Z wizytą w "Uliku" i gospodarstwie "Alpaki Roztocze"

pdf
Godz. 8:15 - podstawienie autokaru pod Przedszkole*/Szkołę* w Zamościu. Wyjazd do Gospodarstwa Pasiecznego "ULIK" w Mokremlipiu. (godz. wyjazdu z innych miejscowości w uzgodnieniu z Biurem).

Godz. 9:00 - 11:00 - program edukacyjny (realizowany przez gospodarzy):

- wizyta w skansenie pszczelarskim, gdzie w otoczeniu roślinności zobaczyć można zabytkowe ule np. kłody drewniane i ule figuralne a także edukacyjny oszklony ul pokazowy z żywymi pszczołami do oglądania pracy pszczół z bliska;

- prezentacja współczesnych uli (nowo otwarta atrakcja gospodarstwa), domek inhalacyjny ("miodowe zapachy");

- wizyta w przydomowej pasiece z możliwością zapoznania się z pracą pszczelarza;

- zwiedzanie muzeum wsi gromadzącego eksponaty związane z prowadzeniem pasieki i pracą pszczelarza a także będące na wyposażeniu dawnego wiejskiego domu i zagrody; eksponaty znajdują się w dwóch salach tematycznych: sprzęt pasieczny i wiejska zagroda;

- oglądanie sali szkolnej z wyposażeniem szkoły podstawowej sprzed kilkudziesięciu lat;

- wykład o miodach i pszczelarstwie,

- sesja zdjęciowa w strojach pszczelarza (chłopcy) i pszczółek (dziewczynki).

Możliwość zakupu w firmowym sklepie miodów, produktów pszczelich (propolis, czyli kit pszczeli, wosk pszczeli, pyłek kwiatowy), ręcznie wykonywanych z naturalnego wosku pszczelego i ręcznie malowanych świec i pamiątek.

Godz. 11:15 - 11:30 - przejazd do pobliskiego Zaburza.

Godz. 11:30 - 12:30 - wizyta w gospodarstwie "Alpaki Roztocze" (ob. stado liczy 14 szt.), gdzie można zobaczyć, karmić, głaskać i robić zdjęcia tym egzotycznym, wesołym i sympatycznym zwierzętom. Gospodarze bardzo chętnie opowiedzą o hodowli, wspaniałym i cennym runie oraz co można z niego zrobić (w tym pokaz przędzenia na kołowrotku). Poza tym w sklepiku można kupić oryginalne zabawki i części ubioru wykonane przez gospodynię z wełny alpaki: małe laleczki, kapcie, skarpety, czapki, szaliki, rękawiczki oraz włóczkę.

Godz. 12:30 - wyjazd w drogę powrotną. Godz. 13:15 - powrót do Zamościa.

 

W RAMACH CENY GWARANTUJEMY:

- transport autokarem z klimatyzacją;

- wstęp na teren i oprowadzanie po gospodarstwie "Ulik";

- wstęp na teren i oprowadzanie po gospodarstwie "Alpaki Roztocze";

- opieka pilota; - ubezpieczenie NNW - 10 tys. zł. ; - podatek VAT.

CENA* (1 uczestnik, grupa 45 przedszkolaków/uczniów ) - 60 PLN

5/3 opiekunów nieodpłatnie.

* cena z Zamościa; z innych miejscowości z uwzględnieniem różnicy kosztów transportu

 

DODATKOWA OBLIGATORYJNA OPŁATA:

- TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY (TFG) - 2 zł./1 ucz.

- TURYSTYCZNY FUNDUSZ POMOCOWY (TFP)     - 2 zł./1 ucz.

Fakultatywnie: słoiczek miodu (150 g dla każdego uczestnika) - dopłata 7 zł./1 uczestnika; dodatkowo możliwa degustacja miodów ale jedynie wtedy, gdy pozwoli na to bieżąca sytuacja sanitarno - epidemiczna.

**Opis gospodarstwa

Gospodarstwo Pasieczne „Ulik” we wsi Mokrelipie, na wschód od Radecznicy istnieje od 2000 roku. Rodzinną pasiekę od ponad 35 lat prowadzą p. Irena i Marian Śliczniakowie oraz ich dzieci. Pasieka specjalizuje się w produkcji naturalnych miodów z czystych i pięknych terenów Roztocza. Przewożenie pszczół na różne pożytki to podstawowy element prowadzenia pasieki. Dzięki temu oferuje ona kilkanaście odmian zdrowych i smacznych miodów (gryczany, fasolowy, lipowy, leśny, mniszkowy, gorczycowy, faceliowy, akacjowy, rzepakowy, wrzosowy, nawłociowy, spadziowy i inne). Wizytówką pasieki "Ulik" jest miód fasolowy pozyskiwany z terenu Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego, będącego zagłębiem upraw fasoli tyczkowej "Piękny Jaś". W 2005 r. miód fasolowy i rzepakowy zostały wpisane przez Urząd Marszałkowski w Lublinie na Krajową Listę Produktów Tradycyjnych.

Odwiedzający mogą zapoznać się z wyposażeniem pasieki i pracą pszczelarza. Jest tam skansen pszczelarski ze zbiorem starodawnych, drewnianych uli a nawet edukacyjny oszklony ul do oglądania pracy pszczół z bliska. W muzeum wsi znajdują się eksponaty z pasieki i wiejskiej zagrody. Jest też sala szkolna z wyposażeniem szkoły podstawowej z czasów PRL'u. Goście mogą uczestniczyć w wykładach o miodach i pszczelarstwie. Jest miejsce na wypoczynek pod zadaszeniem oraz ognisko i grill.

Odwiedzający mogą degustować i zakupić miód. Poza tym w sprzedaży jest ponad 100 wzorów świec, głównie według własnych projektów (misie, pieski, inne zwierzęta, choinki, Mikołaje, baranki, zajączki) a także gromnice; oryginalne są świece stożkowe o wysokości ok. 15 cm, pokryte kompozycjami wykonanymi z naturalnych materiałów (zasuszonych kwiatów, liści, nasion, gałązek, kamyczków, szyszek, itp.).

***Degustacja miodów możliwa jedynie o ile pozwoli na to bieżąca sytuacja sanitarno - epidemiczna.

 

ORGANIZATOR BEZPOŚREDNI:

ZAMOŚĆ ROZTOCZE TRAVEL
Biuro Turystyki Józef Grzesiuk

ul. St. Staszica 15
22 – 400 Zamość

tel./fax 84 530 10 60
tel. kom. 500 173 458

www.zamosc-roztocze.travel.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Autorskie wycieczki Józefa Grzesiuka…sama przyjemność zwiedzania!

   

Galeria  

   

Aktualne wycieczki  

   

zoo-zamosc

muzeum zamojskie

arsenal

twierdza portal

nadszaniec

rpn

rpn

   
6652995
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzednim tyg.
W tym miesiącu
W poprzednim mies.
Od początku
463
1342
4561
6627530
22751
57823
6652995

Twój IP: 44.192.115.114
Data: 2023-09-21 16:57:18
   
© Biuro Turystyczne Zamość Roztocze Travel 22 – 400 Zamość, ul. St. Staszica 15 (południowa pierzeja Rynku Wielkiego) tel./fax 84 530 10 60