Zmienia się także skład gatunkowy lasu – przeważają buki.
Na wierzchołku wzniesienia ponownie spotykamy Szlak Wolnościowy. Dojeżdżamy do ostrego zakrętu
(5 km). Tutaj za znakami skręcamy w lewo, w gruntową drogę. Jedziemy przez zalesione sosną i modrzewiem tereny dawnej wsi Horaj.
Wyjeżdżamy na rozległy ugór i docieramy do ściany lasu. Następnie przemieszczamy się wzdłuż niej. Po 600 m. skręcamy w prawo, do lasu (uwaga na znaki). 100 m dalej skręcamy w lewo, za znakami w słabo widoczną ścieżkę. Docieramy do piaszczystej drogi. Jedziemy nią w lewo przez 70 m do rozwidlenia, gdzie kierujemy się w prawo (droga pożarowa nr 42). Wyjeżdżamy na wielką polanę (9,5 km). Przed nami nieco po lewej wzgórze Długi Goraj. Po drugiej stronie kierujemy się skrajem lasu w lewo. Przejechawszy 300 m wjeżdżamy do niego. Kilometr dalej znajdujemy się w obniżeniu pomiędzy Długim Gorajem (z lewej) największym wzniesieniu Roztocza w Polsce (392 m n.p.m.) a Krągłym Gorajem (z prawej) najwyższym wzniesieniem woj. lubelskiego (389 m n.p.m.) (11,5 km). Są to ostańce zbudowane z twardych wapieni mioceńskich. Zbocza obu wzgórz są bardzo strome i niedostępne dla rowerzystów. U podnóża zarówno Długiego, jak i Krągłego Goraja znajdują się bunkry Linii Mołotowa. Dotrzeć do nich można kierując się niebieskimi znakami Szlaku po Bunkrach Linii Mołotowa (Uwaga! zwiedzanie bunkrów jest bardzo niebezpieczne – głębokie studnie i brak oświetlenia).
Jedziemy dalej za czerwonymi znakami drogą gruntową. Docieramy do Huty Lubyckiej (14 km) malowniczo położonej miejscowości w kotlince pod „Gorajami”. We wsi interesujące, kamienne budownictwo ludowe oraz otoczone kamiennym murkiem źródło.
Stąd wracamy tą samą drogą do Siedlisk (w Siedliskach dojazd do przystanku dogodniejszym traktem biegnącym koło cerkwi).
( Źródło: Strona internetowa Powiatu Tomaszowskiego www.powiat-tomaszowski.com.pl ).