Szlaki Piesze
Ścieżka historyczno - przyrodnicza po Południoworoztoczańskim Parku Krajobrazowym
Ścieżka historyczno- przyrodnicza po Południoworoztoczańskim Parku Krajobrazowym Hrebenne - Siedliska
Ścieżka historyczno- przyrodnicza po Południoworoztoczańskim Parku Krajobrazowym prowadzi od Hrebennego do Siedlisk ukazując najpiękniejsze walory historyczne i przyrodnicze tego terenu. Na trasie ustawiono 6 tablic: w tym 1 z przebiegiem trasy i 5 tablic przystankowych.
(Źródło: http://www.zamosc.pttk.pl/)
Trasę naszej ścieżki rozpoczynamy na wzgórzu cerkiewnym na miejscowości Hrebenne.
Południoworoztoczański Park Krajobrazowy zajmuje powierzchnię 20 256 ha z czego 16 237 ha znajduje się w woj. podkarpackim, 4 019 ha w woj. lubelskim. Część podkarpacka Parku została utworzona w 1989 r., a lubelska w 1991r.
Celem ochrony Parku jest zabezpieczenie unikalnych walorów przyrodniczych i krajobrazowych Roztocza Południowego z naturalnymi fragmentami buczyny karpackiej. Dominującym elementem Parku są lasy, które w części lubelskiej zajmują ponad 79% powierzchni, a w podkarpackiej około 64%. Na terenie Parku znajduje się krajobrazowy rezerwat przyrody pod nazwą ”Sołokija” o powierzchni 7,43 ha. Obiektem ochrony jest stanowisko kilkuset jałowców pospolitych o różnorodnych formach pokrojowych. W okolicach m. Siedliska utworzony został rezerwat ”Jalinka” (3,8ha). Chroni się tu naturalne zbiorowiska grądowe z udziałem jodły oraz bardzo liczne występujące fragmenty skamieniałych drzew – będące unikatem w skali Europy. Na terenie Parku znajduje się 17 pomników przyrody ożywionej oraz cztery grupy drzew. Utworzono również cztery pomniki przyrody nieożywionej. Osobliwości flory: paprotnik kolczysty, żywiec gruczołowaty, widłak torfowy, widłak wroniec, rosiczka pośrednia, storczyki. Osobliwości fauny: bocian czarny, bocian biały, puszczyk uralski, rybołów, puchacz, orlik krzykliwy.