Szlaki Piesze

Szlaki piesze w okolicy Krasnobrodu

Dla bardziej wprawnych piechurów polecamy wędrówki szlakami turystycznymi. Przez Krasnobród prowadzą szlaki:

 - Szlak Partyzancki - oznakowany kolorem czerwonym,

- Szlak im. Władysławy Podobińskiej znanej w regionie organizatorki ruchu turystycznego i krajoznawczego - oznakowany kolorem zielonym.

Mapa part

SZLAK PARTYZANCKI-czerwony: KRYNICE-ROMANÓWKA-ZABORECZNO-KLOCÓWKA-KRASNOBRÓD-JACNIA-WOJDA-KOSOBUDY-SZCZEBRZESZYN-SZPERÓWKA

Całkowita długość szlaku wynosi 56 km, w tym 9 km na terenie powiatu tomaszowskiego.

Szlak biegnie północną częścią Roztocza Środkowego, przez Krasnobrodzki Park Krajobrazowy, Roztoczański Park Narodowy, ,,Piekiełko Szczebrzeszyńskie” i kończy się na wierzchowinie Roztocza Zachodniego.

Szlak rozpoczynamy na przystanku PKS w Krynicach, przy drodze krajowej 17 Warszawa-Lublin-Lwów.

W Krynicach możemy obejrzeć kościół parafialny, drewniany z ołtarzem rokokowym z 1920 roku oraz ruiny klasycystycznego dworku z XIX wieku w parku krajobrazowym, z cennym drzewostanem. Znajduje się tu także zalew o charakterze rekreacyjnym ,o powierzchni  42 ha.

Z Krynic idziemy w kierunku zachodnim przez Zadnogę, Romanówkę w kierunku Zaboreczna, gdzie możemy obejrzeć pomnik partyzanckiej bitwy rozegranej 01.02.1943 roku w ramach obrony Zamojszczyzny przed pacyfikacją niemiecką.

Dalej idziemy wzdłuż trasy oznaczonej kolorem czerwonym przez Klocówkę.

Wkraczamy już na teren powiatu zamojskiego. Przez Dominikanówkę idziemy do Krasnobrodu obok kapliczki ,,na wodzie” do Podklasztoru dawnego klasztoru Dominikanów. Możemy tutaj zwiedzić Sanktuarium Matki Boskiej Krasnobrodzkiej, muzeum przykościelne, mini- ZOO . Na trasie możemy obejrzeć punkt widokowy na okolicę obok kamieniołomów, skorzystać z atrakcji rekreacyjno-wypoczynkowych nad zalewem w Krasnobrodzie ,obejrzeć kapliczkę z rezerwatem ,,Święty Roch” a także dawny pałac Leszczyńskich ,w którym obecnie mieści się Sanatorium Rehabilitacyjne dla dzieci..

Następnie idziemy w kierunku Jacni, Bliżowa, Wojdy, gdzie 30.12.1942 roku odbyła się bitwa partyzancka, dalej do Kosobud, Szczebrzeszyna, gdzie możemy zobaczyć pomnik ,,chrząszcza”, cerkiew, kościoły, kirkut, synagogę, rynek z Ratuszem. Szlak kończymy w Szperówce.
(Źródło: Strona internetowa Powiatu Tomaszowskiego www.powiat-tomaszowski.com.pl ). 

Mapa pod

Szlak im. Wła­dy­sławy Podobińskiej

Szlak im. Wła­dy­sławy Podo­biń­skiej ozna­ko­wany jest kolo­rem zie­lo­nym. Prze­cina Roz­to­cze Środ­kowe (toma­szow­skie) z pół­nocy na połu­dnie. Począ­tek znaj­duje się przy sta­cji kole­jo­wej w Zamo­ściu. Dalej trasa szlaku wie­dzie przez

miej­sco­wo­ści Gminy Zamość (Żdanów, Lip­sko, Lipsko-Kosobudy, Lipsko-Polesie), a następ­nie przez Kra­sno­bród oraz naj­wyż­sze wznie­sie­nie roz­to­cza środ­ko­wego — Wapiel­nię (386,5 m n.p.m.) do Suśca.

Inte­re­su­jące miej­sco­wo­ści na szlaku to: Zamość, Kra­sno­bród, Susiec. Dłu­gość szlaku: 56 km.

Prze­bieg szlaku: Zamość (sta­cja pkp), Rotunda — Mau­zo­leum mar­ty­ro­lo­gii Zamojsz­czy­zny, — Żdanów — Lip­sko — Lipsko-Kosobudy — kaplica św. Romana — Lipsko-Polesie — Sucho­wola — stawy rybne w Hut­kach – Kra­sno­bród, na tra­sie: Pod­za­mek (dawny pałac, obec­nie sana­to­rium reha­bi­li­ta­cyjne dla dzieci), kamie­nio­łomy (sta­no­wi­sko doku­men­ta­cyjne przy­rody nie­oży­wio­nej, punkt wido­kowy), rynek,  Pod­klasz­tor (dawny zespół klasz­torny domi­ni­ka­nów — sank­tu­arium matki boskiej kra­sno­brodz­kiej) — Szur — Przejma — Wapiel­nia (386,5 m n.p.m.) — Łaso­chy — Kunki — Susiec (węzeł szla­ków przy sta­cji PKP).

Kim była Wła­dy­sława Podobińska?

Wła­dy­sława Podo­biń­ska (1911−1986) — zasłu­żona dzia­łaczka tury­styki i kra­jo­znaw­stwa oraz TKKF. Lwo­wianka, z domu Hule­wicz, przez rok stu­dio­wała na Wyż­szej Szkole Han­dlo­wej i pra­co­wała w War­sza­wie. W 1934 r. z mężem arty­stą mala­rzem zamiesz­kała w Wie­lą­czy (w cza­sie oku­pa­cji po wysie­dle­niu kie­ro­wała mły­nem w Tar­no­gro­dzie). Od 1949 r. w Zamo­ściu. W latach 1956–62 była pre­ze­sem oddziału PTTK (w zarzą­dzie do 1979 r.), w 1985 r. Zjazd

Kra­jowy nadał jej god­ność Członka Hono­ro­wego PTTK. Pod­upa­dły oddział dopro­wa­dziła do naj­lep­szych w woje­wódz­twie. W latach 1958–76 kie­ro­wała Domem Wyciecz­ko­wym. Jej zasługą był roz­wój i moder­ni­za­cja bazy tury­stycz­nej na Roz­to­czu. Popu­la­ry­za­torka tury­styki pie­szej i twór­czyni regio­nal­nych odznak tury­stycz­nych. Dzia­łała na niwie opieki nad zabyt­kami i popu­la­ry­za­cji dzie­jów regionu. Była też dzia­łaczką LOP i Pol­skiego Klubu

Eko­lo­gicz­nego. Miała duże zasługi w powsta­niu Roz­to­czań­skiego Parku Naro­do­wego i pierw­szego w Pol­sce Koła TKKF (od 1961 r. była jego pre­ze­sem). Zawsze pełna ener­gii, ini­cja­tyw, szczegól­nie dużo czasu poświę­cała mło­dzieży (popu­larna „Mama”). Odzna­czona Krzy­żem Kawa­ler­skim OOP i kil­ku­na­stoma odzna­cze­niami PTTK.
(Źródło: Strona internetowa Gminy Zamość www.gminazamosc.pl).

Inną formą czynnego wypoczynku są wędrówki po uroczych zakątkach Ziemi Krasnobrodzkiej. Zapraszamy na trasy ścieżek spacerowych:

- Przez Rezerwat Św. Roch - 6 km (niebieska),

- Do Szuru - 4 km (żółta),

- Wokół Krasnobrodu - 15 km (czarna),

- Krasnobrodzkie Wąwozy - 4 km (czerwona),

 - Ułańskim Szlakiem - 5 km (zielona),

- Kaczórki - Uroczysko Belfont - 10 km (czarna).

Ścieżka przyrodniczo-historyczno-dydaktyczna wokół Krasnobrodu - poprowadzona została przez najciekawsze miejsca rez. ,,Św.Roch" i okolic Krasnobrodu. Na trasie ustawiono 16 tablic informacyjnych opisujących najciekawsze elementy przyrodniczo-historyczne danego miejsca. Długość ścieżki wynosi ok. 15 km. Ścieżka jest przeznaczona dla turystów pieszych i rowerowych. Na trasie przygotowano 3 parkingi z urządzeniami turystycznymi i miejscami na ogniska. Szczegółowy opis trasy zawiera informator pt. ,,Ścieżka przyrodniczo-historyczna-dydaktyczna wokół Krasnobrodu".
(Źródło: Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych, Oddział w Zamościu – https://sites.google.com/site/parkizamosc)

   

Galeria  

   

Katalogi wycieczek  

   

Aktualne wycieczki  

   

zoo-zamosc

muzeum zamojskie

arsenal

twierdza portal

nadszaniec

rpn

rpn

   
7421704
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzednim tyg.
W tym miesiącu
W poprzednim mies.
Od początku
159
997
8464
7382924
52070
49168
7421704

Twój IP: 3.144.31.86
Data: 2024-11-24 01:29:19
   
© Biuro Turystyczne Zamość Roztocze Travel 22 – 400 Zamość, ul. St. Staszica 15 (południowa pierzeja Rynku Wielkiego) tel./fax 84 530 10 60