Roztocze Środkowe - Zwierzyniec

Hodowla koników polskich w RPN

Hodowla koników polskich w Roztoczańskim Parku Narodowym rozpoczęła się w 1982 r. Zainicjowana została przez prof. dr hab. Mirosława Kownackiego, zaakceptowana przez Radę Naukową i dyrektora RPN mgr inż. Zdzisława Kotułę. Na potrzeby hodowli wygrodzono ok.  40 ha powierzchni leśnej z niewielkimi połaciami polan i łąk śródleśnych i w dniu 16 lipca 1982 r. wpuszczono do wydzielonej powierzchni 4 klacze oraz 1 ogiera. Ta w założeniach rezerwatowa hodowla konika przyjęła nazwę "Ostoja", w jej skład weszły 4 klacze i 1 ogier. Żeby nie używać określenia "Rezerwat" przyjęto nazwę "Ostoja" Konika Polskiego”. Ostoja została w 1985 roku powiększona o 60 ha, w jej skład weszły Stawy "Echo" , a w 2001 roku o dalsze 80 ha. Aktualnie jej powierzchnia wynosi 180 ha. Przebywa w niej 7 klaczy stadnych, 1 ogier tabunowy i przychówek do 1,5 roku. Każdego roku w Ostoi rodzi się 6 - 7 źrebiąt, które są odławiane po przebyciu w rezerwacie przynajmniej jednego okresu zimowego. Koniki przebywając w Ostoi same zdobywają pokarm, wychowują młode bez ingerencji człowieka. W okresie zimowym są dokarmiane sianem. Cele hodowli zachowawczej to:

- utrzymanie populacji konika dobrze przygotowanej do bytowania w naturalnych warunkach w tym rejonie kraju,

- zachowanie i doskonalenie typu konika polskiego,

- utrzymanie silnej konstytucji (kondycji) połączonej z odpornością na choroby i ciężkie warunki bytowania,

- umożliwienie tworzenia się naturalnego behawioru stadnego tj. przewodnictwo w stadzie, wykreowanie ogiera tabunowego, naturalny dobór hodowlany,

- odławianie sztuk,  które zostały naturalnie wyselekcjonowane.

W 1996 r. w Roztoczańskim Parku Narodowym utworzona została hodowla stajenna na Floriance. Początek dały jej klacze wyłączone z hodowli rezerwatowej,  jak również zakupione z rezerwatowej hodowli zachowawczej w Popielnie. Hodowla stajenna jest uzupełnieniem hodowli rezerwatowej. Pozwala na utrzymanie koników odłączonych z Ostoi oraz częściowe ich przygotowanie do współpracy z człowiekiem tj. pracy i użytkowania wierzchowego jak i zaprzęgowego. Corocznie kilka koników w wieku 2 - 3 lat jest sprzedawanych.

Powstanie hodowli stajennej umożliwiło zachowanie zasobów kulturowych i historycznych związanych z osadą leśną o nazwie Florianka. Dzięki rozpoczęciu hodowli konika odnowiono zabytkowe obiekty budowlane ratując je przed zniszczeniem. Na potrzeby hodowli rezerwatowej i stajennej użytkowane jest ok. 35 ha użytków rolnych (łąki, pastwiska, gleby orne),  które w zupełności zabezpieczają zapotrzebowanie na karmę. W 1999 roku na bazie obu hodowli utworzono Ośrodek Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego. Jest to ważny moment w historii hodowli konika polskiego w RPN, ponieważ uznaje ją za zachowawczą,  której podstawą jest hodowla rezerwatowa.
(Źródło:  http://www.roztoczanskipn.pl   za  zgodą Dyrekcji Roztoczańskiego Parku Narodowego). 

   

Galeria  

   

Katalogi wycieczek  

   

Aktualne wycieczki  

   

zoo-zamosc

muzeum zamojskie

arsenal

twierdza portal

nadszaniec

rpn

rpn

   
7422016
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzednim tyg.
W tym miesiącu
W poprzednim mies.
Od początku
471
997
8776
7382924
52382
49168
7422016

Twój IP: 3.144.123.24
Data: 2024-11-24 01:55:44
   
© Biuro Turystyczne Zamość Roztocze Travel 22 – 400 Zamość, ul. St. Staszica 15 (południowa pierzeja Rynku Wielkiego) tel./fax 84 530 10 60