Jak to ze lnem było - od cennego włókna do złotego oleju
Godz. 8:15 - podstawienie autokaru pod Przedszkole w Zamościu.
Godz. 8:30 - wyjazd do Ruszowa. Przyjazd do "Olejarni Świątecznej" w Ruszowie. Olejarnia Świąteczna jest małym zakładem produkującym olej metodą sprzed 100 lat. Produkowany tu olej świąteczny roztoczański jako pierwszy z woj. lubelskiego został wpisany na Listę produktów tradycyjnych i był wielokrotnie nagradzany na różnych targach żywności. Obok czynnego małego zakładu produkcyjno-usługowego, znajduje się tu skansen olejarski z pięcioma kompletami maszyn olejarskich, narzędziami do młócenia, czyszczenia, mielenia zbóż i do obróbki lnu i konopi. Poza działalnością rolniczą i produkcją oleju, gospodarze prowadzą też działalność turystyczną i edukacyjną.
Duża wiata służy do pokazów bicia oleju, projekcji programów tematycznych i degustacji potraw regionalnych.
Godz. 9:00 - 11:00 - "Jak to ze lnem było - od cennego włókna do złotego oleju" - zajęcia prowadzone przez animatora poświęcone lnowi, cennej ale obecnie rzadko uprawianej roślinie włóknistej i oleistej, połączone ze zwiedzaniem skansenu olejarskiego, terenową wycieczką i degustacją oleju z chlebem.
W czasie zajęć prowadzonych przez animatora dzieci dowiedzą się m.in.:
- jak wygląda i jak jest uprawiany len,
- jak przebiega cały proces technologiczny od zebrania lnu w polu do jego przetworzenia na włókno i olej,
- jak działają maszyny do tłoczenia oleju oraz inne maszyny , urządzenia i sprzęty rolnicze zgromadzone w skansenie, w szczególności maszyny i narzędzia do obróbki włókien lnu i konopi,a poza tym:
- przejdą ścieżką "Czarci zdrój" (ok. 1 km), gdzie zobaczą dzikie rośliny i zwierzęta żyjące w środowisku podmokłym (bagiennym) i na łące, uświadomią sobie użytkowe znaczenie wody - źródła (dawna pralnia, roszarnia i wodopój) a także w obrzędach i wierzeniach na wsi (noc świętojańska) oraz usłyszą legendę o "Czarcim zdroju".
Po powrocie z wycieczki wychowankowie, pod kierunkiem animatora podsumują całość zdobytej dotychczas wiedzy, poprzez uzupełnienie przygotowanych dla nich kart pracy. Następnie obejrzą film na temat produkcji oleju świątecznego i będą jadły olej z chlebem.
Po zajęciach będzie możliwość zakupu pamiątek (woreczki z lawendą) oraz produktów regionalnych (oleje, miody, krówki roztoczańskie) w sklepiku na terenie gospodarstwa.
Godz. 11:00-12:30 - ognisko oraz gry i zabawy na posesji prowadzone przez opiekunów (zabrać sprzęt sportowy i rekreacyjny).
Godz. 12:30 - zakończenie programu i wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd do Zamościa o godz. 13:00.
CENA ZAWIERA:
- transport autokarem z klimatyzacją;
- pakiet Jak to ze lnem było…", w tym zwiedzanie skansenu olejarskiego, przejście ścieżką "Czarci zdrój", film i degustacja oleju z chlebem,
- udostępnienie terenu do prowadzenia gier i zabaw,
- przygotowanie ogniska i produkty spożywcze (kiełbaski, chleb, keczup, musztarda, napoje zimne + "jednorazówki"),
- opieka pilota, - ubezpieczenie NNW – 10 tys. zł., - podatek VAT.
CENA* (1 uczestnik; grupa 45 wychowanków): 40 PLN
5 opiekunów nieodpłatnie
*cena z Zamościa; możliwe wyjazdy z każdej innej miejscowości po skalkulowaniu kosztów transportu
Uwaga:
Zadbać o odpowiednie obuwie i odzież na spacer w terenie (podmokłym).
Fakultatywnie:
Zamiast ogniska istnieje możliwość zamówienia dla całej grupy posiłku regionalnego** - dopłata - 10 PLN.
Zestaw 1**
zupa pomidorowa z makaronem (200ml), pierogi ruskie (4 szt.), placek na sodzie z dżemem i cukrem pudrem (1 szt.-120g), herbata lub kompot
Zestaw 2**
zupa pomidorowa z makaronem (200ml), kotlet z fileta piesi kurczaka + ziemniaki +surówka sezonowa, placek na sodzie z dżemem i cukrem pudrem (1 szt.-120g), herbata lub kompot
ORGANIZATOR BEZPOŚREDNI:
ZAMOŚĆ ROZTOCZE TRAVEL Biuro
Turystyki Józef Grzesiuk
ul. St. Staszica 15
22 – 400 Zamość
tel./fax 84 530 10 60
tel. kom. 500 173 458
www.zamosc-roztocze.travel.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Autorskie wycieczki Józefa Grzesiuka…sama przyjemność zwiedzania!