Góry Świętokrzyskie

pdf

Ujazd (Zamek Krzyżtopór) - Huta Szklana (Osada Średniowieczna) - Święty Krzyż - Świętokrzyski Park Narodowy - Święta Katarzyna - Park Rozrywki "Sabat Krajno" - Bartków (Dąb "Bartek") - Zamek w Chęcinach

 

Dzień 1

Godz. 5:30 - podstawienie autokaru pod Szkołę w Zamościu (w innych miejscowościach w uzgodnieniu z Zamawiającym).

Wyjazd w kierunku Gór Świętokrzyskich. Przyjazd do Ujazdu. Spotkanie z lokalnym przewodnikiem.

Zwiedzanie trwałych ruin Zamku Krzyżtopór - największej Rezydencji Magnackiej w Europie z poł. XVII w., wzniesionego w 1644 r. przez wojewodę sandomierskiego Krzysztofa Ossolińskiego. Monumentalny zespół pałacowy wbudowany w pięcioboczną bastionową fortecę, wg legendy wzniesiony był na wzór kalendarza: posiadał tyle okien ile dni w roku, tyle pokoi ile tygodni, tyle sal ile miesięcy i 4 wieże będące symbolem 4 pór roku. Ponadto w ośmiobocznej wieży strop sali stanowiło akwarium z egzotycznymi rybami…

Przejazd do Huty Szklanej u podnóża Świętego Krzyża.

Wejście ścieżką edukacyjną (z zejściem drogą bitą) na Święty Krzyż (595 m n.p.m. - Świętokrzyski Park Narodowy).

Po drodze wejście na galerię widokową na górny fragment gołoborza na Łysej Górze, czyli nagromadzenia na stoku skał - bloków kambryjskiego piaskowca kwarcytowego powstałych ponad 500 mln lat temu. Zwiedzanie najstarszego w Polsce Sanktuarium Świętokrzyskiego założonego w 1006 r. przez Bolesława Chrobrego: kościół św. Trójcy z relikwiami krzyża świętego sprowadzonymi tu wraz z zakonem benedyktynów w XIII w. oraz krypty, w których spoczywa największy pogromca Kozaków - Jeremi Wiśniowiecki.

Zwiedzanie osady średniowiecznej w Hucie Szklanej, gdzie można zobaczyć "na żywo" jak wyglądało codzienne życie i praca mieszkańców tych ziem kilkaset lat wcześniej, m.in. warsztaty szewca, wikliniarza, garncarza, tkacza, kowala (kuźnię), czy chatę zielarki. Średniowieczni rzemieślnicy chętnie podzielą się ciekawymi opowieściami oraz pokażą kunszt swoich umiejętności.

Przejazd do Świętej Katarzyny.

Spacer źródełka Św. Franciszka i kapliczki Żeromskiego (Świętokrzyski Park Narodowy).

Zakwaterowanie w pokojach 2-,3-,4-, 6-, 7- os. z łazienką w schronisku młodzieżowym w Świętej Katarzynie.

Obiadokolacja* w restauracji obok schroniska. Nocleg.

 

Dzień 2

Śniadanie. Wykwaterowanie. Spotkanie z lokalnym przewodnikiem. Spacer po Świętej Katarzynie.

Przejazd Parku Rozrywki "Sabat Krajno"** w Krajnie Zagórzu.

Zwiedzanie i zabawy w Parku Rozrywki "Sabat Krajno"** (ok. 3 godz.):

Przejazd do Bartkowa, nieopodal Zagnańska, na płn. od Kielc.

Obejrzenie Dębu "Bartek" - najstarszego (około 700 lat) drzewa w województwie świętokrzyskim i jednego z najstarszych dębów w kraju. Wymiary drzewa są imponujące: 30 m wysokości, obwód pnia na wysokości 1,3 m - 9,85 m a średnica korony - ok. 40 m.

Przejazd do Chęcin.

Zwiedzanie Zamku w Chęcinach, pięknie usytuowanego na Górze Zamkowej (360 m n.p.m.). W czasach średniowiecza na zamku odbywały się zjazdy rycerstwa. Zamek był również siedzibą starostów grodowych, a także rezydencją rodzin królewskich.

Po bogatej i burzliwej historii możemy oglądać jego ruiny i wspominać jak ważną pełnił niegdyś funkcję. Zwiedzanie obejmuje: zamek, lochy, skarbiec, lapidarium, wejście na dwie baszty z punktami widokowymi, przymierzanie elementów zbroi rycerskich, zakuwanie w dyby, klatka hańby, fotel czarownicy, krzesło inkwizytora, wystawa zdjęć zamku, wystawa broni drzewcowej z tarczami herbowymi, wykonywanie zdjęć w specjalnych fotościankach (Biała Dama i Rycerz), gry: w szachy, warcaby, chińczyka, karty na specjalnie przygotowanych stołach w otoczeniu murów zamku (wypożyczenie gier za kaucją).

Obiad** w Restauracji nieopodal Zamku. Godz. 18:00 - wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd do Zamościa ok. godz. 23:00.

 

CENA (1 uczestnik ; autokar - 45 uczniów - SP VII-VIII)     - 320 PLN

5 opiekunów nieodpłatnie

 

DODATKOWA OBLIGATORYJNA OPŁATA:

- TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY (TFG) - 2 zł./1 ucz.

- TURYSTYCZNY FUNDUSZ POMOCOWY (TFP)     - 2 zł./1 ucz

* zupa + drugie danie + surówka + kompot

** zwiedzanie z miejscowym przewodnikiem Alei Miniatur "Wonderful World" ("Cudowny Świat"), gdzie można zobaczyć najwspanialsze budowle i dzieła stworzone przez naturę (większość w skali 1:25), m.in.: Bazylika z Placem Świętego Piotra, Koloseum, Fontanna Di Trevi, most Rialto w Wenecji, Krzywa Wieża W Pizie, Opera w Sydney, Zamek Kopciuszka z filmów Walta Disney’a, World Trade Center, Statua Wolności, Biały Dom, gorące źródła z Parku Narodowego w Yellowstone, wodospad Niagara i wiele innych;

- klasy (VII – VIII SP) – Pakiet Szkolny: Aleja Miniatur, Kino 6D (2 filmy), Park Linowy (dowolna trasa);

 

ORGANIZATOR BEZPOŚREDNI:

ZAMOŚĆ ROZTOCZE TRAVEL
Biuro Turystyki Józef Grzesiuk

ul. St. Staszica 15
22 – 400 Zamość

tel./fax 84 530 10 60
tel. kom. 500 173 458

www.zamosc-roztocze.travel.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

NIP 9221574164
REGON 951176139

Autorskie wycieczki Józefa Grzesiuka…sama przyjemność zwiedzania!

   

Galeria  

   

Katalogi wycieczek  

   

Aktualne wycieczki  

   

zoo-zamosc

muzeum zamojskie

arsenal

twierdza portal

nadszaniec

rpn

rpn

   
6826293
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzednim tyg.
W tym miesiącu
W poprzednim mies.
Od początku
5314
6483
40490
6771442
54789
31081
6826293

Twój IP: 44.200.77.92
Data: 2024-02-25 20:06:56
   
© Biuro Turystyczne Zamość Roztocze Travel 22 – 400 Zamość, ul. St. Staszica 15 (południowa pierzeja Rynku Wielkiego) tel./fax 84 530 10 60