Szlaki Rowerowe

TRASA ROWEROWA: Lubycza Królewska – Hrebenne – Lubycza Królewska

LUBYCZA KRÓLEWSKA – RUDA ŻURAWIECKA – TENIATYSKA – HREBENNE – KORNIE – STARY MACHNÓW – NOWY MACHNÓW – WIERZBICA – NOWY MACHNÓW – STARY MACHNÓW – RUDA ŻURAWIECKA – LUBYCZA KRÓLEWSKA  (49 km).

 

 

 

Wycieczka po wschodniej krawędzi Roztocza Wschodniego i Równinie Bełskiej (Pobuże). Trasa prowadzi prawie cały czas drogami utwardzonymi o różnej jakości nawierzchni. Niewiele lasów. Istnieje możliwość skrócenia wycieczki o 14 km rezygnując w miejscowości Machnów Stary z dojazdu do Wierzbicy.

Początek wycieczki w centrum Lubyczy Królewskiej, obok Urzędu Gminy. (Lubycza Królewska – miejscowość położona przy drodze krajowej nr 17 prowadzącej do przejścia granicznego z Ukrainą w Hrebennem. Lubycza założona została w 1420 r. przez księcia mazowieckiego i bełskiego Ziemowita IV. Prawa miejskie otrzymała w 1759 r., utraciła je w latach 40-tych XX w. W 1946 r. miejscowość zniszczono w wyniku napadu UPA. Na uwagę zasługuje tu neogotycki kościół parafialny p.w. MB Różańcowej z 1904 r.).

Wyruszamy na północny wschód szosą do Nowosiółek. Z lewej mijamy kąpielisko. Za lasem przekraczamy most na Sołokiji. W Rudzie Żurawieckiej (3 km) docieramy do rozwidlenia dróg. (Jadąc w lewo, po 100 m zobaczymy młyn z końca XIX w.).

Na skrzyżowaniu kierujemy się na wschód i przejechawszy 80 m. skręcamy za remizą strażacką w prawo, w piaszczystą drogę wiodącą 3 km sosnowym lasem wzdłuż lewego brzegu Sołokiji.

Docieramy do zabudowań miejscowości Teniatyska (7km). Tutaj spotykamy znaki Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza. Jedziemy szosą za znakami do m. Mosty Małe. Po drodze z lewej na wzniesieniu bunkry “Linii Mołotowa”. (Linia Mołotowa pas umocnień budowanych w l. 1940-41 przez władze sowieckie wzdłuż linii demarkacyjnej dzielącej Polskę po klęsce wrześniowej na strefy okupacyjne: niemiecką i radziecką).

Przejeżdżamy przez Mosty Małe. Z prawej drewniana dzwonnica (10 km). Niegdyś stała tu cerkiew unicka. Na przeciwnym brzegu rzeki, pod lasem widzimy cmentarz (W tej części powiatu na uwagę zasługują oryginalne kamienne nagrobki i krzyże przydrożne wykonane w ośrodku kamieniarskim w Bruśnie).

Droga asfaltowa przechodzi w gruntową. Za mostem na Sołokiji wjeżdżamy do lasu i docieramy w pobliże stacji kolejowej Hrebenne. Dalej szosą do rozjazdu w lesie (12 km). W prawo za czerwonymi znakami Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza jedziemy do miejscowości Hrebenne w pobliże drewnianej cerkwi unickiej p.w. św. Mikołaja z 1685 r. stojącej na wzgórzu w otoczeniu wielkich lip szerokolistnych.

Po zwiedzeniu świątyni wracamy do rozjazdu. Tutaj kierujemy się szosą w prawo do miejscowości Kornie.

Opuszczamy Roztocze. Dalej droga wiedzie przez Kotlinę Pobuża.

W Korniach (20 km) mijamy murowaną cerkiew unicką (obecnie kościół) z 1910 r. Po kilometrze wjeżdżamy do sosnowego lasu. Za lasem nawierzchnia szosy staje się coraz gorsza. Docieramy do Starego Machnowa.

Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Za murowaną cerkwią unicką z 1910 r. (obecnie kościół) zakręt w prawo. Jedziemy pod górę do szosy Lubycza Królewska – Nowosiółki (27 km). Tutaj w prawo.

W miejscowości Nowy Machnów (30 km) skręcamy w prawo. Po 2 km jazdy na szczycie wzniesienia szosa skręca w lewo. Docieramy do miejscowości Wierzbica (34 km). Na uwagę tutaj zasługują: pałac Lityńskich z początku XX w. wraz z przyległym parkiem, kaplica grobowa Lityńskich z 1860 r. oraz cmentarz greckokatolicki. Za wsią znajduje się duży kompleks stawów rybnych przylegających do granicy państwa.

Wracamy do skrzyżowania koło Starego Machnowa (41 km). Znajdujemy się na grzbiecie wzniesienia zwanego Machnowską Górą (Roztocze). Na jego południowo- zachodnim stoku utworzono rezerwat stepowy o powierzchni 25,30 ha. Roztacza się stąd wspaniały widok na Równinę Bełską oraz przylegającymi do niej od zachodu wzgórzami Roztocza z dominującymi Długim i Krągłym Gorajem. Stąd długi zjazd w kierunku zachodnim.

Uwaga! Na poboczach rośnie barszcz Sosnowskiego – wysoka rośliną o wielkich liściach i baldaszkowatych kwiatostanach. Kontakt z nią powoduje poważne oparzenia skóry.

Następnie podjazd. Ponownie docieramy do Rudy Żurawieckiej (46 km) i jedziemy prosto

w kierunku Lubyczy Królewskiej, gdzie kończymy naszą wycieczkę.

   

Galeria  

   

Aktualne wycieczki  

   

zoo-zamosc

muzeum zamojskie

arsenal

twierdza portal

nadszaniec

rpn

rpn

   
6923359
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzednim tyg.
W tym miesiącu
W poprzednim mies.
Od początku
3491
1758
6721
6899795
3491
43757
6923359

Twój IP: 3.138.105.124
Data: 2024-05-01 23:15:07
   
© Biuro Turystyczne Zamość Roztocze Travel 22 – 400 Zamość, ul. St. Staszica 15 (południowa pierzeja Rynku Wielkiego) tel./fax 84 530 10 60