Roztocze Środkowe - Krasnobród
Galeria "Szur"
Galeria autorska „Szur" artysty malarza Marka Rzeźniaka znajduje się w miejscowości Szur, 4 km na poł. od Krasnobrodu.
Marek Rzeźniak urodzony w Zamościu, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Taranczewskiego. Członek ZPAP i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Trzykrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. W swoim dorobku ma 21 wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych. Pracownie swoją udostępnia turystom i mieszkańcom Roztocza.
Możemy dojść pieszo, dojechać samochodem lub rowerem (część trasy drogą leśną). Do Szuru prowadzi szlak zielony im. Wandy Podobińskiej od Zamościa przez Krasnobród, Wapielnię do Suśca, oraz ścieżka spacerowa przez wieś Borki znakowana żółto.
W Galerii możemy spotkać artystę przy pracy, porozmawiać, zapoznać się z dziełem, poznać proces tworzenia, a także napić się herbatki z ziołowej. Możemy też doznać wielu wrażeń krajoznawczych. Wieś znajduje się na skraju dużego kompleksu leśnego w trójkącie Szur, Zielone, Łuszczacz. Spacerując szlakami możemy spotkań pomnikowe jodły, buki, lipy wpisane do rejestru pomników przyrody. W wąwozie prowadzącym z Borek do Szuru panuje niezwykły klimat, który zadziwia nie tylko turystów, potężne jodły rosnące w wąwozie „odżywiają" się tym mikroklimatem. Oprócz drzewostanów typowych dla Roztocza w okolicach Szuru występują rzadkie gatunki paproci: podrzeń żebrowiec i narecznica górska. A także stanowiska zimoziołu północnego i zachodniokarpacka przytulina okrągłolistna. Miłośników historii mogą zainteresować transzeje z I wojny światowej rozciągające się wokół wioski. Spotykamy także wspaniałe przykłady architektury drewnianej, chałupy, stodoły, kapliczki, suszarnie na tytoń, zachowane dachy naczółkowe. Rozwiązania przestrzenne, funkcjonalność zabudowań, harmonia z przyrodą, inspirują do działań twórczych. Liczne kapliczki i krzyże przydrożne upamiętniaj wydarzenia z historii Polski: od pamiętnych wydarzeń z 1864 roku do czasów współczesnych.
Marek Rzeźniak, artysta malarz związany z Szurem przez swoją obecność od wielu lat tworzy w inspiracji i symbiozie miejsca, czasu, przestrzeni. Zachęceniem dla Państwa w odwiedzeniu Galerii „Szur" niech będzie słowo o malarzu wypowiedziane przez prof. Lechosława Lameńskiego: … „ Naturalnie na przestrzeni lat obrazy artysty przechodzą wyraźną transformację, od stosunkowo realistycznych pejzaży ukochanego Roztocza na początku, poprzez coraz bardziej syntetyczne i umowne pejzaże z „wpisanymi" w nie śladami ludzkiej obecności, ponadczasowy dramat jednostki oraz zniewolonego całego społeczeństwa (sugestywny cykl „Strachy" z lat osiemdziesiątych, jako przejmująca reakcja twórcy na wprowadzenie stanu wojennego), po prezentowany właśnie, pełen rozmachu i niespotykanej u niego ekspresji kolejny cykl „Żywioły", w którym anegdota zastąpiła metamorfozą materii"…..
(wstęp do katalogu wystawy w Galerii ZPZP, Lublin 2007 rok).
(Źródło: Strona internetowa Miasta i Gminy Krasnobród http://www.krasnobrod.pl ).