Roztocze Zachodnie - Kraśnik

Atrakcje turystyczne

Muzeum św. Floriana w Kraśniku - właściwie jest to Wojewódzka Izba Tradycji Pożarniczych z siedzibą w Kraśniku. Choć swoimi zbiorami przewyższa większość Muzeów Regionalnych w Polsce, niestety nie ma rangi muzeum. Jak twierdzi kustosz tej placówki, mieszczącej się przy Państwowej Straży Pożarnej, na wschód od Wisły nie ma podobnej placówki  na terenie Polski ( jest,  w Oseredku koło Suśca – przyp.  J. Grzesiuk).

W 1973 roku działacze pożarnictwa woj. lubelskiego zainicjowali akcję zbierania sprzętu, urządzeń i dokumentów obrazujących bogatą, ponad stuletnią, historię straży pożarnych na Lubelszczyźnie. Placówka muzealna funkcjonowała w pomieszczeniach Ochotniczej Straży  Pożarnej w Kazimierzu Dolnym od 1978 roku. Koncepcja zlokalizowania ekspozycji historycznego sprzętu i urządzeń pożarniczych oraz piśmiennictwa i dokumentów w Kazimierzu Dolnym wynikła z charakteru miejscowości, gdzie ilość zabytków architektury i kultury polskiej skłania do refleksji o naszej przebogatej przeszłości. W 1992 roku zbiory przeniesiono do Kraśnika, do nowych obiektów Komendy Rejonowej PSP. Wojewódzka Izba Tradycji Pożarniczych w Kraśniku posiada w swoich zbiorach ponad 1000 przedmiotów i dokumentów  o charakterze zabytkowym, ukazujących drogę rozwoju pożarnictwa polskiego, ze szczególnym uwzględnieniem terenów Lubelszczyzny i Podlasia. W zbiorach Izby zobaczyć można eksponaty takie jak:

-  wozy konne (tzw. Pogotowie Ogniowe) do przewożenia ludzi, sprzętu, wody (wiele z nich pochodzi sprzed l wojny światowej), beczkowozy konne jedno i dwu osiowe;

-  sikawki ręczne przewoźne (na podwoziu jednoosiowym);

- sikawki ręczne przenośne(najstarsze sikawki pochodzą z lat 1900 - 1918 i są produkcji rosyjskiej, niemieckiej, węgierskiej i polskiej);

- motopompy różnych typów i wielkości z lat '30, '40 i '50 (pochodzą z okresu 1935 - 1958, wśród których warto wymienić np. FLADER, jak również DKW 800);

- sprzęt burzący (topory, toporki paradne,  kotwice, bosaki);

- sprzęt ochrony dróg oddechowych (powietrzny i tlenowy, m.in. aparat powietrzny MC-39, Hares-Atmer z 1918 roku oraz aparaty Drager i Faser.;

-  sprzęt do wytwarzania piany gaśniczej;

-  różnego rodzaju prądownice (mosiężne, schodkowe);

-  armaturę wodną;

- odcinki węży pożarniczych od parcianych do beza linowych;

- gaśnice, w tym  gaśnice tłokowe drewniane i metalowe;

-  środki alarmowania (tyfony, syreny ręczne, syreny elektryczne);

- ubrania, czapki, hełmy z lat '40 i '50 (mundury i pasy strażackie, kolekcja czapek, hełmów strażackich polskich, niemieckich, czeskich, holenderskich i rosyjskich);

- sprzęt oświetleniowy;

- sztandary (najstarszy z 1904 roku pochodzi z OSP Puławy), proporczyki o tematyce pożarniczej;

- fotografie, kalendarze plakatowe, dokumenty, odznaczenia, medale;

- prace dzieci i młodzieży o tematyce pożarniczej.

Wojewódzka Izba Tradycji Pożarniczych prowadzi również zbiór liczący ok. 1.600 egzemplarzy archiwaliów dokumentacyjnych jak, regulaminy, czasopisma ( w tym roczniki czasopism Strażak i Przegląd Pożarniczy), mapy, zdjęcia, informatory itp.

Oprócz prawie tysiąca sztuk eksponatów z dziedziny pożarniczej, możemy również podziwiać zbiory mieszkańca Kraśnika Szczepana Ignaczyńskiego, współpracującego na co dzień z KPPSP. Pasjonat ten zgromadził wspaniałą kolekcję urządzeń napędzanych korbą. Wśród 300 eksponatów są maszynki i maszyny z każdej dziedziny życia, a więc gospodarstwa domowego, rolnictwa, kowalstwa, ślusarstwa, cukiernictwa, piekarnictwa oraz pszczelarstwa. Podziwiać tu można również eksponaty z dziedziny wojskowości i muzyki. Niektóre mają ponad 150 lat, ale jest kilka urządzeń współczesnych wzorowanych na tych dawnych, lecz wykonanych z tworzyw sztucznych. Jak twierdzą zwiedzający, takiej ilości i różnorodności tych przedmiotów nie ma nawet Skansen Wsi Lubelskiej. Drugą liczną kolekcją jest zbiór skarbonek, od tych z XIX wieku do czasów nam współczesnych. Skarbonki pochodzą ze wszystkich kontynentów, a wykonane są głównie ze stopów  różnych metali, ale także z drewna, skóry, szkła, porcelany, wszędobylskiego plastiku a nawet papieru. Wśród trzystu zgromadzonych do tej pory skarbonek wyróżnia się podgrupa w kształcie „świnki”. Jak się okazuje, jest to najpopularniejsza forma skarbonki na całym świecie. Znana jest od kilkuset lat w Indonezji. Kilka skarbonek związanych jest ściśle z Kraśnikiem, choć można na nich odczytać nazwy innych miast jak: Lubartów, Poznań, Warszawa, Lwów, Łódź, Pabianice, Bydgoszcz i inne. Ta kolekcja wędruje po Polsce promując kolekcjonera, a tym samym nasze miasto Kraśnik. Trzeba jeszcze dodać, że po śmierci Jana Pawła II, przy Izbie Tradycji Pożarniczych jedna z sal została poświęcona Naszemu Papieżowi. Oprócz zdjęć tego wielkiego Polaka, obejrzeć tu można również kilkadziesiąt monet, tyleż znaczków, kart telefonicznych, medali, kart pocztowych, a także przedmiotów używanych w czasach młodości Karola Wojtyły. Możemy także podziwiać kilkadziesiąt rzeźb wykonanych własnoręcznie przez Szczepana Ignaczyńskiego. Rzeźby te to cykl prac zatytułowanych przez autora „Wokół nauki Jana Pawła II”. Tak ciekawe muzeum, funkcjonujące między innymi dzięki Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku i Wojewódzkiej w Lublinie, nie miałoby tyle do pokazania, gdyby nie dwaj pasjonaci Ryszard Łagoda – kustosz, konserwator, kronikarz jednym słowem człowiek – orkiestra oraz wspierający go drugi pasjonat Szczepan Ignaczyński.

Do zwiedzania zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 - 15.30 po uzgodnieniu z opiekunem Izby lub Komendą Powiatową PSP w Kraśniku.

Muzeum można zwiedzać w czasie dyżuru p. Łagody we wtorki i środy oraz w pozostałym czasie po uprzednim umówieniu się telefonicznym z jednym z kolekcjonerów (Ryszard Łagoda – 502 580 317; Szczepan Ignaczyński – 669 285 962).

Wojewódzka Izba Tradycji Pożarniczych w Kraśniku

ul. Obwodowa 1,

23-200 Kraśnik

Telefony: 81 8252281;  81 8843488 wew.42 lub wew.29;

Adres poczty elektronicznej:
kTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. 

(Źródło: Strona internetowa Miasta Kraśnik  http://www.krasnik.pl ).
(Źródło: Strona internetowa  Powiatu Kraśnickiego  http://www.powiatkrasnicki.pl ).
(Źródło: Strona internetowa  Komendy Powiatowej PSP w Kraśniku  http://www.straz.krasnik.pl ).
(Źródło: Strona internetowa  Komendy Wojewódzkiej  PSP w Lublinie   http://www.straz.lublin.pl ).

Zalew kraśnicki – pow. 42,66 ha. W skład zalewu kraśnickiego wchodzą: zbiornik wstępny i zbiornik główny. Docelowe otoczenie zalewu: drogi dojazdowe (ok. 470 m), parkingi (na ok. 300 samochodów), ścieżka rowerowa umożliwiająca przejazd rowerem dookoła zbiornika (ok. 1100 m), promenada spacerowa (ok. 1000 m), taras widokowy chodniki komunikacji wewnętrznej (ok. 220 m), plaże i kąpieliska pola biwakowe, namiotowe i campingowe obiekty hotelowo-gastronomiczne nabrzeża widokowe, molo, slip, przystań na łodzie,  boiska sportowe, place zabaw, pomost dla wędkarzy,  wypożyczalnia sprzętu wodnego. Na zalewie prowadzona jest gospodarka rybacko-wędkarska. Ma on charakter stawu typu karpiowego, wydajność zbiornika szacuje się na około 200kg/ha. W zbiorniku obecnie znajdują się lub w najbliższym czasie będą występowały ryby z następujących gatunków: ciernik, jazgarz, jaź, karaś, karaś srebrzysty, karp, kiełb, krąp, leszcz, lin, okoń, piskorz, płoć, słonecznica, sum, sumik karłowaty, szczupak, ukleja, wzdręga. 
(Źródło: Strona internetowa Miasta Kraśnik  http://www.krasnik.pl).

Stok narciarski „Sulów”  - znajduje się w malowniczej miejscowości Sulów, gdzie znajdują się źródła rzeki Bystrzycy, w odległości zaledwie 13 kilometrów na wsch. od miasta Kraśnik oraz 45 kilometrów od Lublina. Do dyspozycji narciarzy są trzy wyciągi narciarskie, wypożyczalnia sprzętu, instruktorzy jazdy, gastronomia, duże parkingi tuż pod stokiem oraz malownicze miejsca spacerowe. W pobliżu przepiękne tereny dla miłośników narciarstwa biegowego. Wszystkie trasy są naśnieżane, ratrakowane, oświetlone, przestronne, bezpieczne, z profesjonalnym nagłośnieniem i monitoringiem.
(Źródło: http://www.stok-sulow.pl/).

„Trójkątna” kaplica w Stróży k. Kraśnika, przy drodze krajowej do Jarosławia -  ewenement w skali kraju.  Murowana, późnobarokowa (z lat 1766-67) kaplica zbudowana jest na rzucie trójkąta z zaokrąglonymi narożami i kwadratową kruchtą od frontu.
(Źródło: Strona internetowa Powiatu Kraśnickiego http://www.powiatkrasnicki.pl).

 "Szlak ginących zawodów"

Coraz bardziej zapomniane są piękną lekcją historii, kultury i tradycji. Nie każdy je zna, chociaż wiele pielęgnowanych jest w najbliższej okolicy. Mowa tu o ginących zawodach. Wybierzmy się na spotkanie z ginącymi zawodami zanim odejdą bezpowrotnie. Czekają na nas: wikliniarz, garncarze, kowal oraz młynarz. Nie tylko pokażą jak uprawiają swoje zawody ale ciekawie opowiedzą o pracy, pasji i historii.
(Źródło: Strona internetowa  Powiatu Kraśnickiego http://www.powiatkrasnicki.pl ).

Wikliniarz

Jarosław Pizior
Kosin 9
23-235 Annopol
tel. (0 15) 831 05 00

Pan Jarosław przejął zawód po swoim ojcu. Składając mu wizytę zobaczymy jak wiklinowe kije w jego rękach zamieniają się w efektowne koszyki, kwietniki, ławy czy krzesła.
(Źródło: Strona internetowa  Powiatu Kraśnickiego http://www.powiatkrasnicki.pl ).

 Garncarze

Zygfryd i Cezary Gajewscy
Bęczyn
23-250 Urzędów
tel. (0 81) 822 54 99

Pan Zygfryd i jego syn Cezary jako jedyni w Urzędowie uprawiają zawód, tak bardzo popularny niegdyś w okolicy. W piecu garncarskim nadal wypalają tradycyjną tzw. "zgrzebną" ceramikę w kolorze czerwonym częściowo polewanym zieloną glazurą w różnych odcieniach.
Można tu zakupić oryginalne ozdoby i przedmioty codziennego użytku, podpatrzeć pracę profesjonalisty i samemu popróbować sił przy kole garncarskim.

Kowal

Ryszard Starobrat
ul. Nowa 9A
23-200 Kraśnik
tel. 785526528
Pan Ryszard prowadzi kuźnię wspólnie z synem. Kowale chętnie opowiedzą i pokażą jak od podstaw powstaje siekiera, gracka czy sierp. Poszczególne etapy produkcji oraz historia rodu garncarskiego uwidocznione są na specjalnie przygotowanej wystawie. Atrakcją dla wycieczek szkolnych jest pokaz pracy kowala- krasnala.  
(Źródło: Strona internetowa  Powiatu Kraśnickiego http://www.powiatkrasnicki.pl ).

młynarz

Marian Jaroszyński
23-251 Dzierzkowice
tel. (0 81) 822 10 80

Pan Marian oprowadzi chętnych po wnętrzu drewnianego młyna z II połowy XIX wieku. Wyjaśni zasady jego działania i opowie o drodze, jaka musi upłynąć by codzienny chleb trafił na nasze stoły.
(Źródło: Strona internetowa  Powiatu Kraśnickiego http://www.powiatkrasnicki.pl ).

 

Rękodzieło - Gmina Szastarka

Anna Stasiak- haft, Szastarka Wieś, 23-225 Szastarka,

Janina Zarzeczna – malarstwo, Szastarka Stacja 3, 23-225 Szastarka,

Krzysztof Wilk- rzeźba w drewnie, Szastarka Stacja, 23-225 Szastarka

Iwona Koneczna- palmy wielkanocne, kwiaty, Szastarka Stacja, 23-225 Szastarka,

Agata Dudka- haft, Szastarka Wieś, 23-225 Szastarka,

Sylwia Jost- dekoracje kwiatowe, 23-225 Szastarka ,

Marzena Gil – malarstwo, haft, 23-225Szastarka,

Zofia Wisowska- serwety, poduszki, haft, Cieślanki,23-225 Szastarka,

Maria Jachura - szydełkowanie, Blinów I, 23-225 Szastarka,

Janina Markut- kwiaty z bibuły, Blinów I, 23-225 Szastarka,

Paweł Koźmala- rzeźba w drewnie, Polichna, 23-225 Szastarka,

Mariola Tupaj- obrazy wyszywane ściegiem krzyżykowym, Polichna III, 23-225 Szastarka.
(Źródło: Strona internetowa  Powiatu Kraśnickiego http://www.powiatkrasnicki.pl).

 

Zabytki - Gmina Szastarka

Blinów: dawny park dworski z lipą drobnolistną wpisana w rejestr zabytków przyrody,

Brzozówka: w parku dawnego dworku Zamoyskich znajdują się pomniki przyrody tj. klony pospolite, lipa krymska i dąb szypułkowy,
(Źródło: Strona internetowa  Powiatu Kraśnickiego http://www.powiatkrasnicki.pl).

 

Rękodzieło - Gmina Wilkołaz

Halina Świątkowska - malarstwo, Wilkołaz III 108 A , 23-212 Wilkołaz,

Bożena Małyszek- hafty, serwety, Wilkołaz I 75 A, 23-212 Wilkołaz,

Małgorzata Trepiak – palmy wielkanocne, kompozycje kwiatowe, Obroki 77 A, 23-212 Wilkołaz, tel. 81 8212 270.

Stanisław Garbacz- malowane szkło, stroiki, kompozycje kwiatowe, Wilkołaz Górny 7, 23-212 Wilkołaz,

Urszula Karamon – hafty, Wilkołaz III 10, 23-212 Wilkołaz, tel. 81 8212125.
(Źródło: Strona internetowa  Powiatu Kraśnickiego http://www.powiatkrasnicki.pl).

   

Galeria  

   

Aktualne wycieczki  

   

zoo-zamosc

muzeum zamojskie

arsenal

twierdza portal

nadszaniec

rpn

rpn

   
6911108
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzednim tyg.
W tym miesiącu
W poprzednim mies.
Od początku
705
608
1313
6889895
34997
40358
6911108

Twój IP: 18.223.172.252
Data: 2024-04-23 20:02:53
   
© Biuro Turystyczne Zamość Roztocze Travel 22 – 400 Zamość, ul. St. Staszica 15 (południowa pierzeja Rynku Wielkiego) tel./fax 84 530 10 60