Wycieczki dla dorosłych zagranica - Litwa

Białoruś (bez wiz) – Litwa (5 dni – all inclusive) - 29.04 – 03.05.2017

Fakultatywnie: uroczysta kolacja w restauracji w Grodnie przy muzyce mechanicznej do tańca

Dzień 1

Godz. 3:30 - podstawienie autokaru na parking przy ul. Partyzantów w Zamościu (z innych miejscowości u uzgodnieniu z Zamawiającym). Godz. 4:00 - wyjazd w kierunku Białorusi. Przekroczenie granicy polsko-białoruskiej (Kuźnica – Bruzgi).

Ok. godz. 15:30 (czasu lokalnego) - przyjazd do Grodna, przepięknego miasta położonego na nadniemeńskiej skarpie.

Zwiedzanie Grodna z lokalnym przewodnikiem w j. polskim (ok. 3 godz.).

Cerkiew św. Borysa i Gleba na Kołoży z XII w., położona na wysokim brzegu Niemna, jest jednym z pięciu w całości lub częściowo zachowanych obiektów architektury okresu przed mongolskiego na Białorusi. Wraz z kompleksem zabytków Góry Zamkowej posiada status Rezerwatu Historyczno – Architektonicznego.

Grodno jest wyjątkowym miastem, w którym mieszkali książęta litewscy i polscy królowie. Tylko tutaj można znaleźć obok siebie dwa zamki, położone na sąsiednich wzgórzach. Właśnie tu zaczęła się historia miasta. W miejscu, gdzie dziś stoi Stary Zamek z XIV w. najpierw był warowny gród. W l. 1734-1751 obok powstał Nowy Zamek.

Kościół Farny (Bazylika katedralna św. Franciszka Ksawerego) i klasztor zajmowały kiedyś cały blok w sercu Grodna, a przy tym kościół był najbogatszy w całej Rzeczypospolitej. Kompleks obejmował kolegium, aptekę, bibliotekę i wiele budynków gospodarczych. Wysokość kościoła wynosi ok. 50 metrów, czyniąc go dominantą tego rejonu miasta. Fary w centrum nie sposób nie zauważyć, tak jak Wieży Eiffla w Paryżu – widocznej zewsząd.

"Horodnica" jest pomnikem urbanistyki z II poł. XVIII w., zbudowanym w l. 1765-85 na ówczesnych przedmieściach Grodna z inicjatywy A. Tyzenhauza w celu stworzenia centrum kulturalno - przemysłowego. Obejmuje ona 85 różnych budynków skupionych wokół placów, ulic i zaułków. Obiadokolacja w restauracji. Zakwaterowanie w trzygwiazdkowym hotelu w Grodnie. Czas wolny. Nocleg.

Dzień 2

Śniadanie. Zwiedzanie Grodna (kontynuacja).

Dom - Muzeum Elizy Orzeszkowej (wnętrze), w którym pisarka mieszkała od jesieni 1895 r. aż do śmierci w 1910 r.

Kircha Luterańska to jedyny kościół w mieście, znajdujący się we władaniu społeczności ewangelicko-luterańskiej. Współczesna społeczność luterańska w Grodnie wznowiła swoją działalność w 1993 r. Dziś ma około stu członków. Sam O początku modlitwy w kościele oznajmia stary dzwon. Zaszczytną misję wypełnia dziedziczny dzwonnik, którego dziadek także wchodził po tych samych stromych schodach dzwonnicy.

Sobór Pokrowski został zbudowany w l. 1905-1915 na cześć żołnierzy miejscowego garnizonu, który zginęli w wojnie rosyjsko-japońskiej w l. 1904-1905.

Cmentarz katolicki i polski cmentarz wojskowy. Odwiedziny grobu E. Orzeszkowej. Wyjazd poza Grodno.

Zespół pałacowo - parkowy w Świącku w XVIII w. wraz z miejscowymi dobrami należał do Wołłowiczów.

Barokowo-klasycystyczny pałac został zbudowany według projektu wybitnego włoskiego architekta Giuseppe de Sacco w II poł. XVIII w. Pałac otacza park krajobrazowy o powierzchni 12 ha z systemem stawów położonych na różnych poziomach.

Kanał Augustowski - rejs statkiem (ze śluzowaniem). Kanał Augustowski to jeden z największych obiektów inżynierii wodnej z pierwszej połowy XIX w., który łączy Wisłę z Niemnem. Jego długość wynosi 102,8 km. Białoruska część Kanału przyciąga turystów z całego świata ze względu na otaczającą go naturalną przyrodę ale także wyjątkowe i unikalne obiekty hydrotechniczne (Lista UNESCO). Powrót do Grodna. Obiadokolacja. Czas wolny. Nocleg.

Fakultatywnie: uroczysta kolacja przy muzyce mechanicznej do tańca w restauracji w Grodnie.

Dzień 3

Śniadanie. Godz. 8:30 - wyjazd w kierunku Litwy. Przekroczenie granicy białorusko -litewskiej.

Ok. godz. 12:00 - przejazd do Druskienik – największego i najsłynniejszego uzdrowiska na Litwie. Urok Druskienik doceniło wiele znanych i sławnych osobistości, m.in.: poeta Władysław Syrokomla, Stanisław Moniuszko, Eliza Orzeszkowa a także Marszałek Józef Piłsudski.

Godz. 12:00 - 14:00 - spacer z lokalnym przewodnikiem w j. polskim po uzdrowisku. Degustacja tutejszej wody mineralnej zawierającej jony chloru, sodu, potasu, wapnia, mikroelementy oraz substancje organiczne. Do wyboru Wody te zalecane są szczególnie w leczeniu chorób przewlekłych układu trawiennego i moczowego (podobno są też idealne na kaca). Krótki czas wolny.

Ok. godz. 16:00 - przyjazd do Trok. Spotkanie z lokalnym przewodnikiem w j. polskim. Zwiedzanie ruin zamku na półwyspie, zamku Witolda na wyspie z bogatą kolekcją broni, porcelany, fajek, zegarków, mebli, trofeów myśliwskich itp. Rejs statkiem po jeziorze Galve z 20 wysepkami, podczas którego czekają na nas przepiękne widoki przyrody, jak i pałacu Tyszkiewiczów. Następnie, zwiedzanie kienesy - świątyni karaimskiej oraz ul. Karaimskiej z typowymi domkami karaimskimi. Obiadokoklacja karaimska z ludowymi daniami tego narodu: czenach, kibin, napój kminkowy. Wyjazd do Wilna. Zakwaterowanie w hotelu w Wilnie. Nocleg.

Dzień 4

Śniadanie. Zwiedzanie Wilna z lokalnym przewodnikiem w j. polskim: Katedra wileńska z grobami królewskimi (wnętrze), Plac Katedralny z pomnikiem Giedymina, zamek Giedymina i Pałac Władców, kościół św. Anny i Bernardynów, pomnik i Muzeum Adama Mickiewicza (wnętrze), Pałac Prezydencki, Uniwersytet Wileński, Plac Ratuszowy, Cerkiew św. Trójcy oraz miejsce uwięzienia Adama Mickiewicza tzw. Cela Konrada, Cerkiew św. Ducha z mumiami św. Męczenników, Ostra Brama, cmentarz Rossa oraz kościół św. Piotra i Pawła.

Przejazd autokarem do ludowej restauracji. Obiadokolacja*. Powrót do hotelu. Nocleg.

Dzień 5

Śniadanie. Wykwaterowanie. Spotkanie z lokalnym przewodnikiem w j. polskim. Przejazd do Kowna.

Zwiedzanie Kowieńskiej Starówki: Zamek Kowieński z XIII w., kościół św. Jerzego i klasztor Bernardynów, kościół Trójcy Świętej wraz z byłym klasztorem Bernardynek (obecnie Seminarium Duchowne), dawna poczta konna, plac ratuszowy i ratusz, dom, gdzie mieszkał A. Mickiewicz i zaglądał do okna pięknej Karoliny Kowalskiej, dom Perkunasa – perła litewskiego baroku, kościół Wniebowzięcia NMP (tzw. kościół Witolda) - najstarsza świątynia katolicka w Kownie, archikatedra śś. Piotra i Pawła, ul. Wileńska. Wyjazd do Polski ok. godz. 14:00 (czasu miejscowego).

Ok. godz. 14:30 (czasu polskiego) - obiad tranzytowy (zupa, danie główne, kompot, kawa/herbata, ciasto) w okolicy Suwałk. Powrót do Zamościa w późnych godzinach nocnych.

CENA ZAWIERA:

Transport autokarem z klimatyzacją i DVD i barkiem (kawa/herbata - gratis); opłaty drogowe w Polsce + winiety na Litwie; opłaty parkingowe;

Wszelkie formalności i koszty związane bezwizowym przekroczeniem granicy białoruskiej;

4 noclegi w hotelach**+/*** w pokojach 2- osobowych z łazienką;

4 śniadania, 2 obiadokolacje dwudaniowe z napojem, 1 obiadokolacja karaimska w Trokach, 1 obiadokolacja* w ludowej restauracji w Wilnie, 1 obiad tranzytowy w Polsce;

Program turystyczny;

Obligatoryjny pakiet niezbędny do realizacji programu turystycznego:

Rezerwacje i wstępy do zwiedzanych obiektów:

Białoruś: Dom - Muzeum Elizy Orzeszkowej, rejs po Kanale Augustowskim,
Litwa: Zamek Witolda w Trokach, rejs statkiem po jeziorze Galve, Muzeum A. Mickiewicza, podziemia katedry w Wilnie;

Usługi lokalnych przewodników w języku polskim zgodnie z programem;

Zestaw słuchawkowy Tour Guide;

Opieka polskiego pilota;

Obowiązkowe ubezpieczenie SIGNAL IDUNA Polska TU S.A: koszty leczenia (KL) - 10 tys. EUR; następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW) – 15 tys. PLN; odpowiedzialność cywilna (OC) – 30 tys. EUR; bagaż podróżny (BP) – 1tys. PLN.

CENA NIE ZAWIERA:

Fakultatywnej uroczystej kolacji przy muzyce mechanicznej do tańca w restauracji w Grodnie - dopłata 80 PLN

UWAGI:

Przekroczenie granicy polsko – białoruskiej i białorusko litewskiej na podstawie ważnego paszportu co najmniej 6 miesięcy od daty wyjazdu z terytorium Białorusi z koniecznie co najmniej dwiema czystymi stronami;

Program imprezy jest ramowy, kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

*zupy do wyboru: chłodnik z ziemniakami, barszcz, ze świeżej kapusty, ogórkowa, grzybowa; sałatka ze świeżej kapusty z warzywami oraz ceppeliny z mięsem ze śmietaną, skwarkami lub bliny żmudzkie z masłem, śmietaną lub filet z kurczaka a także napój, deser, kawa lub herbata

CENA** (1 uczestnik; grupa 45 os.): 1190 PLN

CENA** (1 uczestnik; grupa 40 os.): 1240 PLN

**cena z Zamościa; z innych miejscowości z uwzględnieniem różnicy kosztów transportu Potrawy tradycyjnej kuchni litewskiej:

Kibin - rodzaj pieroga z ciasta drożdżowego pieczony w piekarniku, wielkości ok. 10-15 cm, z farszem mięsnym, tradycyjnie z baraniny, ostatnio coraz częściej z wieprzowiny;

Czenach(k) - oryginalna potrawa z rodzajów warzyw z dodatkiem mielonego mięsa i przypraw, duszona pod przykryciem w specjalnych glinianych garnuszkach; po zakończeniu obróbki termicznej dodaje się kwaszony ogórek i śmietankę;

Chłodnik litewski – doskonała, orzeźwiająca zupa na letnie upały; w jej skład wchodzą, m.in. barszcz i nowalijki; podawana   jest z gorącymi ziemniaczkami;

Cepeliny (kartacze) – oryginalna potrawa litewska; przygotowuje się ją z odpowiednio dobranych składników i przypraw (ziemniaki surowe i gotowane, mielone mięso, cebulka, przyprawy); podawane są z gorącą śmietanką i cebulką;

Bliny żmudzkie (litewskie) – placki ziemniaczane, faszerowane mięsem; polane śmietaną, podawane są na gorąco; do tego jako dodatek – surówka;

ORGANIZATOR BEZPOŚREDNI:

ZAMOŚĆ ROZTOCZE TRAVEL

Biuro Turystyki Józef Grzesiuk

ul. St. Staszica 15
22 – 400 Zamość

tel./fax 84 530 10 60
tel. kom. 500 173 458  

www.zamosc-roztocze.travel.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Autorskie wycieczki Józefa Grzesiuka…sama przyjemność zwiedzania!

   

Galeria  

   

Katalogi wycieczek  

   

Aktualne wycieczki  

   

zoo-zamosc

muzeum zamojskie

arsenal

twierdza portal

nadszaniec

rpn

rpn

   
7098686
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzednim tyg.
W tym miesiącu
W poprzednim mies.
Od początku
885
2473
16809
7049791
59912
76276
7098686

Twój IP: 3.92.91.54
Data: 2024-07-21 09:32:53
   
© Biuro Turystyczne Zamość Roztocze Travel 22 – 400 Zamość, ul. St. Staszica 15 (południowa pierzeja Rynku Wielkiego) tel./fax 84 530 10 60