Roztocze Zachodnie - Frampol

Zabytki

Zabytki Frampola

Kościół parafialny  p.w. Matki Boskiej Szkaplerznej i św. Jana Nepomucena we Frampolu - neogotycki, zbudowany w latach 1873-1879 według projektu Władysława Siennickiego , z murowaną dzwonnicą z 1899 r. Jest on usytuowany na północ od rynku, na zewnętrznej granicy układu miasta i zamyka jego oś płn. - płd. Kościół jest wymurowany z kamienia i cegły. W fasadzie frontowej posiada wieżę. Jest to świątynia trójnawowa w stylu pseudogotyckim. Nawy boczne w swych zakończeniach tworzą kwadratowe tablice. Kaplice, tak jak prezbiterium są nieco wyższe w stosunku do samych naw. Z prezbiterium po lewej stronie wielkiego ołtarza jest wejście do zakrystii. Z prawej strony zakrystii mieści się bardzo mała kruchta, a jeszcze dalej na prawo jest również niewielki skarbiec. Ołtarz główny wykonany jest z drzewa dębowego w stylu neogotyckim, wykończony złoceniami. W 1896 r. zakupiono w Innsbrucku obraz do nawy głównej, przedstawiający św. Józefa z Dzieciątkiem. Ołtarze boczne wykonano na podobieństwo ołtarza głównego. Znajdują się tam także dwa rzeźbione konfesjonały z drzewa dębowego. Ze starego kościoła przeniesiono tu barokową chrzcielnicę z drewna lipowego w kształcie "puszki" kielicha. Chór muzyczny wsparty jest na dwóch drewnianych słupach. Na chórze były przedtem ośmiogłosowe organy, finansowane z ofiar parafian, na początku XX w. W latach 1966-68 parafianie ufundowali nowe - dwudziestogłosowe organy. Na uwagę zasługują także dwa kielichy: jeden późnogotycki z datą 1492 r. drugi zaś barokowy z XVIII w, oraz monstrancja z XIX w. Wnętrze Kościoła zdobią piękne witraże (obecnie w renowacji). Jeden z nich przedstawia patrona św. Jana Nepomucena. W rogach placu wokół Kościoła, zwanym cmentarzem przykościelnym, znajdują się cztery murowane kapliczki. Przed Kościołem z prawej strony jest dwumetrowa kamienna statua NMP, umieszczona na betonowym postumencie. W odległości kilku metrów od świątyni znajduje się dzwonnica w stylu neogotyckim. Jej budowę rozpoczęto w 1899 r. wg projektu architekta Cieszkowskiego, a zakończono w 1903 r. Wzniesiono ją również dzięki ofiarom parafian. Do dwóch dzwonów pozostałych po starej dzwonnicy, dołączono trzeci, ale wszystkie zostały zabrane w 1915 r. przez wojsko rosyjskie. W 1922 r. parafianie zakupili w Przemyślu trzy dzwony i umieścili je w miejsce zabranych. W czasie bombardowania Frampola w 1939 r., dzwonnica uległa dużemu zniszczeniu. Niemcy zabrali również największy dzwon. Pozostałe dwa zostały. W 1945 r. odbudowano obiekt i zawieszono dzwony.
(Źródło:  Strona internetowa Gminy Frampol  http://www.frampol.lubelskie.pl).

 

Dawna plebania -  drewniana, koniec XIX wieku. Zabytkowe kolumny przy wejściach do plebanii pochodzą z pobliskiego pałacu, który znajdował się w Woli Kąteckiej.
(Źródło:  Strona internetowa Gminy Frampol  http://www.frampol.lubelskie.pl).

 

Cmentarz żydowski - zachowanych 85 kamiennych macew, większość XIX w., najstarsza z 1850 r. zbiorowa mogiła 1000 eksterminowanych Żydów.
(Źródło:  Strona internetowa Gminy Frampol  http://www.frampol.lubelskie.pl).

 

Cmentarz rzymsko – katolicki - założony ok. 1850 r., liczne nagrobki kamienne z końca XIX w., dwie kwatery żołnierskie z I i II wojny światowej.
(Źródło:  Strona internetowa Gminy Frampol  http://www.frampol.lubelskie.pl).

 

Budynek szkoły  - murowany w latach 1927-1930.
(Źródło:  Strona internetowa Gminy Frampol  http://www.frampol.lubelskie.pl).

   

Galeria  

   

Katalogi wycieczek  

   

Aktualne wycieczki  

   

zoo-zamosc

muzeum zamojskie

arsenal

twierdza portal

nadszaniec

rpn

rpn

   
7422625
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzednim tyg.
W tym miesiącu
W poprzednim mies.
Od początku
1080
997
9385
7382924
52991
49168
7422625

Twój IP: 18.189.184.99
Data: 2024-11-24 02:58:59
   
© Biuro Turystyczne Zamość Roztocze Travel 22 – 400 Zamość, ul. St. Staszica 15 (południowa pierzeja Rynku Wielkiego) tel./fax 84 530 10 60