Szlaki Rowerowe
Okolicach Janowa Lubelskiego
Szlak glinianych garnków
Janów Lubelski - Ruda (1 km) - Łążek Garncarski (15 km). Znaki zielone.
Początek trasy znajduje się za mostem na rzece Białce przy zbiegu ul. Lubelskiej i Targowej. Jedziemy ul. Targową mijając plac targowy i krzyż z głazem ku czci Wojciecha Boskiego bednarza pochodzącego z Rudy, któremu w 1645 r. objawiła się Matka Boska.
Za skrzyżowaniem zaczyna się wieś Ruda, wcześniejsze zabudowania w latach 70. XX w. włączono do Janowa Lubelskiego.
Przy końcu wsi wjeżdżamy w las. Pierwsza część trasy wiedzie przez miejscami podmokłe tereny (m.in. skrajem bagien Wielkie Ługi). Przejazd przez nie umożliwiają drewniane mostki. Najtrudniej jest przy mostku na rzeczce Borownica. Po obfitszych opadach deszczu przejazd może być zalany niemal w całości. Można wówczas przejść małą grobelką.
Kilkaset metrów za mostkiem wjeżdżamy na utwardzoną drogę. Przekraczamy dawny nasyp kolejki wąskotorowej i krótko jedziemy żwirówką, którą wiedzie szlak czerwony. Następnie leśnym duktem docieramy do Łążka Garncarskiego. Wieś jest, na co wskazuje drugi człon nazwy, znanym ośrodkiem garncarskim i kaflarskim. Corocznie odbywają się tutaj spotkania garncarskie, będące największą tego typu imprezą w Polsce. Jeżeli jedziemy od strony Łążka zaraz za mostkiem jest rozwidlenie dróg, trzymamy się konsekwentnie lewej strony.
(Źródło: Wortal E-turystyka Powiatu Janowskiego http://turystyka.powiatjanowski.pl/ ).
Dookoła powiatu janowskiego. Szlak nieoznakowany, planowane znaki zielone
Janów Lubelski - Porytowe Wzgórze (12,5 km) - Momoty Górne (17,3km) -Szewce (25,3km) - Zdzisławice (37,4 km) - Kocudza (39,6 km) - Dzwola (45,3 km) - Kocudza Górna (48,6 km) - Łada (53,4 km) - Malinie (55,2km) - Chrzanów (57,7km) - Otrocz (64,7km) - Zdziłowice (69,2km) - Batorz (74,2 km) - Piłatka (80km) - Antolin (81,8km) – Wierzchowiska (85,5km) - Wolica (92,5km) - Modliborzyce (94,8km) - Stojeszyn (98,3 km) - Potoczek (102,6km) - Łysaków (107km) - Maliniec (111,2 km) - Świdry (118 km) - Kopczańska Góra - Łążek Garncarski (136,8km) - Kruczek (150,7 km) - Janów Lubelski (154,1 km).
Szlak zgodnie z nazwą przemierza powiat janowski prowadząc przez Lasy Janowskie, wzgórza Roztocza Gorajskiego i fragment Wyżyny Lubelskiej, jakim są Wzniesienia Urzędowskie. Wiedzie w większości drogami asfaltowymi i pozwala poznać najpiękniejsze zakątki powiatu. Większe odcinki drogi gruntowej znajdują się w Lasach Janowskich. Wiele miejsc i odcinków szlaku jest opisywanych wyżej przy szlakach samochodowych lub rowerowych.
Szlak zaczyna się na dworcu PKS w Janowie Lubelskim. Dalej jedziemy południowymi obrzeżami miasta: ul. Świerdzową, Wałową, Kard. Wyszyńskiego, Ochotników Węgierskich. Na jednym z bloków przy tej ostatniej ulicy znajduje się tablica upamiętniająca udział Węgrów w powstaniu styczniowym 1863 r. Wyjeżdżamy na rondo i dalej ul. Bohaterów Porytowego Wzgórza docieramy do osiedla Obrówka ze skansenem kolejki leśnej. Dalej kierujemy się szosą w kierunku wsi Momoty.
Za mostem na Trzebenszy w Cegielni wypatrujemy znaków szlaku rowerowego niebieskiego i skręcamy w lewo. Od tego miejsca poprzez Porytowe Wzgórze aż do Momot Górnych nasza trasa pokrywa się z tym szlakiem rowerowym.
W Momotach, przy murowanej kapliczce z 1860 r., skręcamy w lewo jadąc nadal szlakiem niebieskim tylko w przeciwnym kierunku. Ten fragment pokrywa się z opisanym wyżej szlakiem samochodowym.
Przemierzając Kiszki i Ujście docieramy do Szewc, gdzie kończy się nawierzchnia asfaltowa. Dalszy odcinek trasy pokrywa się ze szlakiem żółtym. Dawnym nasypem po kolejce leśnej i mostem na Bukowej docieramy do Kamiennej Drogi. Zahaczamy o rezerwat Kacze Błota, przecinamy gościniec biłgorajski i cały czas trzymając się głównej trasy (zgodnie z nazwą jest ona wyłożona kamieniami) docieramy do szosy w okolicach Zdzisławice-Boreczków.
Skręcając w prawo przecinamy wieś i wyjeżdżamy z lasu. Docieramy do wsi Kocudza, części zwanej Morgami (opis przy szlaku samochodowym). Kilkaset metrów za łukiem drogi na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Mijamy krzyż drewniany o trzech poprzecznych ramionach tzw. karawakę z XIX w. Stawiano je podczas zarazy. Mieszkańcy relacjonują, że marli na cholerę, „zaczeni” robić krzyż.
Przy drugim skrzyżowaniu w części zwanej Borek skręcamy w lewo. Przejeżdżamy przez całą wieś zwracając uwagę na wiele starych krzyży i kapliczek. W zabudowie wsi oprócz zachowanych jeszcze drewnianych domów występują charakterystyczne suszarnie na tytoń.
Następnie docieramy do Dzwoli. Za kościołem o charakterystycznej dużej bryle architektonicznej przejeżdżamy trasę Frampol - Janów Lubelski i kierujemy się na Goraj.
Na tym odcinku widzimy, jak przebiega granica między Równiną Biłgorajską a Roztoczem. Pokonując kilka wzniesień zjeżdżamy do doliny Białej Łady w okolicach przysiółka Goraja o nazwie Folwarki, powstałego jako jego przedmieście przed 1738 r. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo do wsi Łada. Zainteresowani mogą zajechać do Goraja, miasteczka o średniowiecznym rodowodzie.
Dalsza część trasy, która pokrywa się aż do Batorza z centralnym szlakiem rowerowym Roztocza (najciekawsze miejsca na trasie omówione są przy opisie Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza i przy trasie samochodowej przez Roztocze), wiedzie miejscowościami położonymi wzdłuż rzeczki Łady. Mijamy Malinie, wspinamy się na łagodne wzgórze skąd rozpościera się piękny widok na całą dolinkę.
Przy końcu wsi Chrzanów skręcamy w prawo na Otrocz kierując się cały czas znakami szlaku roztoczańskiego. Tu zaczyna się najtrudniejszy odcinek trasy obfitujący w strome podjazdy i zjazdy.
Kolejne na trasie roztoczańskie wsie to Otrocz i Zdziłowice, skąd według znaków szlaku niebieskiego kierujemy się do Batorza. Przed wsią po prawej widzimy dawny cmentarz.
Mijając pierwsze zabudowania Batorza skręcamy w lewo kierując się znakami pieszego szlaku żółtego. Po ostrym podjeździe skręcamy w lewo w polną drogę i docieramy do utwardzonej drogi. Szlak pieszy skręca zaraz w prawo, a my jedziemy prosto do Piłatki.
We wsi mijamy kapliczkę drewnianą z rzeźbą św. Walentego z 1907 r. oraz murowaną z rzeźbą św. Mikołaja. Na końcu Piłatki za cmentarzem na rozwidleniu skręcamy w prawo w polną drogę. Na rozwidleniu stoi kapliczka słupkowa z małą rzeźbą św. Mikołaja. Dalej wjeżdżamy w las Putyk. Według ludowych przekazów nazwa ta pochodzi od tego, że z nieprzyjacielem póty walczono. Wąwozem zmierzamy do Antolina.
W centrum Antolina znajduje się mały staw, a przy nim murowana kapliczka św. Antoniego fundacji rodziny Jaskowskich z pocz. XX w. Nieopodal zadaszona stara studnia z 1912 r. ze stolikiem dla turystów, przy którym można odpocząć.
Dalsza trasa wiedzie ostrym podjazdem pod górę zgodnie ze znakami pieszego szlaku żółtego. Przejeżdżamy przez Węgliska.
Na końcu wsi przy skrzyżowaniu z polną drogą stoi krzyż drewniany ze zwieńczeniem krzemieńskim.
Mijamy przysiółek Osiek, część Wierzchowisk, powstała w wyniku międzywojennych parcelacji.
Zjeżdżamy ostro w dół, przez las Wilówka z pięknymi wąwozami.
W centrum Wierzchowisk skręcamy w lewo kierując się na Modliborzyce. Przemierzamy Wolicę, na skrzyżowaniu za wsią skręcamy w lewo. Z szosy rozpościera się piękny widok na dolinę Sanny. Zjeżdżamy w dół mijając stawy, most na Sannie i zabudowania Kolonii Wolicy.
Na skrzyżowaniu przy murowanej kapliczce z 1861 r. skręcamy w prawo do Zamku.
Można też jadąc na wprost, polną drogą, którą wiedzie szlak łącznikowy, przejechać przez las Laski, do Podlasek i dalej jechać według znaków pieszego szlaku żółtego. Za wsią, gdy szosa skręca w prawo możemy pojechać prosto polną drogą w stronę wsi Biała. Dotrzemy w ten sposób do dolinki zwanej Przepaść.
Na trasie, przy prostopadle biegnącym gościńcu, kapliczka murowana z ok. 1945 r. z rzeźbą św. Jana Nepomucena.
Dojeżdżamy do zabudowań Białej i skręcamy w prawo. Po ok. 100 m skrzyżowanie, na którym skręcamy w lewo i przejeżdżając rzeczkę Białkę docieramy do Janowa. Kilkadziesiąt metrów od tego skrzyżowania - jadąc prosto - znajdują się bardzo malownicze stoki bialskie.
Jadąc główną trasą od wspomnianej na poprzedniej stronie murowanej kapliczki, w Zamku mijamy dworek z 1905 r. i wjeżdżamy do Modliborzyc. Kierujemy się na Zaklików, przemierzamy Słupie. W Stojeszynie na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i dalej prosto mijając przy końcu wsi dawny park dworski. Po przejechaniu przez Kolonię Potoczek docieramy do skrzyżowania przy stawach, skręcamy w prawo. Po ok. 200 m kolejne skrzyżowanie, przy którym stoi figura Chrystusa Króla.
Stąd możemy dojechać do kompleksu podworskiego Przanowskich w Potoczku. W tym celu skręcamy w lewo.
Kilkaset metrów dalej skręt w lewo w kierunku Stawków. Po ok. 3 km, po dotarciu do przysiółka Zofiówka, skręcamy w lewo w drogę o nawierzchni szutrowej i docieramy do Łysakowa. Po drodze mijamy pagórki łysakowskie. Łysaków był wzmiankowany w źródłach w 1757 r. Należał do Sierakowskich. Majątek został nabyty w 1860 r. przez Łysakowskiego, który zbudował tutaj dwór. Powstał także młyn, tartak i stawy rybne. Pod koniec XIX w. majątek trafił do Jelczewskich, a następnie Okszy Strzeleckich. W 1921 r. wieś liczyła 69 domów i 318 mieszkańców.
Skręcając w lewo przejeżdżamy przez wieś i groblą przez stawy rybne docieramy do trasy Zaklików - Modliborzyce. W głębi po lewej stronie mijamy dawne założenie dworskie, po którym pozostałością jest jedynie murowana obora (2. poł. XIX w.) oraz rozległy park krajobrazowy z XIX w.
Dalej mijamy Majdan Łysakowski wieś powstałą w XIX w., oraz przysiółek Fabryka należący do Potoczka. Pod koniec XIX w. wydzielono z dóbr Potoczek folwark Dębinki lokalizując tutaj młyn wodny, tartak i fabrykę mączki kartoflanej, zatrudniającą kilkunastu robotników. W 1905 r. mieszkało tutaj 14 osób. W XX w. utrwaliła się nazwa Fabryka.
Na skrzyżowaniu przy gajówce Osmaki skręcamy w prawo jadąc tzw. drogą Łukawicką do Malińca. Przed wsią położony jest jeden z kilku w tym rejonie kompleksów stawów rybnych. W większości z nich nie można się kąpać. Jeden z udostępnionych do kąpieli stawów znajduje się w centrum wsi. Maliniec (opis przy szlaku samochodowym) nabiera obecnie charakteru miejscowości letniskowej. Znajduje się tutaj kilka gospodarstw agroturystycznych.
Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo kierując się do Gwizdowa.
Przy końcu Gwizdowa możemy zboczyć z trasy, aby dotrzeć do rezerwatu Imielty Ług. Na wstępie prowadzącej tam polnej drogi znajduje się tablica z informacją turystyczną o rezerwacie i schemat prowadzącej po nim trasy.
Kilkaset metrów za zabudowaniami Gwizdowa skręcamy w prawo i jedziemy utwardzoną drogą wzdłuż nasypu kolejki leśnej. Po prawej stronie mijamy wydmową Kopczańską Górę (195 m n.p.m.). Tego typu wzniesienia stanowią charakterystyczną cechę rzeźby terenu na obszarze Lasów Janowskich.
Na rozwidleniu dróg przy pierwszych zabudowaniach w Łążku skręcamy w prawo. Łążek Garncarski to stary, i co godne podkreślenia, nadal czynny ośrodek garncarstwa. Corocznie organizowane są tutaj festiwale garncarskie.
W środku wsi skręcamy na rozwidleniu w lewo. Po dojechaniu do drogi Lublin - Rzeszów, skręcamy w prawo. Za kościołem kolejny skręt w lewo, który doprowadzi nas do przysiółka Przymiarki. Na początku zabudowań rozwidlenie, gdzie skręcamy w lewo w leśną drogę. Ta część trasy pokrywa się z pieszym szlakiem czerwonym. W okolicach Rudzkiej Składnicy skręcamy w lewo - odcinek tożsamy z trasą edukacyjną Ośrodka Edukacji Ekologicznej. Przez uroczysko Kruczek docieramy do ul. Świerdzowej, do Dworca PKS w Janowie Lubelskim.
(Źródło: Wortal E-turystyka Powiatu Janowskiego http://turystyka.powiatjanowski.pl/ ).
Centralny Szlak Rowerowy Roztocza. Znaki czerwone.
Szastarka Stacja - Brzozówka (2,5 km) - Stare Moczydła (7,1 km) - Nowe Moczydła (9,9 km) - Błażek (10,4 km) - Batorz (15 km) - Zdziłowice (19km) - Otrocz (23,7km) - Chrzanów (30,2 km) - Malinie (33,4 km) Łada (43,7km) - Goraj (37,8km).
Szlak zaczyna się i kończy poza granicami powiatu dlatego w tym przewodniku przedstawiony zostanie jedynie jego fragment na odcinku od Szastarki-Stacji do Goraja. Na tym odcinku trasa przecina pasmo Roztocza Zachodniego. Jest niezmiernie interesująca pod względem krajobrazowym -zwłaszcza odcinek od Błażka do Chrzanowa. Szlak wiedzie szosami.
Trasę zaczynamy w Szastarce-Stacji, do której można dotrzeć pociągiem. Ruszamy spod budynku stacji PKP, zbudowanego przez władze austriackie w 1917 r. Skręcamy w prawą stronę i zaraz w lewą. Przejeżdżamy przez Brzozówkę Kolonię i docieramy do wsi Brzozówka.
Na skrzyżowaniu przy kościele skręcamy w prawo przejeżdżając przez Brzozówkę. Po przejechaniu niecałego kilometra skręcamy w lewo w stronę Batorza. Droga wiedzie przez pagórki i wzgórza. Po 2,4 km skręcamy w lewo i zjeżdżamy w dół do Moczydeł Starych.
Na końcu zabudowań skręcamy w lewo i zjeżdżamy ostro w dół. Przed zjazdem możemy podziwiać widoki na dolinkę, w której położona jest wieś Moczydła Nowe.
Zabudowania wsi mieszczą się po lewej stronie szosy. Natomiast po drugiej stronie znajduje się głębszy wąwóz. Wieś niezauważalnie przechodzi w następną wieś Błażek. Na odcinku do skrzyżowania znajduje się kilka krzyży cementowo-żeliwnych, z okresu międzywojennego i powojennego.
Mijamy skrzyżowanie, przy którym mieści się nowy kościół i kierujemy się do Batorza. Po prawej stronie kilka stawów, duża remiza. Po lewej stronie mijamy murowaną kapliczkę z rzeźbą Chrystusa Frasobliwego. Dalej drewniana kapliczka z rzeźbą św. Tekli (XIX w.).
Kilkaset metrów za zabudowaniami docieramy do skrzyżowania z krzyżem metalowym z cementową podstawą. Skręcamy w lewo zjeżdżając w dół do Batorza. Przed zjazdem, w dolnej części stromym, możemy podziwiać dolinkę rzeki Por.
Do Batorza wjeżdżamy przy urzędzie gminy i skręcamy w prawo przy muzeum wiejskim. Szlak dalej wiedzie szosą do Zdziłowic, ale osoby zainteresowane miejscami pamięci z powstania styczniowego mogą skręcić na prawo w szosę naprzeciwko kościoła i zobaczyć grób Marcina Borelowskiego-Lelewela, a nawet pojechać dalej (ok. 1,5 km) do kopca powstańców w okolicach Sowiej Góry.
Następnie wracamy i kierujemy się na Zdziłowice (4 km). Przy wjeździe do Otrocza (3,5 km) stromy podjazd. Na równie stromy podjazd, ale krótszy natrafimy przy wyjeździe z Otrocza. Trasa do Chrzanowa (5 km) jest dosyć pofałdowana. W dalszej części szlaku do Goraja przebieg jest łagodny, z krótkim ostrzejszym podjazdem przed Maliniem.
(Źródło: Wortal E-turystyka Powiatu Janowskiego http://turystyka.powiatjanowski.pl/ ).
Wyprawa do Leśnego Skarbca. Znaki niebieskie.
Janów Lubelski - Kruczek (3 km) -Porytowe Wzgórze (12,6 km) - Szew-ce (19 km) - Ujście (21,4 km) - Kiszki (23,6km) - Momoty Górne (25,0km) -Momoty Dolne (28 km) - Łążek Ordynacki (36,2) - Szklarnia (46 km) - Janów Lubelski (52 km).
Szlak prowadzi po najciekawszych miejscach wschodniej części Lasów Janowskich. Wiedzie przez bory sosnowe, tereny bagienne i wydmowe wzniesienia, nazywane górami.
Wyruszamy z Rynku ul. Świerdzową. Na skrzyżowaniu przy cementowym krzyżu z 1970 r. z charakterystycznym zwieńczeniem ażurowym z kogutkiem skręcamy w prawo i dalej prosto szosą. Nawierzchnia asfaltowa kończy się za drugim skrzyżowaniem. Dalej zaczyna się droga gruntowa. Kilkaset metrów przed Kruczkiem na drzewach znajduje się kilkadziesiąt małych drewnianych kapliczek z nazwami najważniejszych bitew z okresu II wojny światowej.
Docieramy do śródleśnego uroczyska Kruczek. Miejsce ma religijno-patriotyczny charakter i stanowi jedno z lokalnych miejsc pamięci narodowej.
Za kapliczką znajduje się przejazd kładką przez rzeczkę Trzebensz. W dolinie rzeki na podmokłych terenach znajdują się żeremia bobrów. Po kilkudziesięciu metrach docieramy do leśnej drogi i skręcamy w lewo. Jadąc równolegle do rzeki Trzebensz w pobliżu zabudowań Cegielni, docieramy do szosy Janów Lubelski - Momoty.
Tu możemy, skręcając w prawo i jadąc szosą ok. 1 km w stronę Szklarni, dotrzeć do skrzyżowania z drogą leśną, gdzie bierze początek czerwony szlak rowerowy.
Kontynuując jazdę szlakiem niebieskim, przecinamy szosę i tzw. Kiszczańską Drogą, po kilku kilometrach docieramy w okolice Porytowego Wzgórza. Aby zobaczyć pomnik i cmentarz partyzantów, zjeżdżamy w prawo. Następnie wracamy do szlaku i kilkaset metrów dalej mamy do wyboru dwie możliwości kontynuowania wycieczki.
Krótszy wariant trasy prowadzi z Porytowego Wzgórza poprzez rezerwat „Lasy Janowskie" do wsi Momoty Górne. Wytyczony jest drogą utwardzoną i pokrywa się z niebieskim szlakiem pieszym. Po drodze przecinamy trasę dawnej kolejki leśnej i mijamy malowniczo położny kompleks Dużych Stawów Momoty, siedlisko wielu gatunków ptaków. Przy jednym z nich znajduje się zadaszenie i ławy turystyczne. Wybór tego wariantu skraca trasę o 6 km.
Główna trasa częściowo pokrywa się z czerwonym pieszym szlakiem. Jadący nią rowerzyści po ok. 2 km, w rejonie lasu zwanego Wilcze Jamy, docierają do węzła szlaków. Szlak żółty prowadzi do Władysławowa, a następnie śródleśnymi drogami dociera do miejscowości Szewce, gdzie ponownie łączy się ze szlakiem niebieskim. My natomiast, trzymając się szlaku niebieskiego, jedziemy szeroką leśną drogą, która po kilkuset metrach od skrzyżowania dociera do nasypu dawnej kolejki wąskotorowej. W drugiej połowie 2009 r. przebieg szlaku został zmodyfikowany i dalej wiedzie nowo zbudowaną drogą po nasypie kolejki. Po przejechaniu ok. 1 km, kilkadziesiąt metrów od drogi, po prawej stronie znajduje się pamiątkowy kamień i krzyż, w miejscu, gdzie niegdyś stała osada służby leśnej, tzw. dwugajówka.
Zabudowania opustoszałe podczas II wojny światowej już na przełomie 1939/40 r. stały się bazą grupy partyzanckiej podchorążego Michała Kossaka.
Kilkaset metrów za dwugajówką droga przecina śródleśną wydmę, zwaną Górą Poznań (wys. 221,7 m n.p.m.). Miejsce polecane przez grzybiarzy na zbiory podgrzybków i gąsek.
Jadąc dalej, docieramy do drogi asfaltowej, w którą skręcamy w prawo do wsi Szewce (na skrzyżowaniu znajduje się zakończenie żółtego szlaku prowadzącego również do Szewc, ale przez Władysławów).
Z Szewców ruszamy szosą przez mosty na rzekach Rakowa i Bukowa. Mijamy wioski Ujście i Kiszki. W Momotach Górnych przecinamy dawny gościniec Krzeszowski - trakt wiodący do granicy pomiędzy Królestwem Polskim a Galicją. Minąwszy drewniany kościółek, na skrzyżowaniu za cmentarzem skręcamy w prawo i zmierzamy do Momot Dolnych. We wsi mijamy międzywojenny krzyż z ażurowym zwieńczeniem krzemieńskim.
W Momotach Dolnych na skrzyżowaniu, zgodnie ze znakami szlaku rowerowego, kierujemy się w prawo i przez wieś, a następnie przez las jedziemy do Łążka Ordynackiego. Niestety część trasy jest piaszczysta, co skutecznie zwiększa czas potrzebny na jej przebycie. W połowie trasy przy rzeczce Czartosowa znajduje się zadaszenie, gdzie możemy odpocząć.
Do Łążka wjeżdżamy od strony przysiółka Przymiarki. Znajduje się tutaj krzyż drewniany z 1907 r. z ażurowym krzyżykiem na szczycie. Docieramy do głównych zabudowań, zwanych Zagóra i przy parkingu z wiatą turystyczną skręcamy w prawo. Na krótkim odcinku trasa pokrywa się z czerwonym szlakiem pieszym. Około 0,5 km dalej, w głębi po lewej stronie drogi, szkoła podstawowa, tzw. tysiąclatka im. Ignacego Łukasiewicza. Nieopodal szkoły możemy obejrzeć wystawę roślin leśnych. Po powrocie do trasy mijamy krzyż drewniany z 1907 r. z daszkiem i kapliczką szafkową otoczony płotkiem.
Kilkaset metrów dalej zjeżdżamy w prawo z drogi wiodącej przez wieś i ponownie zagłębiamy się w las. Po kilku kilometrach docieramy do węzła szlaków, gdzie znajduje się połączenie ze szlakiem czerwonym prowadzącym w kierunku zajazdu „Przy Kominku". Tymczasem szlak niebieski wiedzie dalej do polany Paluchówka, za którą wyjeżdżamy na utwardzoną Drogę Szklarską, którą prowadzi również czerwony szlak pieszy. Tuż za nasypem kolejki wąskotorowej, na skrzyżowaniu dróg, przy tzw. Rudzkiej Składnicy spotykamy znaki leśnej trasy rowerowej. Skręcamy w prawo i po kilku kilometrach docieramy do wsi Szklarnia. W Szklarni przy letnim wybiegu koni biłgorajskich znajduje się wieża widokowa i zadaszone ławy. Ze Szklarni szosą wracamy do Janowa Lubelskiego.
Z trasą Wyprawy do Leśnego Skarbca są powiązane dwa inne szlaki (żółty i czerwony), stwarzające możliwość po-znania dodatkowych zakątków tej części Lasów Janowskich.
2a. Cegielnia - Parking (1,5 km) -Gierłachy (ok. 8,5 km) - Las Wielibłąd (ok. 12,5 km).
Znaki czerwone.
Do szlaku czerwonego możemy dotrzeć odbijając w Cegielni od szlaku niebieskiego i jadąc szosą w kierunku Szklarni. Po kilkuset metrach, na skrzyżowaniu odnajdujemy znaki szlaku czerwonego i skręcamy w prawo, w drogę żużlową. Po ok. 2 km mijamy wydmowe Tułowe Góry. Zainteresowani partyzanckimi pamiątkami mogą skręcić w lewo leśną drogą. Po ok. 400 m skręcamy w lewo w przecinkę leśną. Kilkadziesiąt metrów dalej na pagórku znajduje się krzyż cementowy upamiętniający partyzantów oddziału Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Adama Kusza ps. „Garbaty".
Jadąc dalej główną trasą docieramy do skrzyżowania, przy którym znajduje się zadaszenie turystyczne i połączenie ze szlakiem leśnej trasy rowerowej prowadzącej od Kruczka. Kierujemy się w prawo i po ok. 800 m piaszczystej drogi skręcamy w lewo, aby przez tzw. Kantoliniec dojechać do szkółki leśnej Gierłachy i znajdującego się nieco dalej, przy szosie nr 19 (Lublin - Rzeszów) baru „Przy Kominku", w którym możemy odpocząć i spróbować miejscowego specjału - golonki pieczonej na ruszcie. Potem cofamy się nieco i utwardzonymi drogami, mijając Góry Świerszczowe, w okolicach lasu Wielbłąd docieramy do połączenia z niebieskim szlakiem rowerowym, którym możemy ruszyć do Łążka Ordynackiego albo do Szklarni.
2b. Las Wilcze Jamy - Władysławów - Leśniczówka (6 km) - Szewce (13,6 km).
Znaki żółte.
Szlak zaczyna się na skrzyżowaniu dróg, ok. 2 km za Porytowym Wzgórzem, w rejonie lasu zwanego Wilcze Jamy. Początkowo jedziemy tzw. Porcyną. Drogą docierając do następnego skrzyżowania, gdzie skręcamy w prawo. Po kilku kilometrach drogi poprzez bory sosnowe wjeżdżamy na polanę śródleśną przy leśniczówce i przeciwpożarowej wieży obserwacyjnej. W głębi polany zachowały się dwie gajówki z lat 30. XX w.
Kilkaset metrów dalej budynki dawnego Nadleśnictwa Kocudza - sekretarzówka i leśniczówka z 1937 r.
Minąwszy zabudowania, docieramy do gościńca biłgorajskiego i przekraczamy most na rzece Rakowa. Za mostem skrzyżowanie z drogą prowadzącą do wsi Władysławów. Napotykamy tu nowy drewniany krzyż z tradycyjnym zwieńczeniem krzemieńskim.
Jedziemy dalej za znakami gościńcem biłgorajskim do skrzyżowania z Kamienną Drogą. Jej nazwa nie jest przypadkowa, bowiem jest wybrukowana kamieniami. Niestety wyraźnie odbija się to na komforcie jazdy rowerem. Dlatego najlepiej jechać skrajem drogi. Droga prowadzi nas pośród pięknych widoków, m.in. wydmowych wzgórz do wsi Szewce. W połowie trasy przejeżdżamy przez skraj rezerwatu Kacze Błota obejmującego śródleśne torfowisko, częściowo porośnięte bagiennym borem.
Kamienna Droga kończy się przy dawnej trasie kolejki. Szlak rowerowy biegnie dalej drogą po dawnym torowisku i moście kolejowym. Przejeżdżamy przez rzekę Rakowa, mijamy stary krzyż z daszkiem i docieramy do wsi Szewce, gdzie szlak żółty łączy się ze szlakiem niebieskim.
(Źródło: Wortal E-turystyka Powiatu Janowskiego http://turystyka.powiatjanowski.pl/ ).
Trasa edukacyjna Ośrodka Edukacji Ekologicznej.
Janów Lubelski Ośrodek Edukacji Ekologicznej - Kruczek (ok. 3 km) - Szklarnia (13 km) - Janów Lubelski (19 km).
Na całej długości trasy rozmieszczono ok. 20 tablic edukacyjnych informujących o mijanych obiektach przyrodniczych, rzekach, typach lasów, gospodarce leśnej i łowieckiej, uprawach leśnych itp.
Wyruszamy z Ośrodka Edukacji Ekologicznej na osiedlu Obrówka. Jedziemy szosą w kierunku Momotów Górnych i kilkaset metrów dalej na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w szosę prowadzącą do zalewu. Na rozwidleniu jedziemy w lewo w leśną ścieżkę wiodącą do uroczyska Kruczek. Za kapliczką przejeżdżamy kładkę docierając do rozwidlenia szlaków. Skręcamy w prawo (szlak niebieski wiedzie w lewo). Na tym odcinku mijamy wiele tabliczek edukacyjnych. Po drodze, przy skrzyżowaniu ze szlakiem rowerowym czerwonym jest zadaszenie turystyczne.
(Źródło: Wortal E-turystyka Powiatu Janowskiego http://turystyka.powiatjanowski.pl/ ).
Pętla modliborska. Szlak nieoznakowany.
Modliborzyce - Ciechocin - Kalenne - Gwizdów - Świdry - Maliniec - Grójec - Stojeszyn I - Słupie - Modliborzyce (29 km).
Pętla prowadzi po okolicach Modliborzyc i przebiega głównie przez tereny leśne. Szlak prowadzi drogą asfaltową i ma charakter rekreacyjny.
Ruszamy z modliborzyckiego Rynku i ul. Piłsudskiego jedziemy w kierunku Janowa Lubelskiego. Za krzyżem z 1904 r. skręcamy w prawo, a następnie w lewo w ul. Leśną i jedziemy w kierunku Majdanu. Na skraju miasteczka mijamy po lewej stronie porośnięty drzewami plac po dawnym kirkucie. Niestety nie zachowały się na nim żadne nagrobki.
Dalej przy trasie po prawej wapienna Góra Chełm (243,2 m n.p.m.) stanowiąca dobry punkt widokowy. Dojazd do niej polnymi drogami.
Wjeżdżamy w Lasy Janowskie. Mijamy zabudowania śródleśnej wsi Ciechocin, powstałej w lasach należących do dóbr modliborskich. Źródła historyczne wymieniają ją w 1815 r. Osadnicy, wywodzący się głównie znad Sanu, otrzymali do wykarczowania kawałek lasu. Początkowo była to wieś na prawie czynszowym, ale z racji notorycznego uchylania się od płacenia czynszu koloniści zostali zobowiązani do odrabiania pańszczyzny. W 1846 r. mieszkało w Ciechocinie tylko sześciu gospodarzy. W 2. poł. XIX w. powstała cegielnia oraz stawy rybne. W 1921 r. Ciechocin liczył 15 domów i 89 mieszkańców. Podczas II wojny światowej 11 października 1942 r. wskutek bombardowania spłonęło 14 gospodarstw.
Za kolejnym zakrętem, przed wsią Kalenne, po prawej stronie pomnik z 1975 r. ku czci ofiar terroru niemieckiego z okresu II wojny światowej.
Kolejna miejscowość na trasie to Gwizdów.
Przed Gwizdowem, skręcając w lewo, możemy szlakiem łącznikowym (czarnym) dotrzeć do Łążka Ordynackiego (4,5 km). Trasa pokrywa się z czerwonym szlakiem pieszym.
W Gwizdowie istnieje możliwość bocznej wycieczki do rezerwatu Imielty Ług.
Dojeżdżamy do Świdrów.
W Świdrach możemy pojechać do Malińca szlakiem łącznikowym (czarnym) przez Osówek (6 km). Nad stawem Młyńskim w rybakówce Edwarda Siembidy znajduje się zadaszenie turystyczne „Pod Dębem". Za nim skręcamy w prawo w drogę gruntową. Trasa wiedzie skrajem rozległego kompleksu stawów rybnych. Po prawej stronie mijamy rozrzucone zabudowania Osówka.
Miejscowość powstała na fali zasiedlania lasów potockich w XIX w. Istniała już w 1840 r.
W Świdrach jedziemy cały czas prosto. Przy końcu wsi, gdzie znajdują się kościół i szkoła (przy niej pomnik ofiar pacyfikacji) skręcamy w prawo. Stąd prowadzi już, początkowo przez las, a potem skrajem stawu, asfaltowa nawierzchnia.
Ze Świdrów jedziemy cały czas szosą docierając do skrzyżowania.
Skręcając w lewo można dojechać do przysiółka Bania. W 1861 r. występuje ona jako Majdan Nowy. Należała do dóbr Potoka G. (Wyszomirskich).
Przez Banię możliwość połączenia ze szlakiem stalowowolskim do Gielni (4 km).
Zaraz za wsią Bania zaczyna się rezerwat Łęka, stanowiący cenny fragment Lasów Janowskich. Występuje tutaj wiele rzadkich gatunków m.in. rosiczka, orzeł bielik i bocian czarny. Wysokie walory krajobrazowe prezentuje malownicza dolinka rzeki Łukawica z licznymi meandrami.
Kontynuując jazdę pętlą modliborską docieramy do Malińca położonego nad stawami rybnymi. Drogą Łukawicką kierujemy się do Potoczka, po wyjeździe z lasu na skrzyżowaniach jadąc najpierw w prawo, później na rozwidleniu skręcając w lewo. Na kolejnym ostry skręt w prawo. Niedaleko mieści się rozległy kompleks podworski Przanowskich w Potoczku, który warto zwiedzić.
W Potoczku zaczyna się szlak łącznikowy (20 km) do Brzozówki, do Centralnego Szlaku Rowerowego.
Kierujemy się szosą w kierunku Stawek i po ok. 250 m skręcamy w lewo. Wyjeżdżamy na tyły dawnego kompleksu dworskiego i skręcamy w prawo. Przed nami Góra Gaj - jeden z kilku pagórków łysakowskich, doskonały punkt widokowy na Równinę Puszczańską porośniętą „morzem" Lasów Janowskich.
Przed Łysakowem skręcamy w prawo, aby dojechać do kopalni wapienia i pieców do wypalania wapna.
Z kamieniołomów kierujemy się na lewo trasą przez górki łysakowskie wyjeżdżamy na szosę i jedziemy w lewo do Woli Potockiej.
W Potoku Wielkim przekraczamy Staniankę mijając XV-wieczny kościół. Następnie jedziemy przez Radwanówkę i Kolonię Potok Stany, gdzie na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w kierunku na Polichnę.
Jedziemy w górę mijając Stany Nowe. Początki wsi sięgają okresu sprzed I wojny światowej. Już w 1914 r. istniało tutaj kilka gospodarstw powstałych na gruntach Potoka Stany. Istnieje tu też cegielnia znana z produkcji dobrej jakości cegły. Za łukiem drogi docieramy do skrzyżowania w Hucie Józefów, gdzie skręcamy w lewo w kierunku Polichny. Po drodze mijamy grupę kilku figur, a wśród nich krzyż drewniany z 1905 r.
Docieramy do Polichny. Wieś pojawia się w źródłach historycznych w 1563 r. Przy stawie wyjeżdżamy na krótko na trasę Lublin - Janów Lubelski. Kierujemy się w lewo. W centrum Polichny stoi kościół p.w. św. Jana
Vianneya. Zbudowany według projektu architekta A. Gruchalskiego w latach 1929-31 zawiera malarską perełkę - obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVII w. wraz z licznymi wotami (z XVII i XVIII w.).
Jedziemy prosto mijając krzyż kamienny z 1914 r. Na drugim skrzyżowaniu kierujemy się na lewo. Przy kapliczce i pomniku papieża Jana Pawła II z 2007 r. skręcamy w prawo dojeżdżając do Brzozówki. Dalsza trasa według znaków centralnego szlaku rowerowego (niebieskie).
Pętlą modliborską z Potoczka wracamy przez Stojeszyn, gdzie przecinamy Sannę, i dalej przez Słupię do Modliborzyc.
(Źródło: Wortal E-turystyka Powiatu Janowskiego http://turystyka.powiatjanowski.pl/ ).
Pętla janowska. Szlak nieoznakowany. Szlak nieoznakowany. Planowane znaki żółte.
Janów Lubelski - Kruczek (3 km) -Szklarnia (6,9 km) - Porytowe Wzgórze (14 km) - Flisy - Krzemień II -Krzemień I - Branewka - Branew (28,5 km) - Godziszów III - Wólka Ratajska - Kawęczyn - Biała - Janów Lubelski (41,5 km).
Szlak pozwala poznać najbliższe okolice Janowa Lubelskiego. Wiedzie przez Lasy Janowskie położone na Równinie Puszczańskiej oraz skrajem Roztocza Gorajskiego, dolinami Branwi i Białki. Na całej długości prowadzi drogami z asfaltową nawierzchnią. Trasa jest łatwa do pokonania, ponieważ nie ma tutaj dużych różnic terenowych. Szczegółowe opisy poszczególnych fragmentów pętli zawarte są przy trasach samochodowych.
Wyruszamy z Rynku spod Dworca PKS ul. Świerdzową zgodnie ze znakami szlaku rowerowego Wyprawa do Leśnego Skarbca oznakowanego na niebiesko. Za drugim skrzyżowaniem szlak niebieski prowadzi do uroczyska Kruczek. My skręcamy w lewo i jadąc prosto szosą docieramy do drogi Janów Lubelski - Momoty za kompleksem leśnym Obrówka. Skręcamy w prawo kierując się na Szklarnię. Po drodze mijamy rezerwat Szklarnia. We wsi ostoja koników biłgorajskich i kilka miejsc pamięci narodowej.
Na skrzyżowaniu za Szklarnią skręcamy w lewo w kierunku Porytowego Wzgórza. Miała tu miejsce największa bitwa partyzancka podczas II wojny światowej.
Od pomnika jedziemy w kierunku wsi Flisy. Przy końcu wsi jedziemy fragmentem gościńca biłgorajsko-janowskiego. Następnie dojeżdżamy do Krzemienia i po kilkuset metrach mijamy skrzyżowanie z drogą do Konstantowa. W tym miejscu zaczyna się czarny szlak łącznikowy (12 km) wiążący pętlę z rowerowym szlakiem roztoczańskim (niebieski). Prowadzi on przez Konstantów, Dzwolę do Goraja.
Jadąc dalej prosto przecinamy szosę Janów Lubelski - Frampol i kontynuujemy przejazd przez Krzemień malowniczo położony w dolinie rzeczki Branew. Kolejne wsie na trasie to Branewka i Branew, w której znajduje się kościół św. Anny z poł. XX w. z barokowym wyposażeniem. Na skrzyżowaniu za nim skręcamy w lewo przejeżdżając przez część wsi zwaną Koniec. W prawo z kolei wiedzie czarny szlak łącznikowy do Chrzanowa powiązany z centralnym szlakiem Roztocza. Krótka trasa (5 km) przekracza pasmo wzniesień stąd ostry podjazd pod Chrzanowską Górę - skąd rozpościerają się malownicze widoki - a następnie krótki jeszcze ostrzejszy zjazd.
Jedziemy dalej pętlą janowską skrajem dużego kompleksu leśnego o nazwie Dąbrowa. Nawierzchnia na tym odcinku jest złej jakości. Pełno w niej dziur. Na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Prosto prowadzi kolejny szlak łącznikowy do Piłatki (9 km) do szlaku dookoła powiatu janowskiego. Prowadzi on przez centrum Godziszowa, następnie szosą w kierunku Zdziłowic i skręca do Piłatki.
Zmierzając dalej pętlą docieramy do zabudowań Godziszowa III. Po drodze spotykamy przydrożne krzyże i kapliczki. Już w Wólce Ratajskiej, kolejnej wsi na trasie, znajduje się murowana kapliczka św. Wojciecha z pocz. XX w. Jadąc cały czas prosto docieramy do skrzyżowania. Skręcamy w prawo i ostrym zjazdem w dół docieramy do doliny rzeki Białki. Skręcając w lewo jedziemy do Białej.
Za ostatnimi zabudowaniami Białej, a przed cmentarzem, możemy skręcić w lewo, w ul. Kamienną. Jedziemy prosto, aby dojechać do cmentarza austriackiego. Znajduje się on wśród pól, ok. 2 km od początku ulicy.
Z Białej wracamy do Janowa.
Do Janowa można też dojechać inną, równie interesującą, trasą. Na skrzyżowaniu w Rataju, należy skręcić w prawo do Andrzejowa, którędy prowadzi szlak łącznikowy do Modliborzyc (13 km).
Przejeżdżamy przez Nową Osadę. Nad suchą obecnie dolinką w Nowej Osadzie odkryto dwie osady wczesnośredniowieczne i szereg mniejszych śladów osadniczych.
We wsi kilkadziesiąt metrów za łukiem drogi po prawej stronie stoi dawny budynek gminy z okresu międzywojennego. Obecnie mieści się tu ośrodek zdrowia.
Docieramy do Andrzejowa, gdzie na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Przez Bilsko i Kolonię Wolicę dojeżdżamy do Modliborzyc i dalej do Janowa.
(Źródło: Wortal E-turystyka Powiatu Janowskiego http://turystyka.powiatjanowski.pl/ ).