Zadziwiająca Rumunia - Ultra All Inclusive 6 DNI (28.04 - 03.05.2020)

pdf
Oradea - ok. Oradei (1) - Turda - Alba Iulia - Sybin (1) - Braszów - Poiana Brasov (2)- Sinaia - Bran - Rasnov - Sighisoara - Cluj Napoca (1) – Tokaj

Wyjazd z Zamościa i Lublina

Dzień 1 (28.04.2020 - wtorek)

Godz. 1:00 - podstawienie autokaru na parking przy ul. Partyzantów w Zamościu (przy d. PZU). Godz. 1:15 - wyjazd do Lublina. Godz. 2:30 - podstawienie autokaru na parking przy ul. Prusa 8 w Lublinie (PZMOT). Godz. 3:00 - wyjazd przez Słowację i Węgry do Rumunii.

Przyjazd do miasta Oradea, malowniczo położonego nad rzeką Szybki Keresz. Spotkanie z lokalnym przewodnikiem.

Spacer po Oradei, zwanej w okresie habsburskim "Węgierskim Paryżem" z unikalnym zespołem secesyjnych budynków z przełomu XIX i XX w., odnowionym po 2002 r. (z zewnątrz): największa katedra katolicka w Rumunii, służąca mniejszości węgierskiej, Bazylika Księżycowa, znana z unikatowego mechanizmu zegarowego wskazującego fazy księżyca, pomnik św. Władysława, XIX - wieczna synagoga reformowalna, monumentalny budynek ratusza miejskiego z prawie 50-metrową wieżą, twierdza (Cetatea Oradea), doskonale zachowana i stanowiąca dziś siedzibę Uniwersytetu oraz Instytutu Sztuk Pięknych, czy unikalny kompleks "Czarny Orzeł", będący pierwszym centrum handlowym w Austro-Węgrzech. Spacer po malowniczym deptaku - "skansenie architektury belle epoque". Czas wolny na zakupy. Zakwaterowanie w trzygwiazdkowym hotelu w okolicy Oradei. Obiadokolacja* (+deser). Nocleg.

Dzień 2 (29.04.2020 - środa)

Śniadanie**, wykwaterowanie. Wyjazd do Turdy.

Zwiedzanie "Salina Turda", jednej z największych i najstarszych kopalni soli w Europie. Sól wydobywano tu już w czasach rzymskich. Eksploatację zakończono w 1932 r. , a w 1992 r. kopalnię otwarto dla zwiedzających. Obecnie kopalnia uznawana jest za jedną z większych atrakcji Rumunii. Jest nawet czymś więcej, niż zwykłą kopalnią soli. Jest to podziemny park rozrywki, w którym można spędzić aktywnie cały dzień. Główna komora jest tak ogromna, że mieści w sobie m. in.: amfiteatr, diabelski młyn, pole do minigolfa, tory do kręgli i plac zabaw, a także podziemne słone jezioro.

Wyjazd do Alba Iulia.

Zwiedzanie Alba Iulia (z zewnątrz), m.in.: wybudowana na początku XVIII w. potężna twierdza - Alba Carolina, będąca jednym z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Europie, na której terenie znajdują się wszystkie ważniejsze zabytki miasta, XIII - wieczna rzymskokatolicka katedra św. Michała z Kaplicą Królewską z sarkofagami Izabeli Jagiellonki oraz jej syna Jana Zygmunta Zápolyi, Sobór Koronacyjny z początku XX w., będący obecnie najbardziej reprezentacyjną budowlą miasta, Pałac Książęcy z przełomu XIV i XV w., przebudowany w stylu renesansowym, Sala Zjednoczenia - budynek, w którym obradowało Wielkie Zgromadzenie Narodowe Rumunów, gdzie 1 grudnia 1918 r. uchwalono zjednoczenie ziem będących dotąd pod panowaniem austro-węgierskim z Królestwem Rumunii (ob. Muzeum Zjednoczenia), obelisk poświęcony pamięci przywódców powstania chłopskiego (1784), z platformy którego rozciąga się wspaniały widok na miasto i okolice.

Wyjazd do Sibiu (Sybina). Zakwaterowanie w nowoczesnym, eleganckim trzygwiazdkowym hotelu w Sybinie w centrum miasta. Obiadokolacja* (+deser). Nocleg.

Dzień 3 (30.04.2020 - czwartek)

Śniadanie**, wykwaterowanie.

Zwiedzanie Starego Miasta w Sybinie o zabudowie charakterystycznej dla saskiego gotyku (z zewnątrz): Duży Rynek z otaczającymi go średniowiecznymi, kolorowymi kamienicami posiadającymi okna dachowe nazywane przez miejscowych "oczami miasta", kościół farny św. Trójcy z I poł. XVIII w., XVI - wieczna wieża Ratuszowa, Mały Rynek, kościół ewangelicki z charakterystyczną wieżą Ferula, wzniesiony na przełomie XIV i XV w., barokowy pałac Brukenthala (obecnie siedziba muzeum), słynny XIX - wieczny żelazny Most Kłamców (pierwsza tego typu konstrukcja w Rumunii), który jak głosi miejscowa legenda zawali się jeśli przejdzie po nim kłamca, XIII - wieczna Wieża Schodów, wzniesiona na początku XX w. monumentalna prawosławna katedra Trójcy Świętej oraz pozostałości murów miejskich z zachowanymi 3 basztami. Czas wolny na Starówce.

Wyjazd do Braszowa (Brasov).

Zwiedzanie Braszowa, jednego z najważniejszych miast Rumunii, założonego w XIII w. przez Krzyżaków, m.in. (z zewnątrz): wspaniała, rozległa Starówka (Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO) z domami kupieckimi i późnogotyckim ratuszem z I poł. XV w., monumentalny trzynawowy gotycki Czarny Kościół z XIV w. (wewnątrz), który swoją nazwę zawdzięcza "opaleniźnie" powstałej na skutek pożaru jaki nawiedził miasto w 1689 r., Șchei - dawna dzielnica rumuńska z Pierwszą Szkołą Rumuńską (1760 r.), XIV - wieczna cerkiew św. Mikołaja oraz fragmenty murów miejskich z basztami i wieżami. Czas wolny na Starówce.

Wyjazd do Poina Brasov. Zakwaterowanie w luksusowym czterogwiazdkowym Hotelu w Poina Brasov. Obiadokolacja*** w hotelowej Restauracji. Możliwość skorzystania ze strefy SPA (kryty basen, sauna, jacuzzi) i fitness. Nocleg.

Dzień 4 (01.05.2020 – piątek)

Śniadanie**. Wyjazd do Sinaia.

Zwiedzanie zamku "Peles" (parter) wybudowanego w l. 1873-1883 z inicjatywy króla Rumunii Karola I. "Peles" przypomina bardziej baśniowy pałac, niż tradycyjny zamek. To wielka budowla, jakby przeniesiona z Bawarii czy Szwajcarii, położona na malowniczej górskiej polanie w otoczeniu bukowych lasów. Władca coś w niej poprawiał i udoskonalał do ostatnich dni życia. W efekcie powstał obiekt będący mieszaniną stylów architektonicznych z różnych epok, od gotyku do baroku, naszpikowany lasem wieżyczek. W jednym ze wspaniałych ogrodów można zobaczyć "Pelisor" (z zewnątrz) - mały zameczek, zbudowany na prywatną rezydencję króla Ferdynanda.

Wyjazd do Branu. Zwiedzanie zamku Bran, kojarzonego mylnie ze słynnym hospodarem wołoskim Władem Palownikiem, zwanym potocznie Drakulą. Warownia wybudowana została w XIV w. z polecenia króla Ludwika Andegaweńskiego w celu ochrony przed tureckimi wojskami okolicznych przełęczy górskich i szlaków na trasie Siedmiogród - Wołoszczyzna. Zamek, który wszyscy chcą oglądać, jest w istocie bardzo ładny. Niewielki, ale dobrze zachowany, interesujący architektonicznie z ciekawym wystrojem wnętrz. Swój obecny bajkowy wygląd zamek uzyskał podczas gruntownej przebudowy przeprowadzonej w l. 1886-1888 przez francuskiego architekta Viollet-le-Duca.

Wyjazd do Poiana Brasov. Po drodze postój w miasteczku Rasnov "u stóp" wzgórza, na którym stoi "chłopski zamek".

Zwiedzanie "chłopskiego zamku". Pierwotną warownię w miejscu obecnego zamku wznieśli Krzyżacy, sprowadzeni tu przez Andrzeja II Węgierskiego na początku XIII w. Wkrótce jednak zostali oni wygnani z warowni przez mieszkańców okolicznych wsi. Zamek, rozbudowany przez mieszczan i chłopów stanowił ważny punkt obronny przed licznymi najazdami i atakami ze strony sąsiadującego Imperium Otomańskiego. Fortece tego typu powstawały wyłącznie na terenach dzisiejszej Rumunii. Obecnie doskonale zachowany i okazały zamek, ze stromym podejściem stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych regionu.

Przyjazd do Hotelu w Poiana Brasov. Obiadokolacja*** w hotelowej Restauracji. Możliwość skorzystania ze strefy SPA (kryty basen, sauna, jacuzzi) i fitness. Nocleg.

Dzień 5 (02.05.2020 – sobota)

Śniadanie**, wykwaterowanie. Wyjazd do Sighisoary, jednego z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych średniowiecznych miast

w Europie, założonego w XII w. przez siedmiogrodzkich Sasów. Miasto uchodzi za prawdziwą "Perłę Siedmiogrodu" i jest przyrównywane do francuskiego Carcassone.

Zwiedzanie Starówki w Sighisoarze (Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO), gdzie do obecnych czasów zachował się w stanie prawie idealnym średniowieczny układ urbanistyczny wraz z miejskimi fortyfikacjami oraz licznymi wieżami obronnymi (z zewnątrz): cytadela zbudowana w XII w., rozbudowana w XV w. wraz z murami obronnymi, bastionami i 9 wieżami, 60-ciometrowa Wieża Zegarowa, Dom Drakuli, w którym 1431 r. urodził się Vlad Tepes (Vlad Palownik), późniejszy władca Wołoszczyzny, znany powszechnie jako legendarny Drakula, XIII - wieczny gotycki Kościół na Wzgórzu, do którego prowadzą Schody Szkolne. Czas wolny na Starówce.

Wyjazd do Cluj Napoca (Klużu), zabytkowego miasta położonego pośród malowniczych wzgórz.

Spacer po Starówce (z zewnątrz): rynki węgierski i rumuński, okazały budynek ratusza miejskiego, katedra prawosławna, gotycki kościół św. Michała (katedra katolicka), pomnik i dom rodzinny Króla Węgier Macieja Korwina ( ur. 1443 r.), za którego panowania kraj znalazł się u szczytu potęgi, uniwersytet, synagoga neologiczna, mury obronne.

Zakwaterowanie w eleganckim, czterogwiazdkowym Hotelu w Klużu. Obiadokolacja* (+deser). Nocleg.

Dzień 6 (03.05.2020 - niedziela)

Śniadanie**, wykwaterowanie. Wyjazd w kierunku Węgier do słynnego Tokaju - stolicy tokajskiego regionu winiarskiego.

Wizyta w Piwnicy - Winiarni, wydrążonej 350 lat temu w skale wulkanicznej pod samym centrum Starówki, gdzie można zobaczyć dziesiątki 200 litrowych dębowych beczek z winem. Degustacja win**** w sali degustacyjnej. Posiłek regionalny (gulasz węgierski). Możliwość zakupu win! Krótki czas wolny na Starówce. Wyjazd do Polski. Obiad* w restauracji w Polsce. Przyjazd do Zamościa w godzinach nocnych.

CENA ZAWIERA:

Transport autokarem z klimatyzacją, WC, DVD i barkiem (do dyspozycji kawa i herbata); opłaty drogowe i parkingowe;

5 noclegów w czterogwiazdkowych/trzygwiazdkowych hotelach zgodnie z programem w pokojach 2-os. z łazienką; opłata miejscowa; 5 śniadań** (szwedzki stół), 3 obiadokolacje* serwowane, 2 obiadokolacje bufetowe*** +woda , 1 degustacja win****, 1 gulasz węgierski, 1 obiad* w ostatnim dniu;

Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (pozostałe obiekty z zewnątrz): Kopalnia Soli w Turdzie, Czarny Kościół w Braszowie, zamek "Peleş" (parter) w Sinai, zamek Bran, "chłopski zamek" w Rasnov;

Zestaw słuchawkowy Tour Guide;

Usługi lokalnego przewodnika w Rumunii od spotkania w Oradei do zakończenia programu w Klużu;

Usługi i opieka pilota - przewodnika na całej trasie;

Ubezpieczenie SIGNAL IDUNA Polska TU S.A: koszty leczenia (KL) - 10 tys. EUR; następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW) - 15 tys. PLN; odpowiedzialność cywilna (OC) – 30 tys. EUR; bagaż podróżny (BP) – 1tys. PLN;

Obligatoryjna opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny;

Podatek VAT.

CENA (1 uczestnik; grupa 50 os.) - 1 770 PLN

*zupa, danie główne, woda lub napój;

**szwedzki stół;

***bufet + woda;

****degustacja czterech win + pogacze (małe, drożdżowe bułeczki) + woda mineralna

Dopłata do pokoju 1-os. - 350 PLN

Uwagi:

Przekroczenie granic państwowych na podstawie ważnego dowodu osobistego (dotyczy obywateli UE) lub paszportu.

Program imprezy jest ramowy, kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

ORGANIZATOR BEZPOŚREDNI:

ZAMOŚĆ ROZTOCZE TRAVEL Biuro Turystyki Józef Grzesiuk,

ul. St. Staszica 1, 22 – 400 Zamość

tel./fax 84 530 10 60
tel. kom. 500 173 458

www.zamosc-roztocze.travel.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Autorskie wycieczki Józefa Grzesiuka… sama przyjemność zwiedzania!

   

Galeria  

   

Katalogi wycieczek  

   

Aktualne wycieczki  

   

zoo-zamosc

muzeum zamojskie

arsenal

twierdza portal

nadszaniec

rpn

rpn

   
7096284
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzednim tyg.
W tym miesiącu
W poprzednim mies.
Od początku
956
4408
14407
7049791
57510
76276
7096284

Twój IP: 100.26.176.111
Data: 2024-07-20 09:01:40
   
© Biuro Turystyczne Zamość Roztocze Travel 22 – 400 Zamość, ul. St. Staszica 15 (południowa pierzeja Rynku Wielkiego) tel./fax 84 530 10 60