Szlaki Piesze

Kraśnik

CENTRALNY SZLAK ROZTOCZA BEŁŻEC-SZASTARKA
Oznaczony kolorem niebieskim prowadzi przez Chyże, Rabinówkę, Pasieki, Ulów, wzgórze Wapielnia (386,5m n.p.m.),Łuszczacz, Senderki, Lasowce, Zwierzyniec PKP, Kawęczynek, Szperówkę, Radecznicę, Otrocz, Batorz.

Szlak pieszy prowadzi przez tereny Roztocza Środkowego i Roztocza Zachodniego, oznaczony jest kolorem niebieskim o długości 144 km, w tym 45 km na terenie powiatu tomaszowskiego.

Wędrówkę rozpoczynamy na dworcu PKP Bełżec, miejscowości położonej przy drodze krajowej 17-Warszawa-Lublin-Zamość-Hrebenne-Lwów. Osada Bełżec powstała na początku XVI wieku. W 1607 roku uzyskała prawa miejskie, jednakże miasto nie rozwinęło się wskutek konkurencji sąsiednich miast Tomaszowa Lubelskiego i Narola. W 1940 roku Niemcy założyli tu obóz zagłady dla Cyganów a później Żydów. Niedaleko dworca znajduje się monumentalne mauzoleum-muzeum poświęcone pamięci ofiar nazizmu , odsłonięte w 2004 roku. W Bełżcu można także obejrzeć drewnianą cerkiew greckokatolicką z XVIII wieku, kościół parafialny z 1912 roku oraz pomnikowy okaz jałowca pospolitego o wysokości ponad 7,5 metra. W miejscowości Chyże znajduje się interesująca kaplica Niepokalanego Serca NMP z 1840 roku, oraz kapliczka Św. Antoniego z XIX wieku. W przysiółku Rabinówki ,,Rogowe Kopce” można zatrzymać się w stadninie koni i skorzystać z propozycji rozrywkowych czy kulinarnych. Za miejscowością Pasieki przechodzimy w pobliżu rezerwatu przyrody Zarośle (64 ha),chroniącego starodrzew jodłowy-najstarsze okazy mają ponad 130 lat, towarzyszą im buki, sosny, świerki, lipy i graby.

W okolicach Pasiek i Ulowa, w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku koncentrowało się Wojsko Polskie przed wkroczeniem do Tomaszowa Lubelskiego (tzw. pierwsza bitwa z 18.09.1939 roku).

W Ulowie możemy obejrzeć skansen przedmiotów wiejskich. Następnie idąc niebieskim szlakiem dochodzimy do wzgórza Wapielnia (386,5 m n.p.m.). Jest to najwyższe wzniesienie Roztocza Środkowego, ostaniec zbudowany z wapieni mioceńskich, dawniej wykorzystywanych do wypalania wapna. Skaliste wzgórze będące pomnikiem przyrody porastają buki, jodły i leszczyna.

W Róży możemy obejrzeć pomnik bitwy partyzanckiej pod Różą rozegranej 02 lutego1943 r. W miejscowości Husiny są źródła rzeki Sopot  (pomnik przyrody nieożywionej) - podnóże góry Kamień (Piekiełko). W pobliżu Potoku-Senderki znajdują się nieczynne sztolnie – obecnie Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Natura 2000 „Sztolnie w Senderkach” . W Kawęczynku - „Piekiełko Szczebrzeszyńskie” (wąwozy lessowe) .W  Sąsiadce -grodzisko wczesnośredniowieczne Sutiejsk. W Radecznicy- klasztor Bernardynów, kaplica św. Antoniego Padewskiego,  wzgórze Łysiec (Diabla Góra).

W Otroczy – Sowia Góra (kopiec z pomnikiem poświęcony bitwie z okresu powstania styczniowego rozegranej 06 września 1863 r.).

W bezpośrednim sąsiedztwie szlaku pieszego znajdują się ciekawe obiekty krajoznawcze: „Zagroda Guciów”, Muzeum Historyczne Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Bondyrzu, Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej w Krasnobrodzie.  W krajobrazie dominują wierzchowiny i wyniosłości oddzielone obniżeniami i dolinami rzecznymi. Trasa szlaku przebiega przez Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy, Roztoczański Park Narodowy i Krasnobrodzki Park Krajobrazowy. W bezpośrednim sąsiedztwie szlaku turystycznego znajdują się historyczne ośrodki miejskie: Goraj, Turobin i Szczebrzeszyn. Najcenniejszym obiektem zabytkowym jest kościół w stylu renesansu lubelskiego w Turobinie.

Trasę kończymy na stacji PKP w Szastarce.
(Źródło: Strona internetowa Powiatu Tomaszowskiegowww.powiat-tomaszowski.com.pl).

   

Galeria  

   

Katalogi wycieczek  

   

Aktualne wycieczki  

   

zoo-zamosc

muzeum zamojskie

arsenal

twierdza portal

nadszaniec

rpn

rpn

   
7421924
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzednim tyg.
W tym miesiącu
W poprzednim mies.
Od początku
379
997
8684
7382924
52290
49168
7421924

Twój IP: 18.225.72.161
Data: 2024-11-24 01:49:33
   
© Biuro Turystyczne Zamość Roztocze Travel 22 – 400 Zamość, ul. St. Staszica 15 (południowa pierzeja Rynku Wielkiego) tel./fax 84 530 10 60