Roztocze Środkowe - Krasnobród

Atrakcje turystyczne

Chełmowa Góra (zwana też Księżą; 336,9 m n. p. m. ) – aby na nią wejść , idziemy najpierw ulicą Tomaszowską na płd. – wsch.  Za kościołem ( sanktuarium) docieramy do odbiegającej w prawo drogi (ul. M. Konopnickiej ). Skręcamy w nią na płd. – zach.  i po stromym podejściu osiągamy okolice szczytu. Po drodze stare znaki „zielone” pierwotnej wersji szlaku im. W. Podobińskiej. Przed nami panorama Krasnobrodu i doliny Wieprza, a na płd. lasów Krasnobrodzkiego Parku  Krajobrazowego. Powrót do znaków tą samą drogą, przejście w jedna stronę liczy ok. 2 km. W sezonie zimowym funkcjonuje tu stok narciarski posiadający sztuczne naśnieżanie i oświetlenie (wyciąg orczykowy 1- osobowy o dług. 400 m i różnicy poziomów – 70 m oraz  3 trasy zjazdowe (450 – 600 m). Na miejscu można wypożyczyć sprzęt narciarski ( narty, deski snowboardowe) a także skorzystać z lekcji nauki jazdy z instruktorem. Funkcjonuje tam też mała gastronomia i jest możliwość przygotowania ogniska. wyciąg orczykowy 1 o
(Źródło: Pawłowski Artur: Roztocze Przewodnik. Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, Piastów 2011).

Ścieżka Edukacyjna „Dinozaury Krasnobród” - położona jest w Dolinie św. Rocha (w prawood ul. Kościuszki, na południe od Krasnobrodu, przy drodze wyjazdowej z miasta w kierunku Wólki Husińskiej).  Jej celem jest przybliżenie i zachęcenie do poznania prehistorii. Swoją „podróż w czasie" rozpoczynamy od samego początku powstania Ziemi tj. Prekambru (Archaik i Proterozoik), następnie przechodzimy do Paleozoiku, a w nim omawiana jest „wielka eksplozja" kambryjska, życie w ordowiku, sylurze. Dewon to okres powstawania życia na lądzie, a tu możemy zobaczyć pierwsze wodno lądowe rybo-płazy Tiktaalika i Ichiostegi.

Karbon to okres "gigantyzmu" flory i fauny - przykładem tego jest 70 cm ważka karbońska: Meganuera.

Paleozoik kończy okres: perm. Tu spotykamy przedstawiciela płazów - Doplodokausa oraz gada ssakokształtnego Dimetrodona. Mezozoik to czas panowania gadów i dinozaurów. W triasie spotykamy przypominającego krokodyla Mastodonzaura, który był jednak płazem mięsożernym. Celofyz to jeden z pierwszych dinozaurów, żyjących w triasie.  Prawdziwe królestwo dinozaurów to jura i kreda.  W jurze możemy poznać: Scelidozaura, Syntarsa, Wulkanodona, 9-ciometrowego Allozaura, Dilofozaura oraz młodego Diplodoka. Kredę reprezentują: Iguanodon, Karnotaur, Deinonych, Troodon, Parazaurolofuz, Albertozaur i Triceratops ze swoim potomstwem.  Na placu zabaw możemy stać się paleoontologiem poszukując zakopanego 13-metrowego szkieletu T-Rexa (Króla Dinozaurów).

Przy wejściu działa  sklep „DARY ZIEMI", w którym można zakupić: skamieniałości, minerały, kamienie, muszle i preparowane zwierzęta morskie, modele dinozaurów.
(Źródło: Strona internetowa  http://www.dinozaury-krasnobrod.pl ).

Muzeum Sztuki Sakralnej w Krasnobrodzie

W pomieszczeniu na parterze klasztoru znajduje się muzeum sakralne. Zgromadzono tam przedmioty liturgiczne, m. in. ornaty, stare mszały, kielichy oraz stare księgi pochodzące z archiwum parafialnego.
(Źródło: Strona internetowa Miasta i Gminy Krasnobród  http://www.krasnobrod.pl ).

Muzeum Wieńców Dożynkowych

W sąsiedztwie klasztoru, w podwórzu przyklasztornym znajduje się zabytkowy, modrzewiowy, kryty gontem spichlerz z 1795r. W spichlerzu znajduje się kolekcja wieńców dożynkowych. Kolekcja ta jest systematycznie, co roku wzbogacana o nowe wieńce, które przywożone są do Krasnobrodu z okazji organizowanych we wrześniu dożynek diecezjalnych.

(Źródło: Strona internetowa Miasta i Gminy Krasnobród  http://www.krasnobrod.pl ).

Ptaszarnia

Tuż obok zabytkowego spichlerza znajduje się mini-ogród zoologiczny. Można tu zobaczyć ciekawe okazy ptactwa. Są tu: pawie, gołębie, bażanty, kuropatwy i inne.
(Źródło: Strona internetowa Miasta i Gminy Krasnobród  http://www.krasnobrod.pl ).

Krasnobrodzkie Muzeum Parafialne

Krasnobrodzkie Muzeum Parafialne powstało w latach 1989-1994. Zostało zorganizowane przez kustosza krasnobrodzkiego Sanktuarium Maryjnego ks. prałata Romana Marszalca, który jest również organizatorem wspomnianej wcześniej ptaszarni. Muzeum zlokalizowane jest w budynku w podwórzu przyklasztornym. Zanim wejdziemy do ośrodka warto zwrócić uwagę na stojące przed wejściem pszczele ule żłobione w potężnych pniach jodły. Muzeum posiada cztery ekspozycje.

Etnografia - Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej

Ekspozycja ta powstała jako pierwsza w 1989 r. i znajduje się na parterze budynku. Gromadzi nieużywany już dziś sprzęt gospodarczy i domowy oraz narzędzia pracy wiejskich rzemieślników. Są tu: drewniane pługi i brony, sprzęt tkacki, malowane domowe skrzynie i kufry tzw. krasnobrodzkie, do przechowywania odzieży i inne ciekawe przedmioty.

Paleontologia - skamieniałości roślin i zwierząt

Na piętrze muzeum znajduje się ekspozycja, która powstała w 1992 r. prezentująca skamieniałości roślin i zwierząt. Zgromadzono tu ponad sto okazów skał wapiennych z odciskami zwierząt i roślin żyjących miliony lat temu. Ustaleniem wieku, z którego pochodzą eksponaty zajął się prof. Walter Kegel Christiansen z Muzeum Geologicznego w Kopenhadze. Eksponaty te pochodzą głównie z krasnobrodzkich kamieniołomów.

Garncarstwo krasnobrodzkie

Krasnobród był słynnym ośrodkiem garncarskim. Niestety około 1993 roku rzemiosło to zanikło z chwilą śmierci ostatniego garncarza. Aby ocalić od zapomnienia i ukazać kunszt artystyczny zanikającego rzemiosła powstała ta ekspozycja. Wśród eksponatów są tzw. siwaki, ozdobne dzbanuszki i dwójniaki, zwierzęta i ptaszki, tzw. „zezule". Eksponaty pochodzą z pamiątek rodzinnych po nieżyjących już garncarzach.

Flora i fauna Roztocza

W drugim skrzydle piętra Muzeum znajdują się eksponaty biologiczne. Ekspozycja ta powstała w 1992 r. i obejmuje ponad 250 gatunków roślin i wiele gatunków zwierząt występujących na terenie Roztocza. W odpowiedni nastrój podczas oglądania roślin i zwierząt ukazujących bogactwo i piękno tych terenów wprowadza specjalnie przygotowane nagłośnienie ze śpiewem ptaków.
(Źródło: Strona internetowa Miasta i Gminy Krasnobród  http://www.krasnobrod.pl ).

Park Linowy w Krasnobrodzie  -  powstał w 2010 roku i od początku zyskał sympatię turystów oraz stałych mieszkańców Krasnobrodu. Można śmiało powiedzieć, że stał się dodatkową atrakcją nie tylko dla osób aktywnie spędzających czas i szukających mocnych wrażeń ale także dla tych, którzy pragną pokonać własne słabości. Park jest położony tuż przy brzegu Zalewu Miejskiego a jego trasa została zawieszona w koronach drzew na wysokości od 5-10 metrów nad ziemią. Znajdujące się poniżej mokradła oraz płynąca struga z pewnością dostarczają dodatkowych emocji pokonującym podniebny szlak. Obecnie Park składa się z 11-tu umiarkowanie trudnych przeszkód a ich pokonanie zajmuje - w zależności od sprawności psychofizycznej uczestników - od 20 minut nawet do ponad 1 godziny. Całość zakończona jest dwoma efektownymi zjazdami tyrolskimi! Przed wejściem na platformy każdy z uczestników wyposażony zostaje w kask, uprząż oraz atestowany sprzęt alpinistyczny i przechodzi obowiązkowe szkolenie. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo na górze, jeszcze na ziemi  instruktorzy zapoznają  klientów  z technikami posługiwania się sprzętem asekuracyjnym. Emocje dla każdego gwarantowane...!
(Źródło: Strona internetowa Miasta i Gminy Krasnobród  http://www.krasnobrod.pl ).

Rezerwat leśny „ Święty Roch” – ustanowiono go 22 IV 1983 r. Na powierzchni 202,60 ha ochronie podlegają stare, naturalne drzewostany jodłowo – bukowe. Górne piętro lasu tworzy jodła pospolita zajmująca 70 % rezerwatu. Niektóre jej starsze pomnikowe okazy (do ok. 250 lat) sięgają 46 metrów wysokości. Buk zajmuje 10 % powierzchni. Niektóre okazy osiągają 27 metrów wysokości. Na około 20 % powierzchni rezerwatu występuje sosna pospolita. Ponadto, jako domieszka występują: dąb szypułkowy i czerwony, klon pospolity, brzoza. Z roślin chronionych spotyka się wawrzynka wilczełyko, widłaki ( wroniec i jałowcowaty) oraz bez koralowy. Rosną tu także konwalijka majowa i – na obrzeżach lasu – zawilec wielkokwiatowy.
(Źródło: Pawłowski Artur: Roztocze Przewodnik. Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, Piastów 2011).

Wapielnia – w odległości  11,5 km na poł. – wsch. od Krasnobrodu w pobliżu wsi Łuszczacz ( 3km na płd.),  Łasochy i Ulów znajduje się najwyższe wzniesienie Roztocza Środkowego, zwane Wapielnią  (385 m n. p. m.). Na jego szczycie z wapiennego podłoża wynurzają się skały uznane za pomnik przyrody (od  1992 r.).  Jest to wzgórze ostańcowe zbudowane z wapieni trzeciorzędowych (mioceńskich) swego czasu wydobywanych i wykorzystywanych do wypalania wapna, stąd nazwa wzniesienia. Wzgórze porastają buki, jodły i  zarośla leszczyny oraz  liczne rośliny wapieniolubne. Przez to atrakcyjne miejsce pod względem krajobrazowym przebiega szlak turystyczny – zielony.

Z Wapielnią łączą się m.in. tragiczne wydarzenia z polsko – niemieckiej wojny 1939 r. 20 września tegoż  roku, dowodzący polskimi siłami w walkach pod Tomaszowem Lubelskim, gen. Tadeusz Piskor, okrążony przez pancerne oddziały niemieckie, z braku amunicji i na skutek wykrwawienia się polskich jednostek, na tym wzniesieniu podjął decyzję  o kapitulacji. Podczas okupacji na wzniesieniu stacjonowały oddziały polskiej partyzantki.
(Źródło: Cabaj J., Kazimierczuk Z.: Zamość  i Roztocze. Superprzewodnik. Wydawnictwo FOTPRESS, Zamość 2001).

Rezerwat przyrody ,,Zarośle" (na płd.-wsch. od  Ulowa) - utworzony został 21 grudnia 1998 r. Objęty ochroną obszar leśny zajmuje 64,02 ha. Drzewostan jodłowo-bukowy w większości naturalnego pochodzenia, wchodzi w skład zespołu żyznej buczyny karpackiej i wyżynnego jodłowego boru mieszanego. W runie występują charakterystyczne dla tego siedliska gatunki roślin: czartawa drobna, narecznica szerokolistna i wroniec widlasty. Poza nimi: wilczomlecz migdałolistny, wawrzynek wilczełyko i starzec gajowy. Z roślin górskich na uwagę zasługuje starzec Fusza, a z chronionych lilia złotogłów, widłak jałowcowaty i goździsty. Rezerwat ten znalazł się na liście europejskiej sieci ekologicznej NATURA 2000 jako specjalny obszar ochronny siedlisk NATURA 2000 PL060028.
(Źródło: Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych, Oddział w Zamościu – https://sites.google.com/site/parkizamosc)

Stanowisko dokumentacyjne Kamieniołom -  wyrobiska o pow. 0,90 ha objęte ochroną w 1995 r. Znajduje się w Krasnobrodzie na wzniesieniu od północnej strony drogi wjazdowej Zamość-Krasnobród. Prace eksploatacyjne w kamieniołomie rozpoczęto w 1966 r. Jego wysokość wynosi 314 m n. p. m. Wyrobisko utworzono na południowym stoku a pobierany materiał wykorzystywano na budowę dróg i domów. Odsłonięta ściana ma ok. 30 m wysokości i 165m długości. Można tu znaleźć odciski flory i fauny sprzed wielu milionów lat. Miejsce to pełni funkcję dydaktyczno-naukową.  Eksploatowane było do 1974 r. Występują tu skały wapienno-krzemionkowe (gezy), w składzie których dominują krzemionka i węglany. Atrakcją tego miejsca jest baszta - punkt widokowy ( 2002 r.), z którego liczni turyści podziwiają panoramę Roztocza Środkowego.
(Źródło: Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych, Oddział w Zamościu - https://sites.google.com/site/parkizamosc)
(Źródło: Strona internetowa Miasta i Gminy Krasnobród  http://www.krasnobrod.pl ).

Źródła

Najpopularniejsze są źródła pod „Kaplicą na wodzie", gdyż woda z tych źródeł uznawana jest za cudowną.

Takie właściwości, według mieszkańców Krasnobrodu ma także woda ze źródeł w Dolinie św. Rocha.

Atrakcją pod względem dydaktycznym i turystycznym jest zespół około 40 źródeł wypływających ze zbocza przy rzece Wieprz w miejscowości Hutki.

Godne uwagi są także źródła w lesie popularnie określanym „Belfont". Nazwa pochodzi z j. franc.: belle - piękny, fontaine - źródło. Oprócz walorów przyrodniczych i ekologicznych rangę tego terenu podnoszą dodatkowo walory historyczne. Z przekazów miejscowej ludności wynika, że otoczenie źródeł było miejscem schadzek królowej Marysieńki z Janem III Sobieskim, a po powstaniu 1863 r. postawiono tu krzyż ku pamięci powstańcom. Ponadto z jednym ze znajdujących się na tym terenie oczek śródleśnych związana jest legenda, która mówi, że kiedyś w tym miejscu stał kościół, który zapadł się pod ziemię.

Warto zobaczyć też urokliwe miejsce, w Kol. Husiny, gdzie znajdują się źródła, które dają początek rzece Sopot prawemu dopływowi Tanwi.
(Źródło: Strona internetowa Miasta i Gminy Krasnobród  http://www.krasnobrod.pl ).

Użytek ekologiczny ,,Belfont" - utworzony 26 maja 2000 r. Obszar objęty ochroną o pow. 5,06 ha położony jest na terenie wsi Hutki. Użytek ekologiczny ,,Belfont"  odznacza się wyjątkowymi walorami krajobrazowymi. Źródło podzboczowe znajduje się w północnej części chronionego terenu, zasila swoimi wodami piękny staw. Dogodne warunki do życia znalazł tu sobie bóbr europejski. Mokradła o oczka wodne obfitują w roślinność bagienną. Teren użytku jest pozostałością naturalnego krajobrazu Roztocza Środkowego. Skupienie tak małej powierzchni wielu elementów środowiska przyrodniczego czyni ten obszar bardzo atrakcyjnym. Rangę terenu podnoszą dodatkowo walory historyczne. Otoczenia źródła było miejscem spotkań Królowej Marysieńki z Janem III Sobieskim, a po powstaniu w 1863 r. postawiono tu krzyż ku pamięci powstańcom.
(Źródło: Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych, Oddział w Zamościu – https://sites.google.com/site/parkizamosc)

Kąpiele słoneczne i nie tylko… w Krasnobrodzie

Latem najprostszą formą wypoczynku jest opalanie się i kąpiel w zalewie. Piaszczyste krasnobrodzkie plaże otoczone sosnowymi lasami zachęcają do wylegiwania się w nagrzanym słońcem piasku. Oprócz kąpieli słonecznych, można korzystać z kąpieli w wodzie krasnobrodzkiego zalewu. Nad bezpieczeństwem osób kąpiących się, w czasie wakacji, czuwają ratownicy WOPR. Pod bacznym okiem instruktorów można też nauczyć się pływania, a także skorzystać z oferty wypożyczalni sprzętu wodnego. Atrakcją dla wypoczywających nad zalewem jest także usytuowana na plaży zjeżdżalnia wodna.  Bogato rozwinięta baza gastronomiczna znajdująca się w sąsiedztwie plaży umożliwia wczasowiczom skorzystanie na miejscu z gorących posiłków.
(Źródło: Strona internetowa Miasta i Gminy Krasnobród  http://www.krasnobrod.pl ).

Wędkowanie

Miłośnicy amatorskiego połowu ryb mają w Krasnobrodzie do dyspozycji trzy zbiorniki wodne: „zalew wypoczynkowy", „Olender" i staw „Podkaplica". Wytrwali wędkarze mogą łowić ryby spokojnego żeru, takie jak: tołpyga, amur, karp, lin, karaś, płoć. Spinningiści natomiast mają możliwość zapolować na ryby drapieżne, z których występują tutaj: sum, sandacz, szczupak i okoń. Warto też dodać, że rzeka Wieprz na odcinku od jazu w Krasnobrodzie do Szczebrzeszyna ma charakter rzeki górskiej. Stąd też występują w niej pstrągi i lipienie. Dla mniej cierpliwych i wytrwałych wędkarzy i smakoszy ryb proponujemy, znajdujące się w Podzamku „łowisko specjalne", które zapewnia udane połowy.
(Źródło: Strona internetowa Miasta i Gminy Krasnobród  http://www.krasnobrod.pl ).

Grzybobranie

Jesienny pobyt w Krasnobrodzie uatrakcyjniają wyprawy na grzybobranie. W otaczających Krasnobród lasach występują wszystkie gatunki grzybów. Często wyprawy na grzybobranie są bardzo owocne. Pełne koszyki grzybów są potem marynowane bądź też tworzone są z nich sznury „korali", które susząc się na słońcu wydzielają wspaniały aromat.  Jak zbierać grzyby? Nie wolno ich wyrywać z „korzeniami" z ziemi. Najlepiej delikatnie je wykręcać tuż przy ziemi, ale tak by nie uszkodzić grzybni. Można ścinać je scyzorykiem, ale także przy ziemi, zwracając jednak zawsze baczną uwagę na grzybnię. Zniszczenie jej spowoduje bowiem, że grzyb już tu nie urośnie. Po tym radosnym wyrywaniu pamiętajmy przykryć pozostający „krater" ściółką leśną. Zawsze należy zbierać jedynie grzyby o odpowiedniej wielkości - a więc nie za młode, bo nawet wprawny grzybiarz może mieć wtedy trudności z rozpoznaniem czy to akurat jadalny gatunek, ale także nie za stare, bo mogą one stać się przyczyną zatrucia. W żadnym przypadku nie wolno zbierać grzybów do plastikowych torebek, bowiem mogą w nich się zaparzyć, a przez to stać się przyczyną zatrucia. Dlatego wybierając się na grzyby należy zabrać ze sobą koszyki.
(Źródło: Strona internetowa Miasta i Gminy Krasnobród  http://www.krasnobrod.pl ).

Kuligi

Inną zimową atrakcją Krasnobrodu są kuligi z pochodniami, których trasy wiodą pięknymi duktami leśnymi oraz malowniczymi wąwozami. Kuligi są też organizowane latem. Są to tzw. „zielone kuligi", czyli przejażdżki bryczką. Bardzo często te tradycyjne na saniach, jak i zielone kończą się wspólnym ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.
(Źródło: Strona internetowa Miasta i Gminy Krasnobród  http://www.krasnobrod.pl ).

   

Galeria  

   

Aktualne wycieczki  

   

zoo-zamosc

muzeum zamojskie

arsenal

twierdza portal

nadszaniec

rpn

rpn

   
6913328
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzednim tyg.
W tym miesiącu
W poprzednim mies.
Od początku
878
1202
3533
6889895
37217
40358
6913328

Twój IP: 3.146.255.127
Data: 2024-04-25 18:56:15
   
© Biuro Turystyczne Zamość Roztocze Travel 22 – 400 Zamość, ul. St. Staszica 15 (południowa pierzeja Rynku Wielkiego) tel./fax 84 530 10 60