Roztocze Środkowe - Zwierzyniec
Sochy - miejsce pacyfikacji ludności polskiej w czasie II wojny światowej
Sochy – wieś położona na ok. 5 km na płd. od Zwierzyńca u podnóża Bukowej Góry. Liczy ok. 100 gospodarstw; jest położona na piaszczystych glebach w suchej dolinie na wysokości 250 m n.p.m. Powstała w XIX w. We wrześniu
1939 r. na szlaku od Zwierzyńca do Soch miały miejsce walki osłaniające przegrupowanie sił polskich przed pierwszą bitwą o Tomaszów Lubelski a nacierającymi wojskami hitlerowskimi: 23 dywizja piechoty, następnie 55 rezerwowa dyw. piech. i po nich grupa „Sandomierz”.
1 czerwca 1943 r. wieś przeżyła wyjątkowo krwawą pacyfikację. Najpierw otoczyły ją pierścieniem oddziały Schupo [Schutzpolizei - to była część policji porządkowej (Ordnuhgspolizei - OrPo), która zajmowała się utrzymaniem porządku w miastach. Na wsi służyła do tego żandarmeria. Schupo tworzyło sieć posterunków, coś na kształt naszej dzisiejszej policji. Część policjantów z Schupo, jak i z żandarmerii służyła również w skoszarowanych jednostkach operacyjnych - kompaniach, batalionach, pułkach) – przyp. Józef Grzesiuk] i rozpoczęły mordowanie mieszkańców, łącznie z kobietami i dziećmi, podpalając jednocześnie zabudowania. Po wycofaniu się Schupo nadleciały samoloty i skończyły dzieło zniszczenia. W straszliwej masakrze poniosły śmierć 183 osoby, w tym 103 kobiety i dzieci. Na skraju wsi cmentarz ofiar pacyfikacji. Na budynku szkoły w centrum wsi – tablica upamiętniająca pomordowanych. W 32 rocznicę zwycięstwa nad faszyzmem wieś wraz z pozostałymi wioskami gminy Zwierzyniec została odznaczona Krzyżem Grunwaldu III klasy.
(Źródło: Wójcikowski Włodzimierz, Paczyński Ludwik: Roztocze Przewodnik. Wydawnictwo „Sport i Turystyka”, Warszawa 1986).